SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Scenariusz dla grupy dzieci 5-letnich.
Temat:”WODA JEST SMACZNA I ZDROWA!”
Cele:ogólne:kształtowanie postawy prozdrowotnej,utrwalanie przyzwyczajeń i zdrowych nawyków,kształtowanie umiejętności pracy w grupie;
cele operacyjne:
dziecko-
wie o konieczności picia wody,zna znaczenie wody w życiu człowieka,doskonali umiejętność wnioskowania,wie jak należy dbać o zdrowie,aktywnie uczestniczy w zajęciach,dobiera elementy w pary,układa obrazek z części ,wykonuje ćwiczenia ortofoniczne,wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
-czynne:praktyczna działalność dzieci
-podające:pokaz,objaśnienie
-słowne:wiersz,wypowiedzi dzieci
-aktywizyjące,pobudzające zachowania sprzyjające zdrowiu.
Formy:
-zbiorowa
-indywidualna.
Środki dydaktyczne:płyta z nagraniem odgłosów wody;wiersze”Szklanka wody”,”Gapa”(źródło-Internet);szklanki z ciepłą wodą;cukier,sól,groch,sok;puzzle(obrazki do ułożenia)butelek z wodą,colą,sokiem owocowym;ilustracja przedstawiająca „Piramidę zdrowia”;nagranie muzyki relaksacyjnej;emblematy butelek i kropel wody dla każdego dziecka;odznaki”Lubię wodę”;ilustracja przedstawiająca sposoby oszczędzania wody;sylwety butelek z brystolu i kropelek z folii;klej;woda „Żywiec Zdrój”;słomki;kubki;małe butelki z wodą.
Przebieg:
1.Powitanie:
-W kółeczku razem siadamy,zabawę zaczynamy.
2.Wysłuchanie wiersza”Szklanka wody”:
-Na stoliku nocnym stała szklanka wody
Niby nic,a jednak takie wielkie coś.
W każdej chwili możesz wypić dla ochłody,
Chociaż to jest tylko zwykła H2O.
Bo najlepsza krystaliczna jest ze źródła,
Tę możecie pić bez miary żadnej,bo
Żadna inna takiej wodzie nie dorówna
To zdrowotna jest i smaczna H2O.
3.Omówienie treści wiersza:
-Po co pijemy wodę?
-Jaka woda jest najlepsza?
-Ile wody trzeba pić?
4.Przedstawienie „Piramidy zdrowia”:
-omówienie znaczenia wody dla zdrowia.
5.Puzzle zdrowotne.
Układanie pociętych na części obrazków przedstawiających butelki z wodą,z colą,z sokiem.Wybór zdrowych płynów,i zauważenie niesprzyjającego zdrowiu.
Formułowanie wniosków:cola jest niezdrowa.
6.Zabawa ruchowa”Znajdź swoją parę”.Połowa dzieci otrzymuje emblematy butelek,połowa kropelek.gdy gra muzyka relaksacyjna-spacerują swobodnie po sali.Na hasło:woda do butelki!-dobierają się w pary.
7.Uświadomienie dzieciom konieczności oszczędzania wody.
Prezentacja ilustracji przedstawiającej sposoby szanowania wody.Słuchanie odgłosów wody-nazywanie ich.
8.Ćwiczenia ortofoniczne”Gapa”:
-Myła ręce jakaś gapa-kap,kap,kap
Poszła,a kran dalej kapał-kap,kap,kap
To przez gapę ten kran kapał-kap,kap,kap
To kapanie to jest strata-kap,kap,kap
Zakręć kran!-my powiemy takiej gapie.
Powtarzanie przez dzieci odgłosów kapania wody.
9.Praca plastyczna.
Naklejanie jak największej liczby kropelek z folii na sylwetach butelek symbolizujących oszczędzanie wody.
10.Wspólna degustacja wody „Żywiec Zdrój” przez słomki.
11.Zakończenie.
Wręczenia dzieciom odznak „lubię wodę”oraz małych butelek z wodą,aby w ten sposób zachęciły rodziców do kupowania im wody.