Plan zajęć dla III klasy gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
(2 godziny lekcyjne)
TEMAT: Zapoznanie z tradycjami świat wielkanocnych
BLOK TEMATYCZNY: Wielkanoc
TERMIN: 11 kwietnia 2011r.
CEL OPERACYJNY:
• zapoznanie ze zwyczajami i tradycjami dotyczącymi Świąt Wielkanocnych
• wdrażanie do kultywowania tradycji wielkanocnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniach świątecznych
• doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
• rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej, koncentracji uwagi
• kształtowanie umiejętności liczenia
• rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem
• umiejętność wykonywania dekoracji świątecznych- pisanek
CEL REWALIDACYJNY:
• Uczeń doskonali percepcję słuchową,
• Doskonali motorykę artykulacyjną,
• Rozwija empatię i postawę opiekuńczą.
METODY PRACY:
• Praca w grupie
• Rozsypani wyrazowe
• Zabawy dydaktyczne
• Twórczość indywidualna ucznia
• Usprawnianie motoryki małej.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• elementy - symbole wielkanocne
• rozsypanka wyrazowa,
• wiersz o tematyce wielkanocnej
• materiały dekoracyjne
• pisanki
Przebieg zajęć.
I. Zajęcia wstępne.
1. Przywitanie z uczniami.
2. Wyznaczenie dyżurnego.
3. Ćwiczenia kalendarzowe.
II. Część zasadnicza.
1. Wyjaśnienie pojęć: ekspedientka, kasjer, nauczyciel, kierowca, piekarz, kwiaciarka...
2. Wysłuchanie wiersza „Wielkanoc”.
"Na tym stole wielkanocnym,
gdy z dorosłych nikt nie patrzy,
bazie w krąg rozkłada wiosna
i zaczyna swój teatrzyk.
W berka bawią się pisanki
po talerzach się ślizgając,
a z cukrowym zaś barankiem
z czekolady tańczy zając.
A ten żółty kurczak z waty,
który nóżki ma z zapałek,
wylał całą wodę z kwiatów
piszcząc: lany poniedziałek!"
3. Rozmowa na temat zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi na podstawie wiersza i doświadczeń dzieci.
III. Część końcowa.
1. Praca przestrzenna – pisanka.
a. Pokaz pisanek. Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy. Wykonanie pisanek poprzez oklejanie jajka skrawkami materiałów, pasmanterii, koronki.
2. Wspólna ocena prac przez dzieci, umieszczenie ich na wystawie.
3. Rozmowa podsumowująca zajęcia.