KONSPEKT ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH W KLASACH GIMNAZJALNYCH
Temat: Metody radzenia sobie ze stresem
Prowadzący: Agata Woźniak
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele:
• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach,
• Rozpoznawanie oznak stresu,
• Rozwijanie umiejętności radzenia sobie ze stresem,
• Przybliżenie znaczenia pozytywnego myślenia,
• Poznanie ćwiczeń Dennisona-punkty pozytywne,
Cele operacyjne:
Uczeń:
• Zna sposoby radzenia sobie ze stresem,
• Zna skutki negatywnego myślenia,
• Stosuje proste ćwiczenia relaksacyjne,
Pomoce:
• Plansze z zarysem postaci człowieka,
• Plansza z oznakami stresu,
• Karty pracy-Co wtedy myślisz?
• Plansza przedstawiająca metody radzenia sobie ze stresem
Przebieg zajęć:
I. POWITANIE GRUPY - wypowiedzi na temat, jak się czują, co ciekawego im się przydarzyło.
II. CZYM JEST STRES?
1. Burza mózgów - Co to jest stres? (stan wywołany bodźcem zewnętrznym)
2. Oznaki stresu:
Celem tego ćwiczenia jest wyrobienie umiejętności rozpoznawania oznak stresu. Każdy uczeń otrzymuje kartę z oznakami stresu ( załącznik 1) zadaniem jest zaznaczyć odpowiednim kolorem oznaki stresu według schematu.
a) Reakcje fizjologiczne – kolor czerwony,
b) Wpływ na myślenie – kolor zielony,
c) Emocje – kolor niebieski
d) Zachowanie – kolor żółty,
3. Omówienie wykonanego zadania – odczytanie zaznaczonych podziałów schematycznych oznak stresu.
4. Praca indywidualna.
• Każdy uczeń otrzymuje planszę z zaznaczonym konturem postaci ludzkiej – MOJA SYLWETKA. Zadaniem ucznia jest zaznaczyć na tej postaci, właściwym kolorem swoją reakcję na stres.
• Uczniowie spacerują po klasie, pokazują swój obraz pozostałym uczestnikom i szukają osób ,które podobnie odczuwają stres.
• Na zasadzie podobieństwa uczniowie dobierają się w grupy.
5. Praca w grupach.
Uczniowie tworzą listę metod i sposobów radzenia sobie ze stresem.
III. METODY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy 5 metod radzenia sobie ze stresem:
• Pozytywne myślenie,
• Obrócenie trudnej sytuacji w żart,
• Rozmowa z bliską osobą,
• Ćwiczenia fizyczne,
• Ćwiczenia relaksacyjne.
2. Doświadczanie wymienionych wyżej sytuacji:
POPZYTYWNE MYŚLENIE
Uczniowie wypisują 5 swoich pozytywnych cech i zamieniają je w zaklęcia, np.: „Jestem silny i spokojny „ „jestem pełen energii” „ osiągam cele” itp.
OBRACANIE TRUDNYCH SYTUACJI W ŻART
Uczniowie do podanych sytuacji tworzą humorystyczne zakończenia:
a) Chłopak opuścił ukochaną dziewczynę, ona rozpacza po utracie ukochanego.
b) Idziesz do urzędu załatwić pewną sprawę, przychodzisz i okazuje się, że biuro zamknięte. Jesteś zirytowany, bo tobie tak bardzo zależało na tej sprawie.
c) Dowiadujesz się od koleżanki, że twoje dobre przyjaciółki opowiadają o tobie różne nieprzyjemne plotki.
d) Wracasz ze szkoły do domu tramwajem. Obok ciebie stoi grupka chłopców, którzy spoglądają w twoją stronę i głośno się śmieją.
ROZMOWA Z BLISKĄ OSOBĄ
Celem tej metody jest uświadomienie sobie i spróbowanie rozmowy z osobą bliską o sytuacji, która budzi nasze napięcie i zdenerwowanie.
Uczniowie dobierają się parami. Dzielą się na osobę A i B, rozmawiają po 3 minuty na temat: „Najbardziej w życiu bałem się....”
Omówienie ćwiczenia na forum.
ĆWICZENIA FIZYCZNE
Napięcia wywołane stresem można rozładowywać poprzez wysiłek fizyczny. Ćwiczenia: odpychanie ściany, zrywanie jabłek itp.
ĆWICZENIA RELAKSACYJNE
Odliczanie od 10 do 0, Ćwiczenia Dennisona, wczuwanie się w oddech (głębokie oddechy, ręce na brzuchu położone swobodnie unoszą się i opadają zgodnie z rytmem oddechu )
IV. SPOSOBY UNIKANIA NADMIERNEGO STRESU.
Omówienie karty _ Sposoby unikania nadmiernego stresu:
• realistyczne wymagania,
• planowanie czasu pracy i nauki,
• zdrowy styl życia,
• dbanie o przyjaźnie
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ
Każdy z uczestników zajęć dzieli się swoimi wrażeniami i odczuciami. Może wypowiedzieć swoje zdanie na temat poznanych metod.
Załącznik nr I
OZNAKI STRESU
> Bladość, pocenie się, przyspieszone bicie serca, zmiana ciśnienia krwi, suchość w ustach i gardle, ból głowy, pleców, napięcie mięśni, niestrawność, bezsenność,
> Luki w pamięci, zapominanie, słaba koncentracja, brak zainteresowań,
> Rozdrażnienie, lęk, depresja, nerwowość, złość, zamykanie się w sobie,
> Trudność z mówieniem, drżenie rąk, tiki nerwowe, nerwowy uśmiech, zgrzytanie zębami, zmiany w odżywianiu się,
> Bezradność, brak wartości, bezosobowe podejście do wykonywania zadań.
Schemat – oznaki stresu:
a) Reakcje fizjologiczne – kolor czerwony,
b) Wpływ na myślenie – kolor zielony,
c) Emocje – kolor niebieski,
d) Zachowanie – kolor żółty,
Metody radzenia sobie ze stresem
• pozytywne myślenie,
• obrócenie trudnej sytuacji w żart,
• rozmowa z bliską osobą,
• ćwiczenia fizyczne,
• ćwiczenia relaksacyjne,
SPOSOBY UNIKANIA NADMIERNEGO STRESU
• realistyczne wymagania,
• planowanie czasu pracy i nauki,
• zdrowy styl życia,
• dbanie o przyjaźnie.
Załącznik II
Plansza – konturowa postać człowieka
Agata Woźniak
pedagog szkolny