SCENARIUSZ ZAJĘĆ GIMNASTYCZNYCH DLA DZIECI 5-6 LETNICH
PROWADZĄCA ZAJĘCIE : mgr Katarzyna Hrabia
DATA ZAJĘCIA : 26.10.2010 r.
GRUPA : 5-6 latki
TEMAT ZAJĘCIA : Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzonych metodą stacyjną
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne
- wyrabianie płynności ruchów
- rozwijanie naturalnych czynności ruchowych
CELE SZCZEGÓŁOWE :
Dziecko :
- poprawia szybkość , zwinność
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z poleceniem nauczyciela
- przestrzega zasad bezpieczeństwa
- ma świadomość własnego ciała
- wzmacnia siłę ramion , nóg i tułowia
FORMA PRACY :
- zajęcia zorganizowane z całą grupą
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- piłki , piłka lekarska, laski, woreczki gimnastyczne, ławeczka, szarfy, tamburyno
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
1. CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO - PORZĄDKOWE
- zbiórka w szeregu
- przywitanie dzieci
- przedstawienie celów zajęcia
- zachęcenie do ćwiczeń
2. ZABAWA OŻYWIAJĄCA : „ Berek - kucany „ - dzieci poruszają się w dowolny sposób po całej Sali w rytm tamburyna , gdy tamburyn milknie przykucają ( 3x).
3. ROZGRZEWKA
- przysiady
- skłony
- ćwiczenia rozciągające
- brzuszki
4.Podział grupy na cztery zespoły , wybranie z każdej z nich kapitana.
Oznaczenie każdej drużyny kolorowymi szarafami.
5.Zaprezentowanie przez nauczyciela poszczególnych stacji i prezentacja ćwiczeń. Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.
- stacja 1 :
Dzieci przechodzą po ławeczce gimnastycznej trzymając przed sobą oburącz laskę, każde dziecko dwa razy.
- stacja 2 :
Rzut do celu , dzieci celują woreczkami do leżącej obręczy , każde dziecko po dwa razy.
- stacja 3 :
Toczenie piłki lekarskiej z zachowaniem dokładności ruchu, nie wytaczanie jej poza określoną drogę.
- stacja 4 :
Poślizg na ławeczce gimnastycznej, klatka piersiowa przywarta do ławeczki , głowa uniesiona , broda przyciągnieta , każde dziecko po dwa razy.
6. Marsz po obwodzie koła ze zwróceniem uwagi na wysokie podnoszenie kolan.
7. Ćwiczenia uspakajające
- dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym , dłonie opierają o podłoże za plecami i spokojnie oddychają . wdech nosem- wysunięcie klatki piersiowej do przodu , wydech ustami ze skrzyżowaniem przedramion na klatce piersiowej.
8. Podsumowanie zajęć :
- zbiórka w szeregu
- przypomnienie celów zajęć
- ocena aktywności dzieci .