Scenariusz zajęcia dla dzieci 3- letnich
grupa Żabek
TEMAT DNIA :ŚWIATŁA NA SKRZYŻOWANIU.
Grupa 3- latków
Czas trwania 15 minut:
Podstawa programowa:
Obszar 6/2
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
-orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu;
Cele ogólne:
• Poznawanie w zabawach elementarnych przepisów ruchu drogowego, reagowanie na umowne znaki w tym znaczenie symboliki sygnalizatora świetlnego.
Cele operacyjne :
• Poznaje wygląd i znaczenie sygnalizatora świetlnego.
• Potrafi bezpiecznie przejść przez ulice, w wyznaczonych miejscach:
-na skrzyżowaniu z użyciem sygnalizatora.
- po jezdni – po pasach dla pieszych
- po jezdni – przejścia przez jezdnie z zastosowaniem przepisów ruchu drogowego
(popatrz najpierw w lewo, w prawo, jeszcze raz w lewo, droga wolna można iść).
• Rozpoznaje kolor czerwony, żółty i zielony.
• Prawidłowo reaguje na polecenia nauczycielki.
Metoda: czynna - samodzielnych doświadczeń
-kierowanie własną działalnością dziecka
-ćwiczeń
oglądowa - pokaz
-obserwacji
słowna -rozmowa
-metoda żywego słowa
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: ilustracja ulicy, wiersz , płyta z nagraniem, bibułkowe kółka, kółka w trzech kolorach czerwony, zielony, żółty, sygnalizator świetlny, krążki.
- Przed planowanymi zajęciami – „Spacer na pobliskie skrzyżowanie”
(cel: obserwacja sygnalizacji świetlnej i włączenie się do ruchu).
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci poprzez :”Wszyscy sa...:”
2. Słuchanie wiersza „Światła sygnalizatora” Dorota Gellner. Omówienie wiersza.
3. Zabawa ruchowa wg B. Strauss „Jedzie auto”.( Krótka rozmowa n-lki na temat spaceru na skrzyżowanie , odwołanie się do wrażeń i wiadomości dzieci).
4. Ilustracja przedstawiająca skrzyżowanie. Zwrócenie uwagi na przejście dla pieszych, sygnalizator świetny. Krótkie omówienie ilustracji.
5. Zabawa rytmiczno- ruchowa „Sygnalizator świetlny”. Przy muzyce dzieci spacerują, gdy nauczycielka pokaże kółko czerwone zatrzymują się w miejscu, biegają ponownie pokaże się kółko żółte ostrzega o zmianie światła, zielone biegają.
6. Omówienie dzieciom pracy plastycznej „Sygnalizator świetlny”- dzieci pokazują nauczycielce prawidłowe ułożenie kółek na sygnalizatorze. Przystąpienie dzieci do przyklejenie kółek .
7. Zaproszenie dzieci na spacer na pobliskie skrzyżowanie w celu utrwalenia zdobytych wiadomości.
Światła sygnalizatora Dorota Gellner
Idą dzieci, idą dzieci,
a nad jezdnią sygnał świeci.
Mam czerwone
wielkie oko,
mam buzię jak mak,
gdy pokażę się nad jezdnią,
wołam do was tak:
Uwaga! Czerwone światło!
Stój! O wypadek łatwo!
Mam zielone
piękne oko,
zielone jak liść.
Gdy się zazielenię w górze,
to możecie iść.
Zielone światło, zielone!
Przechodźcie na druga stronę.