KONSPEKT LEKCJI – KSZTAŁCENIE SPECJALNE
Temat : Z wizytą na łące .
Cel ogólny :
- poznanie nazw zwierząt mieszkających na łące .
- uwrażliwienie na pomoc innym .
Cele szczegółowe :
- zna nazwy zwierząt .
- potrafi naśladować odgłosy .
-przelicza elementy w zakresie 7 .
- zna cyfry .
- potrafi współpracować w grupie .
Przebieg zajęć :
Rozmowa wprowadzająca poświęcona tematyce łąki , wrażeniom z pobytu , mieszkańcom , roślinności .
1. Wysłuchanie tekstu pt. ,, Biedronka ”.( zał. Tekst wiersza ) .
2. Omówienie :
- wyeksponowanie nazw zwierząt .
- pokaz ilustracji .
- myśl główna : problem biedronki ( wypowiedzi dzieci wskazujące emocje biedronki i zwierząt , które jej pomagają , uwypuklenie wielkiej roli pomocy innym ) .
3. Kolorowanie zwierząt , wycinanie sylwet , umieszczanie napa tyczkach .
4. Ćwiczenia słuchowe – odgłosy łąki ( żaba , bocian , pszczoła ) .
5. Przeliczanie kropek na sylwecie biedronki ( 7 ) , umieszczanie cyfry 7 , wyszukiwanie jej wśród innych cyfr .
6. Inscenizacja wiersza z wykorzystaniem wykonanych sylwet .
ZAŁĄCZNIK NUMER 1
BIEDRONKA
Wśród wysokich traw na łące
suną cicho dwa zaskrońce .
Szepczą cicho , spoglądają
czarnej kropki wciąż szukają .
Bo biedronka taka mała
gdzieś ją rano zapodziała .
Miała kropek czarnych siedem
sześć zostało , brak jej jednej .
Cała łąka już od rana
szuka kropki zabiegana .
Żuki trawy przetrząsają ,
żaby bagno przeglądają ,
nawet osy i komary ,
pszczoły , trzmiele i motyle
nie usiadły nawet chwilę .
Każdy pomóc chce biedronce ,
bo lubiana jest na łące .
Gdzie ta kropka się podziała ?
Nie płacz już biedronko mała ,
pofruń w górę , tam do nieba ,
rozchmurz buzię , łez nie trzeba .
Popatrz na mnie biedroneczko ,
oto wierszyk i kropeczka .
Bo ta siódma kropka czarna
do wierszyka mi się wdarła .
Zmykaj kropko do biedronki ,
do zwierzaków i do łąki !
Niech się kropka tu nie plącze
Wykrzyknikiem - wiersz zakończę !
Autor wiersza :
Małgorzata Maczyńska