KONSPEKT
TEMAT: SPOSOBY I RODZAJE KOMUNIKACJI
CEL GŁÓWNY:
Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
- zna sposoby i rodzaje porozumiewania
- zna i rozumie definicję pojęć "komunikacja", " porozumiewanie się"
- wie jaki wpływ ma sposób i rodzaj komunikacji na innych
- rozumie znaczenie komunikacji bezsłownej
- dostrzega, że komunikacja werbalna i niewerbalna doskonale się uzupełniają się
- rozumie, że komunikat niewerbalny może być odbierany różnie przez różne osoby, jest niejednoznaczny
- rozumie, że przy komunikacji niewerbalnej emocje można przedstawić w różny sposób
METODY PRACY:
- podająca, instruktażowa
-"burza mózgów"
- wykorzystanie twórczej aktywności
- scenki prezentujące uczucia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- 3 arkusze papieru: a) definicja - komunikacji b)definicja - porozumiewanie się c) podział:
komunikacji na werbalną i niewerbalną
- pocięte kolorowe kartonowe z uczuciami
- kartka z przykładami sposobów komunikowania się oraz zdaniem ze zróżnicowanym poleceniem przeczytania go
- kartka pt "Kalejdoskop uczuć"
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I – ZAANGAŻOWANIE
1) Podanie tematu i celów zajęć
Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozmawiać o różnych sposobach i rodzajach komunikacji międzyludzkiej czyli po prostu porozumiewaniu się. Spróbujemy wspólnie poszukać różnych dróg kontaktów oraz zastanowimy się jak możemy zmienić i poprawić nasze kontakty z innymi.
II – BADANIE
1) Ćwiczenie -
szukamy skojarzeń do słowa - komunikacja
2) Powieszenie arkuszy papieru definicja słów -
komunikacja i porozumiewanie się
III – PREZENTACJA
1) Ćwiczenie -
dzieci otrzymują pocięte kartoniki z uczuciami .Ich zadaniem jest przestawienie danego uczucia bez słów.
2) Ćwiczenie -
każdy z uczestników zajęć otrzymuje kartkę z przykładami sposobów komunikacji. Należy poprawnie zakwalifikować przykłady( podział komunikacja werbalna i niewerbalna)
IV – PRZEKSZTAŁCENIE
1) Ćwiczenie -
wychowanki otrzymują kartki pt" Kalejdoskop uczuć". Należy danemu obrazkowi przypisać określone uczucie ( interpretacja komunikatów na podstawie mimiki twarzy)
V - EWALUACJA I REFLEKSJA
1) Ćwiczenie -
jedno z dzieci ma przekazać pozostałym komunikat. Komunikat werbalny ma być inny niż komunikat niewerbalny.
2) Komentarz wychowawcy :
komunikacja słowna to tylko 25% - 35% przekazu między ludżmi, reszta to komunikacja niewerbalna, gestykulacja, ruchy głowy, wyraz twarzy, spojrzenie i kontakt wzrokowy, wygląd, dotyk, odległość, kąt ustawienia, postawa ciała, aby komunikat był czytelny i dobrze odczytany przez odbiorcę musi być zgodność pomiędzy tymi elementami. Mamy duży wpływ na czytelność naszych przekazów, zastanówcie się nad tym co możecie zmienić, aby poprawić wasz sposób porozumiewania się.