Scenariusz lekcji z języka angielskiego
Klasa: 3 b Gimnazjum dla Dorosłych
Data: 30.03.2009.
Nauczyciel: mgr Magdalena Rak
Temat lekcji: English money. Buying things in shops.
Cele lekcji:
• uczeń zna walutę Wlk. Bryt.
• uczeń potrafi podać cenę w języku angielskim
• uczeń potrafi przeprowadzić dialog w sklepie
• uczeń potrafi podać informacje na podstawie wysłuchanego nagrania (standard egzaminacyjny)
Metody pracy ucznia:
• praca indywidualna
• praca w parach
• gra leksykalna
• metoda oglądowa: pomoce wizualne (obrazki)
• metoda słuchowa: nagranie CD
Czas trwania: 1 godzina lekcyjna
Pomoce: obrazki, kserokopie, kartki z cenami, zeszyty, magnetofon.
Przebieg lekcji:
I. Faza wstępna
1) Wprowadzenie tematu: nauczyciel informuje uczniów, o czym będzie lekcja i zadaje im pytania dotyczące waluty Wlk. Bryt., USA i strefy Euro.
II.Faza zasadnicza
1) Nauczyciel przypina do tablicy magnesami obrazki przedstawiające brytyjskie banknoty i monety. Następnie nauczyciel przypina do tablicy magnesami kartki z kwotami pieniężnymi i kartki ze sposobem ich wymawiania. Nauczyciel prosi poszczególnych uczniów o podejście do tablicy i dopasowanie kartek. Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie z poprawnym połączeniem cen i sposobem ich wymawiania i prosi uczniów o późniejsze wklejenie tych kserokopii do zeszytów.
2) Nauczyciel rozdaje uczniom koperty i prosi uczniów o pracę w parach. Nauczyciel tłumaczy, na czym polega zadanie: uczniowie mają w kopercie paski z cenami i paski ze sposobem wymawiania cen. Nauczyciel mówi uczniom, że para, która najszybciej połączy paski otrzyma plusy. Nauczyciel monitoruje zadanie i po rozwiązaniu zadania przez pierwszą parę podaje poprawne odpowiedzi.
3) Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie nagrania i wpisanie na rozdane kserokopie informacji dotyczącej zakupów. Nauczyciel sprawdza zadanie.
4) Nauczyciel rozdaje uczniom kserokopie z dialogiem, który ma miejsce w sklepie. Prosi o wysłuchanie tego dialogu.
III. Faza podsumowująca
1) Nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie w parach podobnego dialogu, zamieniając podkreślone wyrazy/wyrażenia, na te podane poniżej. Nauczyciel monitoruje zadanie. Nauczyciel prosi uczniów o odegranie dialogów.
2) Nauczyciel zadaje pracę domową:
• zapisanie w zeszycie utworzonego wcześniej dialogu
• zapisanie w zeszycie jak wymawia się ceny podane na tablicy.
3) Nauczyciel nagradza uczniów za aktywność (plusy i oceny).