Plan zajęć dla III klasy gimnazjum dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
(1 godzina lekcyjna)
TEMAT: Co świadczy o wartości prezentu? – rozmowa z uczniami
BLOK TEMATYCZNY: Przygotowujemy się do świąt
TERMIN: 15 grudnia 2010r.
CEL OPERACYJNY:
• Rozwijanie więzi przyjaźni ze społecznością szkolną.
• Umie podzielić się własnymi przeżyciami i wspomnieniami;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• Potrafi ułożyć wypowiedź na określony temat, wzbogaca słownictwo
dotyczące dzielenia się prezentami.
• Uczeń potrafi wymienić prezenty, które chciałby otrzymać w najbliższym czasie.
CEL REWALIDACYJNY:
• Uczeń doskonali percepcję słuchową,
• Doskonali motorykę artykulacyjną,
• Rozwija empatię i postawę opiekuńczą.
METODY PRACY:
• Aktywizująca
• Pogadanka,
• Rozmowa kierowana,
• Metoda praktycznego działania.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
• przedmioty związane ze świętami
• worek „ Mikołaja”
• materiały ozdobne (papier ozdobny, wstążka itp.)
• nożyczki,
• taśma samoprzylepna
Przebieg zajęć.
I. Zajęcia wstępne.
1. Przywitanie z uczniami.
2. Wyznaczenie dyżurnego.
3. Ćwiczenia kalendarzowe.
II. Część zasadnicza.
1. Wyjaśnienie pojęć: kolęda, szopka, pasterka, żłóbek, pasterka, wigilia, prezent.
2. Podanie odpowiedzi na pytania:
a. Jaki prezent chciałbym/chciałabym otrzymać?
b. Jaki prezent jest lepszy kupiony w sklepie czy zrobiony samodzielnie?
3. Pakujemy prezenty:
a. Z przyniesionych ozdób przygotowujemy ozdobne pudełko na prezent.
III. Część końcowa.
1. Rozmowa na temat „Co świadczy o wartości prezentu?
2. Podsumowanie zajęć
Uwaga
Ocena pracy dziecka jest zindywidualizowana i bieżąca.
Samodzielność w działaniu jest zróżnicowana, dostosowana do możliwości dziecka.