Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-letnich
Temat : Zabawy z wodą
Cel: Poznanie fizycznych i chemicznych właściwości wody
Cele operacyjne
Dziecko:
-określa wybrane właściwości fizyczne i chemiczne wody
-zna obieg wody w przyrodzie
- wie w jak powstaje para wodna i w jakich warunkach się skrapla
-wie co pływa , co tonie,
-wie jak powstają bańki mydlane
Środki dydaktyczne: Czajnik z gorącą wodą, talerzyk, szklanka, ilustracje do opowiadania, sól, mąka, cukier,kasza,butelki plastikowe z wodą do zabawy,styropian, kamyczki, piórko, plastelina,płyn do mycia naczyń, słomki naczynia szklane różnego kształtu
Literatura:
H. Bechlerowa „ Jedna srebrna kropla”
S. Elbanowska : „Jak zadziwić przedszkolaka tym, co świeci, pływa, lata.” Warszawa 1993
Przebieg
1.Zabawa integracyjna „Koło robimy”
Kolo robimy,
Ręce podajemy ,
Jak nie podamy to....( Np. zaklaszczemy, podskoczymy itp. nastepnie wybrane dziecko podaje propozycję)
2.Opowiadanie H.Bechlerowej„Jedna srebrna kropla”
3.Rozmowa na temat opowiadania-poznanie obiegu wody w przyrodzie w oparciu o ilustracje
4. Doświadczenie z gotującą wodą ( zjawisko parowania i skraplania wody)-nauczycielka wlewa gorącą wodę do szklanki przykrywa ją talerzykiem- wyciąganie wniosków przez dzieci (zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas doświadczenia)
5.Wypowiedzi dzieci nt „ Jaka jest woda?”- obserwacja wody w przezroczystym naczyniu ( zapach, smak, kształt)
6.Zabawa „ Zgadnij co to?” - rozpoznawanie różnych substancji( sól,cukier, mąka, kasza),po dotyku, węchu, smaku
-badanie ich rozpuszczalności w wodzie- sprawdzanie hipotez wysuniętych przez dzieci.
7. Zabawa wg Batii Strauss „Zabawa z woreczkami”-zamiast woreczków są małe butelki napełnione wodą.
Dzieci siedzą w kole po turecku. W jednej dłoni trzymają butelkę z wodą. W rytm muzyki Batii Strauss „ Zabawa z woreczkami” uderzają butelką o jedno kolano , potem drugie, o rękę a następnie naśladują opadanie wody na ziemię. W dalszej części podaja butelkę sąsiadowi, aż do momentu ponownego uderzenia o kolano.
8.Doświadczenie „ Co pływa , co tonie”-dzieci otrzymuja różne przedmioty, sprawdzają , które unoszą się na wodzie, a które toną
9. Robienie baniek- każde dziecko otrzymuje kubeczek z wodą, do której na oczach dziecka wlewamy płyn oraz słomkę (uprzedzamy aby dzieci nie ciągnęły wody do siebie tylko dmuchały do wody )- wyciąganie wniosków przez dzieci
10.Zabawa z pedagogiki zabawy Klanza„ Deszczyk”
„ Pada ,pada, pada deszczyk,
Wieje ,wieje wiatr ( 2x)
Błyskawica ,grzmot ,
błyskawica, grzmot
A na niebie kolorowa tęcza