Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w grupie dzieci 4 – letnich
Temat: ,,Bałwankowe zabawy” – zabawy matematyczne i plastyczne.
Cele operacyjne /dziecko/
- ilustruje ruchem treść powitanki,
- wypowiada się na temat treści wiersza,
- opowiada o wyglądzie każdego bałwanka,
- numeruje kolejne bałwanki od 1 do 6 /kropki/
- wie, którego bałwanka brakuje i jak wyglądał,
- bawi się przy muzyce,
- dobiera się w zespoły pod względem koloru papierowych kół,
- dobiera się w zespoły pod względem wielkości papierowych kół,
- tworzy bałwana z papierowych kół /trzy wielkości/,
- dorysowuje bałwankowi szczegóły,
- estetycznie wykonuje pracę plastyczną.
Metody: - słowne /rozmowa, wiersz, wypowiedzi dzieci, instrukcje i
objaśnienia/,
- czynne /zadań stawianych dziecku do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka/,
- percepcyjna /pokaz, przykład/,
- problemowe,
- Pedagogika Zabawy.
Formy: - praca z całą grupą, praca indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: nagrania CD: ,,Mały przedszkolak”, ,,Śniegowa zabawa”, ,,Tupu tup”, ,,Zabawy bałwanów”, tekst wiersza, ilustracje bałwanów, kropkowe karty od 1 do 6, papierowe kółka różnej wielkości i koloru, karton, kredki, klej, pędzelek, niebieska farba plakatowa, smutny i wesoły bałwanek do ewaluacji.
Przebieg zajęcia:
1. ,,Mały przedszkolak” – zabawa ze śpiewem na powitanie /taniec w kole/
"Już się ładnie ustawiamy
I do siebie pomachamy
Wnet się z zimą zabawimy
Bałwana ulepimy
Hop-hop, tra-la-la /dwa podskoki i dwa klaśnięcia w dłonie/
Przedszkolak to właśnie ja /gestem dłoni wskazuje na siebie/
Hop-hop, tra-la-la /dwa podskoki i dwa klaśnięcia w dłonie/
Przedszkolak to właśnie ja /gestem dłoni wskazuje na siebie/"
2. Wysłuchanie fragm. wiersza ,,Dziewięć bałwanków”.
"Ten pierwszy bałwanek ma brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy. No! Bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek, zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”."
- Odkrycie umieszczonych na tablicy sylwet bałwanków ułożonych w szeregu.
- Przeliczenie i umieszczenie kartonika z sześcioma kropkami pod ilustracją szóstego bałwanka.
- Omówienie wyglądu każdego z bałwanków.
- Numerowanie kolejnych bałwanków /kropkowe karty od 1 do 6/ - każdy następny bałwanek ma o jeden guzik więcej.
3. ,,Śniegowa zabawa” – Pedagogika Zabawy.
Lepienie bałwanów w rytm melodii. Pada śnieg – pokazujemy raz prawą, raz lewą ręką, odgarniamy śnieg z drogi, lepimy śnieżki i rzucamy nimi, toczymy kule, ustawiamy jedna na drugiej, dekorujemy bałwana kamykami z węgla i marchewką.
4. ,,Którego bałwanka brakuje?” – zabawa dydaktyczna
Przypomnienie wyglądu poszczególnych bałwanków. Dzieci zamykają oczy. Nauczyciel odpina w tym czasie z tablicy jednego z bałwanków. Na sygnał: ,,Już”, dzieci patrzą na tablice i zgadują, którego bałwanka brakuje i jak wyglądał. Zabawę powtarzamy kilka razy.
5. ,,Zabawy bałwanków” – Pedagogika Zabawy.
Muzyka o wyraźnych dwóch częściach: bałwanki jeżdżą na łyżwach, rozkuwają lód, łowią ryby.
6. ,,Tupu tup” –Pedagogika Zabawy /zabawa przy muzyce z papierowymi kołami/
Dzieci siedzą w kole. Każde dziecko losuje jedno kółko (są różne wielkości i kolory kół).
Podczas refrenu pokazujemy:
Tupu tup – na śniegu /tupiemy nogami/
Dzyń, dzyń, dzyń na sankach /dzwonimy dzwoneczkami/
Skrzypu skrzyp na mrozie /zacieramy ręce/
Lepimy bałwanka /pokazujemy, jak lepimy bałwanka/
Podczas każdej zwrotki dzieci wykonują różne zadania:
- pokazują innym papierowe koła,
- dobierają się w zespoły pod względem koloru,
- dobierają się w zespoły pod względem wielkości.
Na koniec dzieci dobierają się w trójki i układają z papierowych kół na dywanie bałwana
(duże koło, średnie i małe).
7. ,,Bałwanek” – wykonywanie pracy plastycznej. Każde dziecko układa na kartonie bałwana z trzech kółek i przykleja go. Dorysowuje oczy, nos, guziki, garnek i miotłę pastelami.
Następnie zamalowuje karton niebieską farbą /tło/
8. Relaksacja z recytacją wiersza Z. Makowskiej ,,Świeci gwiazdka”.
Świeci gwiazdka /rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków, promieniście/
Gwiazdek sto /stukanie opuszkami palców po całych plecach/
Skaczą dzieci /dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy sąsiada/
Hop, hop, hop!
Tutaj drzewko /palcami rysują drzewo od góry do dołu/
I tam drzewko
A tu uśmiechnięta minka /zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku/
W białym śniegu /dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach/
Suną sanki, a w tych sankach /energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół
Dwa bałwanki /wszystkie palce złączone w ,,dziobek” wystukują kółka/
9. ,,Smutny i wesoły bałwanek” – ewaluacja zajęć.