SCENARIUSZ SPOTKANIA
w ramach programu „Przedszkolaki bliżej Europy”
Temat:Podróż do Francji
Opracowanie i prowadzenie: Beata Okrucińska
Uczestnicy: dzieci z grupy „Misie”3 latki oraz dzieci ze Szkoły Muzycznej wraz z nauczycielką
Forma organizacyjna: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, oglądowa, czynna
Pomoce: - barwne plansza prezentująca Francję
kwiaty dla małych muzyków
elementy dekoracyjne związane z Francją
Miejsce: sala
Cele:
- uświadamianie dzieciom, że Polska jest jednym z krajów europejskich i należy do Unii Europejskiej
- nabywanie wiedzy na temat krajów unii europejskiej, poznanie ciekawostek na temat Francji
- stworzenie możliwości obcowania z muzyką klasyczną
Cele operacyjne:
dz. prezentuje wiedzę
biorą udział w zabawach integrujących
słuchają muzyki
Literatura:
I. Fechner – Sędzicka, D. Główczeska, „Poznajemy kraje Unii Europejskiej”
Przebieg:
I.WSTĘP – powitanie dzieci, zapoznanie z celem spotkania
„Jesteśmy Polakami” - utrwalenie podstawowej wiedzy na temat Polski jako naszej ojczyzny: jej symboli
II. MIESZKAMY W EUROPIE
1. Wspólna recytacja wiersza przez dzieci z grupy maluchów
• Bonżur madam, bonżur mesie.
Z Francji właśnie wracamy,
walizki pełne ubrań mamy.
W Paryżu nad Sekwaną wieża Eiffla stoi
wjeżdża windą w górę ten kto się nie boi.
W Wersalu piękne obrazy oglądaliśmy
A po męczącej wycieczce
Żabie udka w restauracji jedliśmy.
2. Prezentacja przez nauczycielkę wiedzy na temat Francji:jej znanych obiektów, zwyczajów .
3. Francuska literatura – ukazanie dzieciom, iż z Francji pochodzą autorzy znanych bajek
Zagadki: Zgadnijcie co to za bajka :
Nagle dziewczynka przypomniała sobie o matce i o danej obietnicy, o babci i o koszyczku. Szybko więc zawróciła na ścieżkę. Koszyk stał nadal na swoim miejscu w trawie. Podśpiewując sobie z cicha dziewczynka udała się w dalszą drogę.
Las stawał się coraz gęstszy. W pewnej chwili wśród drzew przeleciał żółty motylek. Dziewczyna pobiegła w ślad za nim.
Złapię cię , złapię! - wołała
Nagle spostrzegła okazałe rumianki w trawie.
Jakie śliczne – wykrzyknęła i zaczęła je zrywać- Dam te kwiaty babci – pomyślała
Biedna dziewczyna nie przypuszczała, że tymczasem zza drzewa śledzi ją para złych oczu...
Muszę odnaleźć ścieżkę i czym prędzej stąd zmykać – rzekła do siebie
Charles Perrault
4. Zabawa – pląs do piosenki „My są żabki” – w zabawie uczestniczą wszystkie dzieci
My są żabki, my są żabki
my nie mamy nic innego
ino łapki, ino łapki
skrzydełka żadnego
III. KONCERT „MUZYKA FRANCJI” Z UDZIAŁEM DZIECI Z SZKOŁY MUZYCZNEJ
1.Kanon „Panie Janie „ w wersji polskiej w wykonaniu maluchów
2.Kanon „Panie Janie„ po francusku w wykonaniu maluchów ( Frere Żake )
3.Występy dzieci ze Szkoły Muzycznej. W programie utwory na akordeon, flet poprzeczny, skrzypce.
IV. Podziękowanie dla pani Ewy i Dzieci ze szkoły Muzycznej