Scenariusz zajęcia koleżeńskiego przeprowadzonego w grupie dzieci 4 – letnich
Temat: ,,Matematyczne krainy”.
Cele operacyjne /dziecko/
- ilustruje ruchem treść powitanki,
- rozróżnia stronę lewą i prawą,
- bawi się z misiem wykorzystując przyimki: na, pod, przed, za...,
- bawi się przy muzyce,
- zna figury geometryczne,
- potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm z figur geometrycznych,
- segreguje guziki wg posiadanych cech jakościowych /kolor, wielkość, ilość dziurek/,
- porównuje liczebność zbiorów,
- zna ptaki wracające do Polski wiosną,
- naśladuje odpowiednią ilość odgłosów ptaków,
- szuka niespodzianki poruszając się wg poleceń nauczycielki.
Metody: - słowne /rozmowa, wypowiedzi dzieci, instrukcje i objaśnienia/,
- czynne /zadań stawianych dziecku do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka/,
- percepcyjna /pokaz, przykład/,
- elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej,
- problemowe,
- Pedagogika Zabawy.
Formy: - praca z całą grupą, praca indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne: nagrania CD: ,,Chodźcie do koła”, ,,Defilada z misiami”, ,,Na jarmarku”, frotki, misie, ilustracje czterech krain, krzesełka, kartony – dywaniki, figury geometryczne do układania rytmów, małe i duże papierowe koła do zabawy, guziki różnych kolorów, wielkości i z różną ilością dziurek, talerzyki, kartoniki do talerzyków, nitka, 4 obręcze, ilustracja bociana, jaskółki, skowronka, kukułki, ptaki – origami dla każdego dziecka, pudełko.
Przebieg zajęcia:
1. ,,Chodźcie wszyscy tu do koła” – zabawa ze śpiewem na powitanie.
Chodźcie wszyscy tu do koła.
Zabawimy się wesoło.
Witamy was, wszyscy wraz.
Na zabawę nadszedł czas.
Ref: Prawa ręka, lewa ręka.
Prawa noga, lewa noga.
Cały tułów oraz głowa.
Witamy was.
2. Każde dziecko bierze swojego misia ze stolika. Dzieci przemieszczają się do krainy
MISIOLANDIA wykonując 8 kroków w lewą stronę. Każde dziecko siada z misiem na
krzesełku.
a) ,,Pobaw się z misiem” – zabawa dotycząca orientacji przestrzennej.
- weź misia na ręce, przytul go, powiedz misiowi coś miłego po cichu na ucho,
- połóż misia pod krzesełkiem,
- posadź misia za krzesłem,
- posadź misia przed krzesłem,
- posadź misia obok krzesła,
- podnieś misia do góry,
- posadź misia z lewej strony krzesła,
- podaj misiowi swoją prawą rękę i zaproś go do tańca, użyj magicznego słowa.
3. ,,Zatańcz z misiem” – ,,Defilada z misiem” (Pedagogika zabawy)
Ustawienie w kole, każde dziecko trzyma misia. Maszerujemy 16 kroków w prawą stronę z misiem, następnie 16 kroków w lewą stronę. Odwracamy się, stoimy przodem do środka koła. Czterema drobnymi kroczkami dochodzimy do środka koła, kołyszemy misia w prawą stronę, w lewą, w prawą i w lewą stronę. Robimy 4 kroki do tyłu i jeden obrót z misiem. /2x/. Całość powtarzamy 3 razy.
4. Dzieci przemieszczają się do krainy FIGUROLANDIA wykonując 5 podskoków do przodu /w krainie tej otrzymują dywaniki – kartony, siadają na dywanie, otrzymują koperty z kolorowymi figurami/
,,Zabawy z rytmami”
a) dzieci na dywanikach układają podany rytm: zielone koło, żółty kwadrat, zielone koło, żółty kwadrat, ...
b) czerwone koło, mały, zielony trójkąt, niebieski kwadrat, czerwone koło, ...
Dzieci odkładają figury i dywaniki na stoliki.
5. ,,Duży i mały” – zabawa z papierowymi kołami /Pedagogika Zabawy/
Podział dzieci na dwie grupy /małe i duże koła – losowanie z koszyczka/.
I część melodii – chodzą dzieci z dużymi kołami, pozostali siadają na dywanie.
W czasie II części melodii – poruszają się dzieci z małymi kołami.
6. Dzieci przemieszczają się do krainy GUZIKOLANDIA wykonując 7 kroków do tyłu.
/siadają w kole/.
,,Zabawy z guzikami”.
a) segregowanie guzików ze względu na kolor /niebieskie, białe, czerwone, czarne/
Nauczyciel mówi: Tu będziemy wkładać guziki niebieskie (pokazuje talerzyk z niebieskim kartonikiem). Tu będą guziki białe (pokazuje talerzyk z kartonikiem białym). Tu guziki czerwone (pokazuje), a tu czarne (pokazuje). Do tego talerzyka (pokazuje talerzyk bez kartonika) włożymy te guziki, które nie pasują do tamtych talerzyków.
Trzeba teraz sprawdzić i oddzielić każdy talerzyk linią. Nauczyciel odgradza talerzyki i mówi: Tu mają być niebieskie. Sprawdź, czy są. Dziecko sprawdza. To samo z pozostałymi. Nauczyciel pokazuje talerzyk bez kartonika i mówi: Tu są też guziki - inne: nieniebieskie, niebiałe, nieczerwone, nieczarne.
b) segregowanie guzików ze względu na liczbę dziurek / czterodziurkowce, dwudziurkowce, pętelkowe/.
Posegregujemy guziki inaczej. Nieważny jest kolor. Teraz bierzemy pod uwagę liczbę dziurek.
Do każdego talerzyka nauczyciel wkłada kartonik określający liczbę dziurek i wyjaśnia:
Tu położymy guziki z czterema dziurkami... Tu z dwiema dziurkami .. A tu guziki z pętelką, z jedną dziurką. Segregujemy ... Teraz trzeba sprawdzić. Nauczyciel odgradza talerzyki linią. Tu są guziki z czterema dziurkami. Sprawdź ... Tu z dwiema dziurkami. Sprawdź ... A tu z jedną dziurką. Sprawdź.
c) segregowanie guzików ze względu na wielkość /duże, małe, inne/.
Nauczyciel na dwóch talerzykach kładzie po kartoniku określającym wielkość (duże, małe). Wskazując trzeci, wyjaśnia: Tu włożymy guziki, co do których mamy wątpliwości... Tu będą guziki duże (pokazuje talerzyk), a tu małe (pokazuje). Teraz nie jest ważna liczba dziurek, ani kolor. Istotna jest wielkość. Segregujemy według wielkości...
Trzeba sprawdzić. Nauczyciel odgradza talerzyki i nazywa: Tu są duże ... Tu są małe ... A tu są ani małe, ani duże ... Takie średnie.
7. ,,Idziemy po guziki” /melodia ,,Na jarmarku”, taniec w parach – Pedagogika zabawy/.
W parach /dziewczynka z chłopcem/ maszerujemy po sali. Następnie stajemy buziami do siebie. Chłopcy naśladują wyjmowanie ,,guzików” z kieszeni – pierwszej i drugiej. Dziewczynki zaprzeczają głową /nie/. Gdy chłopcy wyjmują ,,guziki” z obu kieszeni, wtedy dziewczynki mówią tak. Następują 3 klaśnięcia w dłonie partnera oraz haczyk z kolegą, koleżanką.
8. Dzieci przemieszczają się do krainy PTASIOLANDIA naśladując ruch bociana i jaskółki.
a) ,,Ptasi koncert” – zabawa. Nauczyciel rozkłada cztery obręcze i wyjaśnia:
Będzie ptasi koncert. Podzielę was na cztery grupy.../tak , jak dzieci siedzą przy stolikach/
Każda grupa stanie koło jednej obręczy. Tu są bociany (pokazuje dzieci i wkłada obrazek bociana do obręczy) ... Tu są jaskółki (wkłada obrazek do drugiej obręczy).Tu są skowronki (wkłada obrazek do trzeciej obręczy), a tu kukułki (wkłada obrazek do czwartej obręczy). Ptaki postanowiły nauczyć się śpiewu:
- Bociany śpiewały tak: kle, kle, kle ...
- Jaskółki: cziku – czik ...
- Skowronki: dzyń, dzyń, dzyń ...
- Kukułki: kuku, kuku ...
Jestem dyrygentem i będę pokazywała, który zespół ma śpiewać. Patrzcie na mnie. Będę pokazywać, które ptaki mają śpiewać. Uwaga! Zaczynamy:
- wskazuje bociany i wyciąga dwa palce (kle, kle),
- wskazuje jaskółki i wyciąga jeden palec (cziku – czik),
- wskazuje skowronki i wyciąga trzy palce (dzyń, dzyń, dzyń),
- wskazuje kukułki i wyciąga cztery palce (kuku, kuku, kuku, kuku).
b),,Ptak - ptaszysko” – szukanie niespodzianki. /stoimy, jesteśmy w krainie Ptasiolandia/
Hop, hop, hop /3 podskoki do przodu/
Przed siebie krok.
4 kroki do tyłu.
I podskok w lewy bok.
Patrzymy przed siebie, za siebie.
W lewy bok sali. W prawy bok sali.
A potem robimy do tyłu krok.
Hop, hop, hop.
Przed siebie krok.
4 kroki do tyłu.
I podskok w prawy bok.
Gdzie ta nasza niespodzianka?
Rozdanie dzieciom papierowych niespodzianek.
9. Ewaluacja. Jeżeli dzieciom podobało się zajęcie to siadają wokół ilustracji z Ptasiolandii.
Jeżeli nie podobało się, to siadają na dywanie w drugim końcu sali.