Przedszkole nr 70
10.03.2010r
Prowadzący: Sylwia Książek-Szymoniak
Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich
Zajęcia prowadzone w obecności opiekuna stażu
Temat: Skąd się wzięło lustro i co potrafi?- zabawy badawcze wykorzystujące odbijanie się światła.
Zadanie główne z Podstawy Programowej:
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
Cele:
Poznawczy:
-Zapoznanie dzieci z historią wynalazku – lustro.
- Poznanie przez dzieci zjawisk optycznego: odbijania światła przez przedmioty matowe i błyszczące.
Kształcący:
-Kształtowanie umiejętności wypowiadania się.
-Doskonalenie umiejętności naśladowania czynności.
-Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów.
-Kształtowanie umiejętności manipulowania lustrami.
Wychowawczy:
-Rozwijanie u dzieci umiejętności współdziałania w grupie.
-Kształtowanie pozytywnej samooceny poprzez malowanie siebie.
Metody:
Podające: opowiadanie
Poszukujące: samodzielnych doświadczeń dziecka, kierowania aktywnością własną dziecka
Ekspresyjne: swobodnej ekspresji
Praktyczne: zadań zamkniętych
Formy:
*indywidualna
*zbiorowa
*zespołowa
Środki dydaktyczne:
różne przedmioty matowe i błyszczące, łyżki dla każdego, lusterka dla każdego, ilustracje z bajek „Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, “Królewna Śnieżka”, gazeta “Pętliczek 8/94″, magnetofon Cd, muzyka relaksacyjna, farby, kartki.
Przebieg:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć zagadką.
Bywa w ramkach lub bez ramy,
często w nim się przeglądamy,
ono zawsze powie szczerze
czy wyglądasz jak należy”
(LUSTRO)
2. Bajkowe ilustracje.
Przygotowałam dla was ilustracje z jakich bajek one pochodzą? (“Bazyliszek”, “Królowa Śniegu”, Królewna Śnieżka).
-Zastanówcie się jaki przedmiot - taki sam- występuje w tych bajkach i ma ważne znaczenie (lustro)?
- Jakie właściwości miało każde lustro?
3. „Lustrzane odbicie” – zabawa ruchowa w parach przy muzyce relaksacyjnej.
Dobierzcie się w pary. Jedno z was będzie osoba przeglądającą się w lustrze drugie zaś jego odbiciem. Na klaśnięcie – zmiana.
4. Historia lustra.
Przedstawienie dzieciom krótkiej historii lustra wg “Pętliczek 8/94″
5.Ciekawe efekty – klasyfikacja przedmiotów.
Podzielę was na 4 zespoły. Każdy zespół dostanie pudło z zestawem przedmiotów (tace, miski metalowe, miski plastikowe, przedmioty drewniane). Obejrzyjcie je dokładnie i poszukajcie w nich swojego odbicia.
Kolejnym waszym zadaniem jest posegregować te przedmioty na dwie grupy.
-Jak podzieliliście przedmioty?
1) te które odbijają światło (są błyszczące)
2) te które nie odbijają światła (są matowe)
6. Zabawa przy muzyce “Taniec z łyżką
7. Zwykłe czy niezwykłe łyżki – zabawa dydaktyczna
Przyjrzyjcie się dokładnie łyżkom.
-Czy można ich używać jako lustra?
-Co zauważyłyście?
Dzieci oglądają swoje odbicie w łyżkach
(strona wypukła - pomniejsza obraz) , (strona wklęsła - odwraca obraz)
8. Co widać?- zabawa z lustrami.
Dzieci stoją w półkolu - eksperymentują jak ułożyć lustro, aby zobaczyć:
1) co widać z tyłu
2) co widać z boku
3) swoje nogi i pantofle.
9. „Mój portret” – malowanie farbami.
Waszym zadaniem teraz będzie patrząc w wasze małe lusterka namalować siebie. Jak prace wyschną zrobimy piękną wystawę.
10. Ewaluacja.
Naklejcie buźkę z uśmiechem jeśli podobały wam się zajęcia, a jeśli nie to smutną buzię.