SCENARIUSZ ZAJĘĆ JĘZYKA NIEMIECKIEGO JAKO JĘZYKA MNIEJSZOŚCI NARODOWEJ
TEMATYKA KOMPLEKSOWA: Dbamy o zdrowie
TEMAT: Wizyta u lekarza
GRUPA WIEKOWA: 6-latki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 60 min
CEL OGÓLNY:
• Dzieci znają i potrafią zastosować słownictwo
CELE OPERACYJNE:
Dzieci:
• Utrwalają nazwy znanego słownictwa
• Reagują poprawnie na wymienione słownictwo (rozumienie ze słuchu)
• Potrafią zastosować nowe słownictwo
FORMY PRACY:
• Z cała grupą
• Indywidualna
• grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• obrazki
• bandaż
• strzykawka
• plaster
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wspólne przywitanie piosenką „Guten Morgen”
Guten Morgen, Guten Morgen
Wir lachen uns zu. (uśmiechamy sie do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.
Guten Morgen, Guten Morgen
Wir winken uns zu. (machamy do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.
Guten Morgen, Guten Morgen
Wir nicken uns zu. (kiwamy głowami do siebie)
Guten Morgen, Guten Morgen,
erst ich und dann du.
2. Dz. wymieniają słownictwo kojarzące im się z lekarzem
3. N. prezentuje obrazki, wprowadza nowe słownictwo
4. Dz. powtarzają nazwy obrazków. Każdy przegląda obrazki , powtarza jego nazwę.
5. Wspólne sylabizowanie słownictwa
6. Zabawa „Was fehlt?”
Jedno dz. odchodzi do ściany i odwraca się od grupy. W tym momencie inne chowa wybrany przez siebie obrazek. Następnie grupa woła: „..... komm rein” oraz „Was Fehlt?” przywołane dz. musi odgadnąć nazwę obrazka, który zniknął.
7. Peter jest chory
N. prezentuje pacynkę Peter, który ma na ciele mnóstwo bandaży i plastrów. Peter opowiada dz. co mu się stało i co go boli.
8. Boli mnie.
Każde dz. otrzymuje bandaż lub plaster. Opatruje sobie dobrowolną część ciała i mów co go boli.