KONSPEKT ZAJĘĆ
GRUPA: 3, 4 - latki
TEMATYKA KOMPLEKSOWA: JESIEŃ
TEMAT ZAJĘĆ: Obchody Dnia Marchewki
CEL OGÓLNY:
• Przedstawienie i promowanie spożywania zryw i owoców jako darów natury, na przykładzie marchewki
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• wie, ze spożywanie warzyw i owoców jest ważne i zdrowe
• zna budowę marchewki
• wie jak smakuje marchewka i jabłko
• potrafi zrobić sok z warzyw i owoców
• rozpoznaje marchewkę i jabłko za pomocą zmysłu smaku, dotyku i węchu
• nazywa w języku niemieckim marchewkę i jabłko
METODY PRACY:
• pokaz
• słowna
• czynna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
• marchewka
• sokowirówka
• jabłka
• medale „Przyjaciela Marchewki”
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie piosenka w języku niemieckim „Guten Tag”
2. Nauczyciel przynosi zaczarowany worek. Każde dziecko wkłada do worka rączkę i za pomocą zmysłu dotyku próbuje odgadnąć co znajduje się w worku. Dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
3. Nauczyciel wyciąga z worka jabłko i marchewkę
4. Nauczyciel opowiada dzieciom o tym jak ważną rolę warzywa i owoce odgrywają w naszym życiu, jak ważne jest ich spożywanie, co nam daje ich spożywanie (dobry wzrok, zdrowie, mocne zęby, kości). Chętne dzieci wypowiadają się również na w.w. temat.
5. Każde dziecko dotyka i wącha marchewkę i jabłko.
6. Nazywa w języku niemieckim marchewkę i jabłko.
7. Nauczyciel przypomina dzieciom, ze przed spożywaniem warzyw i owoców trzeba je dokładnie umyć.
8. Degustacja surowej i gotowanej marchewki oraz jabłka.
9. Dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami.
10. Wspólne robienie soku marchwiowego oraz marchwiowo-jabłkowego.
11. Degustacja soku.
12. Uhonorowanie każdego dziecka, które wypiło sok lub zjadło marchewkę medalem „Przyjaciel Marchewki”
13. Wspólne sprzątanie Sali po zajęciach.