„MORSKA WYPRAWA”
ZAJĘCIA OTWARTE
–rodzinne spotkanie popołudniowe
SCENARIUSZ WARSZTATÓW DLA RODZICÓW – zajęcie integracyjne dla chętnych z całego przedszkola
(opracowany według metody pedagogiki zabawy)
Opracowała: Barbara Antropik
CEL GŁÓWNY: zwrócenie uwagi rodziców na codzienny, dobry i bliski kontakt z dzieckiem oraz różne sposoby jego nawiązywania.
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
• wzmacnia więź emocjonalną z członkami rodziny;
• nabywa poczucie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa w otoczeniu;
• wyraża swoje uczucia i emocje w sposób niewerbalny;
• zdobywa zaufanie do siebie, partnera i grupy;
• rozwija wyobraźnię twórczą;
• wyrabia umiejętność łączenia ruchu z muzyką;
• potrafi określać kierunek: na prawo, na lewo ( w odniesieniu do własnej osoby), na wprost;
• potrafi sprawnie liczyć do 6 i powyżej;
• wypowiada się na określony temat, czeka na swoją kolej;
• przestrzega ustaleń kontraktu grupowego;
• współpracuje w grupie – rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania;
• nawiązuje przyjazny kontakt z dorosłymi i dziećmi z innych grup.
POMOCE:
Płyta CD – muzyka relaksacyjna „Szum morza, fale oceanu”, piosenki szanty, torebki foliowe niebieskie, worki foliowe duże (folia ogrodowa), 3 arkusze szarego papieru, brystol niebieski duży do makiety, kartki ksero, szablony rybek, gazety, kredki, flamastry, emblematy rybek w czterech kolorach (czerwone, niebieskie, zielone, żółte), muszelki, kulki szklane, kamienie, woreczki na muszelki, skrzynia skarbów piratów, strój marynarza - czapka, taśma, tarcza z lotkami, czapka z gazety, miotła do tańca, muszla duża, chusta animacyjna KLANZA, słomki i szablony małych rybek do łowienia, odznaki „Sprawny, jak marynarz”, lina do przeciągania (kolorowa taśma do oznaczenia linii, tasiemka czerwona), gwizdek, klej, papier kolorowy do ozdabiania rolki po papierze toaletowym – wykonanie lornetki, kostki do gry, korki plastikowe kolorowe, makaron „muszelki” do nawlekania na żyłkę, folia bombelkowa do pakowania, kartki papieru złożone w harmonijkę do zapisywania treści bajki.
PRZEBIEG SPOTKANIA:
1. MOJE IMIĘ – rodzice i dzieci wpisują swoje imię na szablonie rybki i przyczepiają taśmą dwustronną do ubrania.
2. „PODWODNY ŚWIAT” –wykonanie makiety. Rodzic wspólnie z dzieckiem rysują elementy związane z mieszkańcami mórz i oceanów (ryby, roślinność, statki, łódki, rafy koralowe, itp.), wycinają i przyklejają na niebieski brystol. Po ukończeniu całej makiety, umieszczamy ją na tablicy. Słuchanie muzyki relaksacyjnej „Fale oceanu” – wprowadzenie w nastrój.
- Wykonanie lornetki z rolek po papierze toaletowym i ręczniku – rodzic wspólnie z dzieckiem (wykorzystanie do zabawy) – ozdabianie kolorowym papierem.
3. ZABAWY POWITALNE:
– „Iskierka przyjaźni” - Stajemy w kole – „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech
powróci do mych rąk”.
- „Ty–ja-My” (Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą, Wydawnictwo KLANZA)
- „Stańmy razem w kole” – ustawienie w kole, rodzic – dziecko.
- „Zamiana miejsc” – witam wszystkich, którzy ...... (lubią pływać statkiem, lubią łowić ryby, lubią jeść śledzie, lubią paluszki rybne, lubią opalać się na plaży, lubią pływać w morzu).
- CELEM NASZEGO SPOTKANIA BĘDZIE ZDOBYCIE ODZNAKI – „SPRAWNY JAK MARYNARZ” - POWITANIE MARYNARZY – „A-HOJ!”
ZAPRASZAM WSZYSTKICH NA MORSKĄ WYPRAWĘ PO MORZACH I OCEANACH, GDZIE CZEKA NAS WIELE PRZYGÓD I NIESPODZIANEK, A MOŻE NAWET NIEBEZPIECZEŃSTW. SPOTKAMY PIRATÓW I MARYNARZY, KTÓRZY ZAPROSZĄ NAS DO WSPÓLNEJ ZABAWY.
4. ZABAWY Z GAZETAMI:
• „REJS NA WYSPĘ” (muzyka morska – „Fale oceanu”)
Przed wyruszeniem każdy uczestnik składa z gazety czapkę i zakłada na głowę. Gdy wszyscy, mają witamy się i wchodzimy na pokład. Zdejmujemy czapkę i odwracamy zamieniając w statek. Trzymając w ręce statek poruszamy się po sali. Na oceanie zrywa się sztorm i naszym papierowym łódkom urywa rufę, sztorm przybiera na sile i urywa dziób, po chwili także maszt. Nic nam nie pozostaje, jak tylko założyć kamizelki ratunkowe (zniszczone statki rozkładamy i naszym oczom ukazuje się kamizelka ratunkowa, którą zakładamy na siebie. Płyniemy do brzegu wyspy, ale nadchodzi burza .... (zabawa „Statek na fali” )
• ZABAWA „STATEK NA FALI”: Uczestnicy zabawy ustawieni są w jednym kierunku, zwróceni twarzą do nauczyciela, który jest kapitanem statku, a pozostali są marynarzami –majtkami. Kapitan (w czapce kapitana) mówi, że zbliża się sztorm i będzie bardzo kołysać statkiem, a następnie wydaje polecenia: „Statek przechyla się na lewą burtę” , Statek przechyla się na prawą burtę”, „Na dziób”, „Na rufę”;
• ZABAWA „TRATWA” –statek się rozbił o skałę. Musimy teraz zrobić tratwę- duża gazeta rozłożona na podłodze. Rodzic i dziecko tańczą przy muzyce szanty (pływają w morzy). Na przerwę w muzyce muszą wrócić na tratwę, bo zbliża się rekin. Za każdym powtórzeniem składamy gazetę na pół, bo się rozpada. W końcu rodzic musi wziąć dziecko na ręce, aby je ratować.
• „BITWA MORSKA” NA KULE GAZETOWE – gazety „tratwy” przedzieramy na połowę (rodzic z dzieckiem) i zgniatamy w kule. Rozkładamy sznur pośrodku sali. Po jednej stronie stają rodzice, a po drugiej dzieci. W jednym czasie, na sygnał nauczyciela (gwizdek) – kapitana, uczestnicy bitwy rozpoczynają przerzucanie kul za linię przeciwnika (w czasie trwania muzyki – stop- na przerwę w muzyce). Wygrywa ta drużyna, która przerzuci więcej kul na drugą stronę (wspólne liczenie kul).
5 . „ŁOWIENIE RYB” – kontury statków dla rodzica i dziecka lub dla każdego, kostki do gry,
korki - rybki (po 20 szt. dla każdego), torebki foliowe, niebieskie dla każdego. Rzut kostką
i zabranie tyle korków (rybek na łódkę), ile jest oczek. Wygrywa ten, kto pierwszy „złowi
wszystkie rybki”.
6. ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ KLANZA – „Zamiana miejsc” – przebieganie pod parasolem, „Piłka na fali”, „Piłeczki – trafianie do otworu- łowienie rybek”, „Rekin i ryby”, „Deszcz” – uderzanie rękoma w chustę; „Fryzjer”;
7. ZABAWA - „Płynęła szalupa”- ustawienie w kole: rodzic – dziecko.
8. Zabawa „STOJĘ, STOJĘ, IDĘ, IDĘ, IDĘ, stoję, stoję, stoję, teraz obserwuję ” (wg. metody KLANZA) – wykorzystanie lornetek wykonanych przez rodziców i dzieci (przy muzyce). WYPATRUJEMY WYSP..... Na wyspie przyda się nam lornetka, przez którą będziemy wypatrywać statku, który nas uratuje.
9. DOPŁYWAMY DO TAJEMNICZYCH WYSP, które wypatrzyliśmy przez lornetkę – wyjęcie z kufra piratów- rulonów (listy zwinięte i przewiązane sznurkiem), na których są napisane nazwy wysp i zadania do wykonania:
> WYSPA „SPORTU”:
- PRZECIĄGANIE LINY (podział na dwie drużyny);
- przenoszenie piłeczek pingpongowych na łyżeczce plastikowej;
- łowienie rybek wędką (rybki to opakowania plastikowe z kinder niespodzianek)
> WYSPA „TAŃCA” - TANIEC Z MIOTŁĄ (ustawienie w kole) – płyta CD z muzyką;
> WYSPA „ZABAWY” – (na stolikach)
- WYKONANIE ŁÓDEK Z PAPIERU;
- ŁOWIENIE RYBEK SŁOMKĄ;
- malowanie kamieni (farbami, markerami – rybek, ośmiornicy, rekinów, itp.);
- układanie rybek z muszli (ośmiornicy, rozgwiazdy, itp.);
- wykonanie korali z makaronu (nawlekanie na żyłkę).
> WYSPA „BAJEK” – WSPÓLNE UKŁADANIE BAJKI (rodzice i dzieci) –(długa kartka papieru składana w harmonijkę) – zaczyna nauczyciel: „Za górami, za morzami, stał piękny, ogromny zamek, w którym .......” – rodzic z dzieckiem wymyśla dalszy ciąg, wpisując jedno zdanie na zagiętej kartce papieru i podaje następnej osobie. Tworzymy treść bajki, aż wszyscy dopiszą zdanie wymyślone przez siebie i dziecko. Na koniec nauczyciel odczytuje treść nowej bajki.
10. ZAKOŃCZENIE – ZDOBYCIE ODZNAKI „SPRAWNY JAK MARYNARZ”.
ZADANIA DO WYKONANIA:
- PRZEJŚCIE PO FOLII BOMBELKOWEJ W KIERUNKU TARCZY;
- RZUT LOTKĄ DO TARCZY – KTO TRAFI, TEN DOSTAJE ODZNAKĘ
- POŻEGNANIE – „MÓJ NASTRÓJ” – narysowanie swojego nastroju na rybce
i przyklejenie do szarego papieru.
- MARYNARSKIE POŻEGNANIE – „A-HOJ!”