X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1215
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji matematycznej w grupie 6-latków

Temat zajęcia: MNIEJ CZY WIĘCEJ? A MOŻE TYLE SAMO?

Cele operacyjne:
– dziecko potrafi ustalić równoliczność w dwóch zbiorach poprzez policzenie znajdujących się tam obiektów i poprzez łączenie w pary: łączenie elementów kreską, nakładanie jednego elementu na drugi, zsuwanie parami do siebie;
– dziecko zna i rozumie relacje mniejszości, większości i równości między liczbami;
– dziecko zna i potrafi zastosować znaki matematyczne <, =, >;
– dziecko rozwiązuje zadania samodzielnie, w parach i w małym zespole.

Metody:
Podające
Problemowe
Aktywizujące
Praktyczne

Formy pracy:
Zespołowa
Zbiorowa
Indywidualna

Środki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD, woreczki, fasola, żołędzie, duże i małe kółka z kolorowego papieru, brązowe drewniane korale i koraliki plastikowe, kartki A5 dla każdego dziecka, dziurkacze, flamastry, ilustracje ze znakami <, =, >, statki matematyczne, karta pracy dla każdego dziecka, ołówki, walizeczka i kosz.


Przebieg zajęcia:

1.Powitanie piosenką „Moja wesoła rodzinka”.

2.Zabawa „Kto ma więcej? – dzieci w parach siedzą naprzeciwko siebie i na umówiony sygnał pokazują jedną ręką dowolną ilość palców, a następnie porównują kto ma więcej.

3.Zabawa „Czego jest więcej?” – dzieci w parach ustalają równoliczność dwóch zbiorów (11 żołędzi i 14 ziaren fasoli) w dowolny sposób. Dzieci stwierdzają: ziaren fasoli jest więcej niż żołędzi.

4.Zabawa „Których kółek jest mniej?” – dzieci w parach ustalają równoliczność dwóch zbiorów (15 małych i 12 dużych kółek) na dwa sposoby: zsuwanie kółek parami do siebie i nakładanie małych kółek na duże. Dzieci stwierdzają: dużych kółek jest mniej niż małych kółek.

5.Zabawa ruchowa „Dwa koła” – ustalanie równoliczności dziewcząt i chłopców: dzieci tworzą dwa koła współśrodkowe (jedno kolo dziewcząt i jedno koło chłopców) i poruszają się cwałem bocznym po obwodzie koła w prawą, a potem w lewą stronę; na przerwę w muzyce tworzą pary( chłopiec z dziewczynką) i stwierdzają kogo jest więcej.

6.Zabawa „Których korali jest więcej?” – dzieci indywidualnie ustalają w dowolny sposób równoliczność dwóch zbiorów (brązowe drewniane korale i koraliki plastikowe). Dzieci stwierdzają: brązowych drewnianych korali jest tyle samo co koralików plastikowych, czyli jest ich po równo.

7.Zabawa „Matematyczny list” – dzieci składają przygotowane kartki na pół i robią na nich 6 dziurek, następnie rozkładają kartki i kolorowymi flamastrami łączą dziurki w pary. Dzieci stwierdzają: na jednej i na drugiej połówce karki jest tyle samo dziurek, czyli jest ich po równo.

8.Pokaz i omówienie znaków matematycznych: <, =, >.

9.Zabawa „Która liczba jest większa?” – dzieci w zespołach ustalają równoliczność dwóch zbiorów z wykorzystaniem statków matematycznych, a następnie układają z cyfr i znaków matematycznych zapis wykonanych działań.

10.Karta pracy – dzieci indywidualnie ustalają równoliczność dwóch zbiorów i uzupełniają puste miejsca odpowiednimi znakami matematycznymi: <, =, >.

11.Zabawa ewaluacyjna „Walizeczka i kosz” – określanie swojego samopoczucia podczas zajęcia.


Bibliografia:
Gruszczyk – Kolczyńska E., Zielińska E., Dziecięca matematyka, Książka dla rodziców i nauczycieli, Wyd. IV zmienione, WSiP, Warszawa 2007.
Gruszczyk – Kolczyńska E., Dziecięce liczenie - dodawanie i odejmowanie oraz ustalanie, w którym zbiorze jest więcej elementów, Wyd. I, WSiP, Warszawa 2005.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.