Smutek Bożena
Konspekt zajęć świetlicowych: Bezpieczeństwo na drodze.
Konkurs dla klas II i III.
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas zajęć: 60 minut
Ilość uczniów: 40 -48 osób
Cel zajęcia: - utrwalenie przepisów ruchu drogowego
- wyrabianie umiejętności współpracy w grupie
Metody pracy: czynna
Formy pracy: grupowa
Środki dydaktyczne: arkusz papieru, kredki, ołówki, klej, krzyżówki, koperty z rozsypaną wyrazową,
plansze ze znakami drogowymi.
Przebieg zajęcia:
1. Zaproszenie uczniów klas II i III na konkurs o bezpieczeństwie na drodze.
2. Omówienie poszczególnych zadań grupowych i przedstawienie komisji sprawdzającej prawidłowo
wykonane zadania.
3. Podzielenie uczniów każdej klasy na 4 zespoły i przydzielenie ich do różnych stanowisk z zadaniami
oraz rozdanie potrzebnych materiałów do ich wykonania.
4. Przystąpienia do rozwiązywania zadań grupowych. Na ich wykonanie każdy zespół ma
30 minut, a po tym czasie uczniowie przechodzą do miejsca przeznaczonego na zabawy ruchowe.
5. Zabawy ruchowe i luźna rozmowa z uczniami na temat poszczególnych konkurencji.
W tym czasie komisja ogląda każde wykonane zadanie i przydziela punkty, zapisując je na tablicy
z punktacją i ustala klasę, która zajęła I miejsce i kolejne z nich. Za wszystkie zadania klasa może
uzyskać 45 punktów.
6. Po wykonaniu toru przeszkód uczniowie wracają do swoich stanowisk, przy których pracowali
w grupach.
7. Ogłoszenie punktacji za poszczególne zadania i przedstawienie wyników rozstrzygających zdobyte
miejsca przez każdą z grup.
8. Rozdanie dyplomów i upominków.
9. Podziękowanie uczniom za udział w konkursie i rozejście się do klas.
Zadania dla poszczególnych zespołów:
I zespół – ma rozwiązać krzyżówkę składającą się z 14 pytań, jeśli udzieli prawidłowych rozwiązań uzyska 14 punktów.
Pytania do krzyżówki.
1. Ile jest zasad przechodzenia przez jezdnię? (pięć)
2. Którą stroną jezdni należy chodzić, jeśli nie ma chodnika? (lewą)
3. Kolor czerwony w sygnalizacji świetlnej oznacza? (stój)
4. Co powinien mieć każdy rowerzysta na głowie? (kask)
5. Zwierze na jezdni? (zebra)
6. Jak nazywa się człowiek na drodze? (pieszy)
7. Mamy znaki: ostrzegawcze, informacyjne, zakazu i .................. . (nakazu)
8. Na jakim świetle należy przechodzić przez ulice? (zielonym)
9. Ruchem drogowym kieruje? (policjant)
10. Przez jezdnię nie wolno ...... (przebiegać)
11. Jak nazywają się znaki kierujące kierowców do danych miejscowoćci?
(drogowskazy)
12. Jaka to grupa znaków: trójkąt z czerwoną oblamówką i żółtym tłem?
( ostrzegawcze)
13. Do jakiej grupy znaków należy znak stojący przy przejściu dla pieszych?
(informacyjnych)
14. Czyj to numer telefonu: 999? ( pogotowia ratunkowego)
Krzyżówka
II zespół - ma pokolorować i podpisać 4 znaki drogowe z 4 grup znaków, za to polecenia może uzyskać
8 punktów.
a) zakaz skrętu w lewo, telefon, skrzyżowanie drogowe, droga dla rowerów
b) przejazd kolejowy bez zapór, droga dla pieszych, restauracja, zakaz wjazdu rowerem
c) zwężenie jezdni - lewostronne, ograniczenie prędkości, nakaz jazdy prosto i w lewo, schronisko
młodzieżowe
d) koniec ograniczenia prędkości, skrzyżowanie z ruchem okrężnym, bufet lub kawiarnia,
zakaz postoju
III zespół - ma narysować plakat i wymyślić hasło o " Bezpieczeństwie na drodze".
Za to zadanie zespół może uzyskać od l do 8 punktów.
IV zespół - ma do uzupełnienia trzy polecenia, za które może uzyskać15 punktów:
a) uporządkuj kolejno zasady przechodzenia przez jezdnię i naklej je, (5 punktów)
b) ułóż puzzle ze zdaniami o przestrzeganiu bezpieczeństwa i naklej je, (5 punktów)
c) napisz pięć zdań o tym czego nie wolno robić na drodze, ani w jej pobliżu. ( 5 p)
5 zasad przechodzenia przez jezdnię: (należy je pociąć w paski)
Zatrzymaj się na skraju chodnika.
Patrz w lewo.
Patrz w prawo.
Jeszcze raz w lewo.
Jezdnia wolna – przechodź.
Zdania do pocięcia na puzzle: (dla ułatwienia, każde zdanie pokolorować innym kolorem)
1. Poznaj i przestrzegaj przepisy ruchu drogowego.
2. Stosuj właściwe elementy odblaskowe oraz oświetleniowe.
3. Słuchaj rad i wskazówek opiekunów, rodziców i nauczycieli.
4. Poznaj zasady bezpieczeństwa w różnych okolicznościach.
5. Nie otwieraj drzwi i nie udzielaj informacji nieznajomym.
Zabawy ruchowe:
I zabawa: uczniowie każdej klasy ustawiają się w pary, tworząc rzędy, w rzędach tych siadają
naprzeciwko siebie z wyciągniętymi prosto nogami. Na dany znak, np.: klaśnięcie pierwsza
para wstaje i trzymając się za ręce biegnie do sto ego miejsca i zajmuje go. Druga para
wstaje, przeskakuje przez pierwsze nogi, obiega z prawej strony i tak jak poprzednia para
pokonuje przeszkody z nóg. Po drugiej parze biegnie kolejna para, aż do ostatniej.
II zabawa: uczniowie każdej klasy ustawiają się w rzędach (jedna osoba za drugą), trzymają się za
łokcie. Na znak (klaśnięcie) przesuwają się „jak pociąg po torach” omijając przeszkody do
miejsca ze znakiem stop. Tam nawracają i już po lini prostej wracają na linię startu.
III zabawa: polega na indywidualnym pokonywaniu przeszkód. Uczniowie klas ustawiają się w jednym
rzędzie i idąc, po kolei pokonują różne przeszkody:
a) górę – przechodzą przez nią (np.: z kręciołka),
b) tunel – przechodzą pod nogami kozła do skakania),
c) kładka – przechodzą po ławeczce,
d) dół - wchodzą i wychodzą ze skrzyni (bez górnych części),
e) ślizgawkę – przesuwanie się na brzuchu po materacu.
Opracowała:
Bożena Smutek
wychowawca świetlicy
Szkoły Podstawowej
W Dąbrowie Górniczej