Konspekt zajęcia w grupie 5 latków
prowadzonego
w dniu 29.04.2011
oprac. Lidia Tomczyk
Temat zajęcia: Wędrówka słonia- Uświadomienie konieczności szanowania książek
Treści programowe: : Przestrzeganie zasad korzystania z książek: odwracania stron, oglądania tekstu
Cel główny: Uświadomienie konieczności szanowania książek
Rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórczej
Cele operacyjne:
• Uważnie słucha opowiadania „ H. Świdzińskiej „Wędrówka słonia” czytanego przez nauczyciela;
• Wypowiada się na temat treści opowiadania
• Potrafi ocenić zachowanie Marysi
• Potrafi właściwie obchodzić się z książką
• Potrafi skupić uwagę na zajęciach
• Przelicza elementy, dodaje konkrety
• Uczestniczy w zabawach
• Ilustruje ruchem piosenkę
• Potrafi wykonać słonika wg wskazówek n-la
• Potrafi ocenić zajęcie.
Metody:
• Słowne – rozmowa;
• Oglądowe – pokaz, obserwacja;
• Ćwiczenia praktyczne.
Formy:
• Jednolita zbiorowa;
• Jednolita indywidualna.
Środki dydaktyczne: opowiadanie „ H. Świdzińskiej „Wędrówka słonia”, ilustracje do opowiadania, książki, magnetofon, płyta CD z nagraniem podkładu muzycznego
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie
2.Wprowadzenie do tematu:
Byliśmy na wycieczce w bibliotece przedszkolnej i wypożyczyliście książki, które zabraliście do domu
Ja dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o pewnej Marysi ,która również wypożyczyła książkę. Posłuchajcie uważnie abyście mogli potem ze mną porozmawiać .
3.Słuchanie opowiadania
4 Rozmowa n/t treści opowiadania
• Kto występował w opowiadaniu?
• Jak wyglądała książka Marysi o Słoniu Trąbalskim?
• Gdzie położyła Marysia swoją książkę? Co zrobił wiatr?
• Co zrobił prosiaczek kiedy zobaczył słonia?
• Jak wyglądała kurtka słonia po spotkaniu z prosiaczkiem?
• Dlaczego słoń był mokry?
• Gdzie znalazła słonia Marysia?
• Kto –zdaniem dziewczynki był winien zniszczeniu słonia?
5.Ocenianie zachowania Marysi
Jaka była Marysia?
Nieporządna, niegrzeczna, niedobra, nie dbała o książki
6.Zasady korzystania z książek –Jak należy dbać o książki?
N-l zawiesza zapisane wcześniej zasady –wymieniane przez dzieci na tablicy
7.Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał; Zbieramy rozrzucone książki.
Dzieci –książki siedzą w rozsypce na dywanie wybrane dziecko –bibliotekarz zbiera książki dotykając kolejne dzieci ręką, dzieci podają sobie ręce tworząc wężyk.
8.Rozwiązywanie zadań na dodawanie
• Marysia miała 2 książki o zwierzętach i 1 książkę o kwiatach .Ile wszystkich książek miała Marysia?
• Marysia dostała od mamy 3 książki , a Tomek 2 książki .Ile książek miała Marysia i Tomek razem?
• Do biblioteki przyszły Ania i Kasia. Ania wypożyczyła 2 książki ,a Kasia 1.ile książek wypożyczyły dziewczynki?
9.Ilustracja ruchowa piosenki „Marsz przedszkolaków”
6.Wesoły słonik- omówienie wykonania słonika metodą wydzieranki z szarej gazety
Pokaz gotowej pracy
7.Omówienie przez dzieci wykonania pracy
8.Wykonanie pracy
9.Ocena prac przez dzieci. ,podsumowanie zajęcia