Bożena Smutek
Konspekt zajęć świetlicowych
Temat: Wróżby Andrzejkowe.
Ilość uczniów: uczniowie wszystkich klas I – III, lecz o różnych godzinach
Czas trwania: ok. 60 minut dla każdej grupy klas np.: I a z I b lub II a z II b itp.
Cel zajęcia: - zapoznanie uczniów z wróżbami Andrzejkowymi,
- wyrabianie właściwych postaw podczas przedstawienia i wróżb,
- zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie zabaw andrzejkowych.
Metoda: słowna, czynna i ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne: Wróżby Andrzejkowe.
Formy pracy: grupowe.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie uczniów i zaproszenie ich do obejrzenia przedstawienia.
2. Oglądanie przedstawienia.
3. Zaproszenie do świetlicy – Komnaty Wróżek.
4. Objaśnienie zasad zachowania się podczas wróżenia i objaśnienie wróżb.
5. Wrzucenie grosza na szczęście, z chwilą wejścia do „komnaty”.
6. Dochodzenie do różnych stanowisk z wróżbami i wróżenie u wróżek – koleżanek ze starszych klas.
a) Kim będę w przyszłości?
b) Wróżba z zapałek.
c) Wróżba z różnymi pytaniami (np.: Kim będę jak dorosnę? i wiele innych) ( w notesie).
d) Kości zostały rzucone.
e) Imię przyszłego partnera, partnerki (serca z imionami).
f) Wróżba z ukrytymi rzeczami pod kubeczkami.
g) Mowa kwiatów.
h) Ulubiony kolor.
i) Wróżba z kolorowych gwiazdek.
j) Wróżba z butów – kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni.
k) Dmuchanie baniek mydlanych, kto będzie miał największą bańkę, tego spotka największe
szczęście.
7. Podziękowanie za przybycie i pożegnanie uczniów.
Scenariusz na scenkę przed wróżbami andrzejkowymi
Aktorki: 4 wróżki ( Klara, Róża, Ziuta, Diana)
Dekoracja: Na niebieskim materiale przypięta góra wycięta z szarego papieru i sowa – zabawka zawieszona na boku (niebo, a na jego tle Łysa Góra i sowa), małe karteczki z nazwami wróżb.
(wchodzi na scenę) 1 wróżka – Klara – Witam wszystkich zgromadzonych na corocznym święcie andrzejkowym. Obawiam się, że wasze przybycie jest daremne, gdyż zapomniałam, że was tu zaprosiłam i nic nie przygotowałam. Postaram się temu zaradzić i wyślę
swoją sowę po wróżkę Róże ona ma zawsze dobre pomysły, to coś na pewno wymyśli.
(wróżka odpina sowę z dekoracji i rzuca ją w kierunku wróżki Róży, która stoi między gośćmi)
( zjawia się wróżka Róża i niesie sowę oraz zaczarowaną kule)
Wróżka Róża – Wzywałaś mnie Klaro? (podaje jej sowę)
Wróżka Klara - Tak kuzynko, mam wielki problem, przyszli do mnie zaproszeni goście, a ja nic nie przygotowałam. Wiesz przecież, że dziś mamy czas na wróżby Andrzejkowe.
Wróżka Róża - Nie martw się Klaro, poradzimy sobie z tym problemem, przyniosłam z sobą moją kulę zaczarowaną i zaraz wyczaruję wróżby Andrzejkowe.
Wróżka Klara – Wiedziałam, że mogę na Tobie polegać, weźmy się więc do roboty.
( kładzie cylinder z papieru na smrodku sceny)
Wróżka Róża – Czary, mary, hokus, pokus, przybywajcie wróżby ze świata i te znane, i nieznane, ale ciekawe.
( za kotary wpadają karteczki z nazwami wróżb) ( wróżki zbierają karteczki i po przeczytaniu ich na głos wrzucają do cylindra)
Wróżka Klara i Wróżka Róża – ( na przemian, czytają nazwy wróżb)
- Serce z imionami przyszłej żony, męża.
- Wróżba z kostek do gry.
- Wróżba z zapałek.
- Kim będę w przyszłości?
- Wróżba z zapałek.
- Wróżba z różnymi pytaniami (np.: Kim będę jak dorosnę? i wiele innych) ( w notesie).
- Kości zostały rzucone.
- Wróżba z ukrytymi rzeczami pod kubeczkami.
- Mowa kwiatów.
- Ulubiony kolor.
- Wróżba z kolorowych gwiazdek.
- Wróżba z butów.
- Bańki mydlane.
Wróżka Klara – To chyba wszystkie, jest ich bardzo dużo, jak my teraz poradzimy sobie z nimi.
Wróżka Róża - Znowu się zamartwiasz, a ja już napisałam list do Wróżki Ziuty, aby do nas przybyła.
I prośbę mam do Ciebie, abyś wysłała do niej swoją przyjaciółkę sowę.
Wróżka Klara – Ależ oczywiście, proszę bardzo. (podaje sowę Róży, ta przypina do niej list i rzuca w kierunku Wróżki Ziuty znajdującej się między gośćmi).
Wróżka Ziuta – (zjawia się na miotle) Witam drogie kuzynki, jak się czujecie? Dobrze, to fajnie.
Widzę, że be ze mnie wróżby odbyć się nie mogą.
Wróżka Klara – Masz racje Ziuto bez Ciebie było by smutno i ponuro. Doradź nam, jak i gdzie urządzić wróżby Andrzejkowe.
Wróżka Ziuta – Jak to gdzie, przecież Twoja komnata Klaro doskonale się do tego nadaje. A jeśli chodzi o przeprowadzenie wróżb, to wezwała bym wróżkę Dianę. Ona ma wśród swojej świty sprytne, leśne wróżki, które nie odmówią w potrzebie.
Wróżka Klara – Jak zwykle masz racje Ziuta, już wysyłam do niej sowę. (sowa leci w kierunku Diany)
Wróżka Diana – Witam drogie Panie, jaką macie do mnie sprawę?
Wróżka Róża – Widzisz kuzynko jaki u nas tłok, wszyscy czekają na wróżby, a my mamy za mała rąk do pracy. Czy mogła byś temu zaradzić?
Wróżka Diana – Tak, oczywiście, ale stawiam trzy warunki: jeden to taki: aby nie wierzyć we wszystko co się tu wydarzy; drugi to taki: aby nauczyć się zaklęcia: „Hokus, pokus, czary, mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”, a ostatni: to ofiarowanie grosza na szczęście.
Wróżka Ziuta – Dobrze, skoro stawiasz takie warunki, muszę spytać zgromadzonych czy je spełnią.
(zwraca się do gości) Czy spełnicie te warunki? ............ Skoro tak, to zaczynamy.
Powtórzcie za mną hasło: „Hokus, pokus, czary, mary, aby wróżba się spełniła złóżmy dary”.
Dziękuję, teraz zapraszam klasy pierwsze do komnaty Wróżki Klary. Pozostałe klasy zaproszę trochę później, gdyż wszyscy razem się nie zmieścimy. Dziękuję, zapraszam później.
( uczniowie I klas wchodząc do komnaty wrzucają po groszu do słoika z wodą).
Opracowała: B. Smutek
wychowawca świetlicy
Szkoła Podstawowa nr 21
w Dąbrowie Górniczej