X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12132
Przesłano:

Wiosenna gimnastyka - ćwiczenia korekcyjno - kompensacyjne dla bocznych skrzywień kręgosłupa. Przedszkole

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW

Data: 24.03.2011r.
Prowadząca: Adriana Zacharska
Grupa dzieci: 5 – latki.
Temat: Wiosenna gimnastyka – ćwiczenia korekcyjno – kompensacyjne dla bocznych skrzywień kręgosłupa.

Cel ogólny:
rozciąganie mięśni piersiowych,
wzmacnianie mięśni piersiowych.
Cele szczegółowe:
koryguje swoją postawę,
pobudzenie układu krążeniowo – oddechowego,
rozciąganie mięśni piersiowych,
wyrobienie nawyku prawidłowej postawy,
wzmacnianie mięśni oddechowych,
rozciąganie mięśni ramion i obręczy barkowej,
rozciąganie mięśni klatki piersiowej,
wzmocnienie mięśni prostownika grzbietu,
wzmocnienie mięśni ściągających łopatki,
utrwalenie nawyku pozycji skorygowanej w siadzie,
wzmocnienie mięśni ściągających łopatki,
wzmacnianie mięśni wysklepiających stopy,

Pomoce: szarfy, woreczki, laski gimnastyczne, ławeczki.

Przebieg:

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Ćwiczenia porządkowo – organizacyjne.
Zbiórka, powitanie, skorygowanie postawy.
2. Zabawa ożywiająca „Bocian i żabki”.
W rogu sali wyznaczamy „gniazdo dla bociana”, w którym zajmuje miejsce wyznaczony przez prowadzącego i oznaczony szarfą „bocian”. Pozostałe dzieci „żabki” skaczą dowolnie po sali. Na sygnał prowadzącego „bocian wychodzi” z „gniazda” i stara się złapać skaczące „żabki”. Złapane przez boćka „żabki” idą do „gniazda bociana” i tam siadają skrzyżnie ze skrzydełkami w pozycji skorygowanej, czekając do zmiany bociana. „Żabki” mogą się bronić przed bocianem, przyjmując pozycję niską Klappa, nie dłużej niż 5 s. Gdy żabka przyjmie pozycję obronną „bocian” musi gonić inną żabkę. Po złapaniu przez bociana około połowy żabek, zabawę rozpoczynamy od początku, wyznaczając nowego bociana spośród niezłapanych żabek.
3. Ćwiczenia oddechowe.
Pw: leżenie tyłem NN ugięte – stopy oparte na podłożu. RR – wzdłuż tułowia – wdech – ręce w bok, wydech – powrót do pozycji wyjściowej.

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Zabawa kształtująca nawyk prawidłowej postawy „Pająki i muchy”.
Spośród uczestników zabawy prowadzący wybiera „Pająka”. Pająk zajmuje miejsce wyznaczone w sali „sieci”. Pozostałe dzieci są muchami biegają po sali we wspięciu na palcach, RR – ułożone w skrzydełka na ramionach. Na hasło „Pająk idzie” - siadają na podłodze – siad skrzyżny RR w skrzydełka. Jeżeli jakaś mucha poruszy się lub nieprawidłowo przyjmie ustaloną pozycję pająk zabiera ją do sieci, gdzie siedzi do końca zabawy w pozycji skorygowanej w siadzie skrzyżnym i RR w skrzydełka.
Uwagi: zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.
2. Ćwiczenia ramion i obręczy barkowej.
Dzieci stoją parami w szeregu. Trzymają się za uniesione RR tworząc bramy. Każde po kolei w podporze tyłem przechodzi pod tunelem, tworząc bramę na końcu tunelu.
Uwagi: zwrócenie uwagi na prawidłową postawę.
3. Ćwiczenia oddechowe.
Leżnie na plecach, NN ugięte w kolanach – stopy oparte o podłoże. RR położone wzdłuż tułowia. Wdech – unoszenie rąk za głowę, wydech – powrót do pozycji wyjściowej.
4. Ćwiczenie mięśni grzbietu.
PW: pozycja niska Klappa. Stopy ustabilizowane. W dłoniach trzymana szeroko laska gimnastyczna. Ruch – unoszenie laski nad podłogą.
Uwagi: W czasie ćwiczenia plecy powinny być wyprostowane, a klatka piersiowa powinna przylegać do ud.
5. Ćwiczenia elongacyjne. Zabawa „Wróbelki dziobią ziarno i piją wodę”.
Pw: klęk podparty z dłońmi skierowanymi do środka. Na hasło – wróbelki dziobią – dzieci uginają ręce w łokciach, zbliżając nos do podłogi. Po każdym dziobnięciu wyprost RR. Picie wody jak wyżej. Po każdym „łyku” - wyprost rąk i uniesienie wysoko głowy „połykając wodę”.
Uwagi: korygowanie postawy – zwrócenie uwagi na prawidłowe wykonanie zadania.
6. Ćwiczenia rozciągające. Zabawa „Wróbelki trzepocą skrzydełkami”.
Pw: klęk podparty z dłońmi skierowanymi do środka. Na hasło „Wróbelki trzepocą skrzydełkami” - dzieci siadają na piętach w siadzie klęcznym, układają ręce w skrzydełka i wykonują nimi energiczne odrzuty w tył. Na hasło „Wróbelki odpoczywają” - powrót do pozycji wyjściowej.
7. Ćwiczenia oddechowe.
Pw: leżenie tyłem NN ugięte stopy oparte o podłoże. RR w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Na brzuchu leży woreczek. Wdech – unoszenie woreczka – wydech – opuszczenie.
Uwagi: korekcja postawy.
8. Ćwiczenia kształtujące nawyk prawidłowej postawy. Zabawa „Spłoszone wróbelki”.
Na sali w wyznaczonym miejscu - „gnieździe” - uczestnicy zabawy jako wróbelki siedzą w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej ze skrzydełkami. Na hasło prowadzącego - „wróbelki fruwają” - dzieci wstają, wychodzą z gniazda i biegają po sali we wspięciu na palcach, wykonując rękoma odrzut skrzydełek w tył, jak wróbelki machają skrzydełkami. Na hasło - „uwaga jastrząb” - wróbelki wracają do gniazda, gdzie siadają w siadzie skrzyżnym w pozycji skorygowanej ze skrzydełkami.
Uwagi: zwrócenie uwagi na przyjmowanie przez dzieci postawy skorygowanej.
9. Ćwiczenia mięśni grzbietu.
Pw: leżenie przodem RR w bok. Przekładanie woreczka tyłem z ręki do ręki z równoczesnym uniesieniem tułowia.
Uwagi: za każdym razem dziecko wraca do pozycji ramion w bok.
10. Ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej.
Pw: siad klęczny. Opad tułowia w przód. Plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w podłogę. Laska trzymana oburącz za końce, ułożona poziomo na plecach na wysokości łopatek. Stopy ustabilizowane. Ruch: wyprost rąk z przeniesieniem laski do przodu.

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu.
Pw: siad na ławeczce. Przed ławeczką na podłodze leży laska gimnastyczna. Palce stóp zawinięte na lasce. Ruch: przestawienie stóp krokiem dostawnym w bok z przyciskaniem palców do laski.
2. Ćwiczenia oddechowe.
Pw: leżenie tyłem. NN ugięte, stopy oparte na podłodze. RR w pozycji skrzydełek leżą na podłodze. Ruch: wdech nosem, a następnie wydech ustami z przyciągnięciem kolan do klatki piersiowej.
Uwagi: w czasie ćwiczenia nie powinno wystąpić oderwanie łopatek od podłogi.
3. Korekcja postawy. Zabawa „Rzeźba”.
Dzieci tworzą „rzeźbę” z ciała kolegi – ustawiając go w pozycji skorygowanej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.