Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Poznajemy wczesnowiosenne rośliny chronione.
Cele:
1. uczeń zna wczesnowiosenne rośliny chronione;
2. rozumie konieczność ochrony tych roślin ;
3. doskonali umiejętności manualne
Metody: krzyżówka, zabawa ruchowa, zabawa niedokończone zdania”, manualna, zabawa menory, prezentacja multimedialna
Formy: indywidualna zespołowa
Środki dydaktyczne : tekst z ilustracjami, zagadki, arkusz z krzyżówką, płyta z prezentacją multimedialną, kolorowe kółka z papieru, ilustracje wiosennych kwiatów, kolorowy papier, nożyczki, klej, kredki
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Dzieci siedzą z nauczycielem w kręgu. Rozlega się pukanie do drzwi. Wskazany uczeń otwiera drzwi i znajduje rulon. Dzieci zastanawiają się od kogo jest ta przesyłka. Rozwijają rulon na środku kręgu i śledzą tekst czytany przez nauczyciela, odgadując znaczenie wyrazów ukrytych pod rysunkami.
Witajcie!
Popatrzcie w (okno) dzieci,
(śnieg) już przestał padać,
(chmury) są niebieskie,
Pięknie (słońce) świeci.
Idzie do Was z nowinkami
Ktoś ze złotym (włosami),
W kolorowej (sukience)
Ozdobionej (kwiatami).
W ręku trzyma gałązkę wierzbową z (baziami).
Czego dotknie pokrywa się zaraz (listkami).
Kwitnie górska (łąka)
Choć śnieg jeszcze prószy,
Te liliowe kwiaty to właśnie (krokusy).
Gdy na (niebie) słonko promykami błyśnie
Swoje białe płatki rozchyla (przebiśnieg).
( wyrazy w nawiasach w tekście zastąpione są rysunkami).
2.Wspólne rozwiązywanie krzyżówki, której objaśnienia mają postać zagadek (uczniowie odczytują zagadki i wpisują rozwiązania).
1.Tam w lesie cienistym zakwitła niebiesko
Na łące na pewno czułaby się kiepsko.
A gdy zakwitnie w marcu, to wtedy już wiecie,
Że nieodwołalnie wiosna jest na świecie. (przylaszczka)
2. Przyszła wiosna do lasu
Z żółtym kluczykiem przy pasku.
a te klucze pachnące
Można znaleźć na łące. ( pierwiosnek)
3.Jeszcze śpi wszystko co żyje ,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śmiało śnieg przebije
powie nam o wiośnie. (przebiśnieg)
4.Jest dobrze znana z prześlicznej woni,
Kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni.
Zdobi nam lasy, więc jej nie zrywaj,
Za to odpowiedz jak się nazywa. (konwalia)
5..Powiem po prostu, nie zawile
Skromny lecz piękny jest (zawilec)
6..W krótkiej nazwie kwiatów
Mieszczą się „sanki”.
A te kwitną w marcu
W mroźne ranki (sasanki)
7.Młody juhas w górach, chwycił się za głowę,
Gdy zobaczył w śniegu kwiaty fioletowe. (krokus)
HASŁO: rośliny
3.Dzieci próbują ustalić brzmienie pełnego rozwiązania krzyżówki. Ustalenie tematu zajęć.
4.Prezentacja ilustracji odgadniętych nazw kwiatów chronionych- prezentacja multimedialna
5.prezentacja multimedialna- rośliny będące pod całkowitą i częściową ochroną.
6. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat konieczności i sposobów ochrony niektórych gatunków roślin kwitnących wiosną .
7. Zabawa ruchowa „Rozkwitające kwiaty”
8. Zabawa menory.
9.Praca plastyczna- dzieci wykonują kwiat z papieru.
10. Ewaluacja zajęć - dokończ zdania.
- Spod śniegu wychyla się śliczny .................
- Fioletowy kwiat to..............