Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 letnich : „Bajecznie i grzecznie”
Cel ogólny:
·Przestrzeganie zasad zgodnego współżycia w grupie
·Rozbudzanie zainteresowania literaturą dziecięcą
Cele szczegółowe. Dziecko:
·dzieli się swoją wiedzą na temat bohaterów bajek,
·rozwiązuje zagadki
·wypowiada się na zadany temat
·obdarza uwagą dzieci i dorosłych
·używa zwrotów grzecznościowych
·zna sposoby okazywania przyjaźni
·jest uprzejmy i kulturalny
Metody wg Wincentego Okonia
Asymilacja wiedzy: rozmowa, wyjaśnienia,
Samodzielne dochodzenie do wiedzy: zadań stawianych do wykonania, pedagogika zabawy, burza mózgów
Eksponujące: improwizacja ruchowa, karta pracy
Środki dydaktyczne:
Ilustracja „Krainy życzliwości”; treść zagadek; muzyka na płytach CD, karty pracy, kwiatki ewaluacyjne
Przebieg:
1.Iskierka przyjaźni
Nauczyciel wypowiada słowa: iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk. Wszyscy siedzący w kręgu przekazują sobie uścisk dłoni.
2.Burza mózgów w oparciu o zagadki
·Las, rzeczka, pagórek
Przez las idzie...(.CZERWONY KAPTUREK).
·Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. ( KOPCIUSZEK)
·Siedmiu krasnoludków
W małym domku mieszka.
Kto im gotuje?
Czarnowłosa ...( ŚNIEŻKA )
·Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka
Dlatego też jej imię brzmiało....( CALINECZKA )
·Bardzo wiele przygód miała
Drewniana chłopczyna,
Zanim z ojcem się spotkała w..
Brzuszysku rekina. ( PINOKIO)
·Każda królewna, a tym bardziej ona
Uważać winna na wrzeciona. ( ŚPIĄCA KRÓLEWNA)
Dzieci wyjaśniają :
Co by było gdyby nie było książek?
Co by było gdyby nie było na świeci bajek?
Gdzie mieszkają bajki?
3.Zabawa przy piosence: „Jedzie pociąg”
Nauczyciel wyznacza maszynistę który pozostałe dzieci-wagoniki zawiezie w odległe miejsce. Dzieci śpiewają znaną piosenkę, poruszają się w kolumnie, dbając by żaden wagonik się nie wykoleił.
4.Rozmowa do obrazka „Kraina przyjaźni”
Dzieci proponują jak może nazywać się miejsce przedstawione na ilustracji
Wypowiadają się na temat treści obrazka, postaci zamieszkujących wyspę, wzajemnych relacji między mieszkańcami. Określają nastrój obrazka. Wymieniają cechy przyjaciela. Dostrzegają, że przyjaciel to osoba bezinteresowna, która pomaga w trudnościach, nie dokucza, nie wyszydza i jest życzliwa.
Szuka odpowiedzi na temat: Jak okazujemy przyjaźń, życzliwość (kulturalnie odnosić się do innych, pomagać w potrzebie, okazywać życzliwość i szacunek, nie wyśmiewać).
5.Zabawa z piosenką: „Podaj dłonie”.
Przy muzyce dzieci poruszają się w kole wiązanym, śpiewając piosenkę. Podczas zmiany melodii naśladują kolejno ruch zaproponowany przez nauczycielkę:
-Klaszczą nad głową podając swoje imię
-Wskazują na kolegę po lewej stronie i podają jego imię
-Podskakują i podają swoje imię
6. Improwizacja ruchowa: „Pozdrowienia” ( pedagogika zabawy )
Dzieci rytmicznie poruszają się do muzyki. Podczas pauzy machają ręką w geście pozdrowienia jeśli poczują się pozdrowione. Nauczycielka kolejno pozdrawia
a.Dzieci, które lubią tańczyć
b.Dzieci, które często się uśmiechają
c.Dzieci, które nie pozwalają bawić się innym swoimi zabawkami
d.Dzieci, które pomagają innym w potrzebie
e.Dzieci używające codziennie słów: dzień dobry, do widzenia
f.Dzieci, które lubią bajki
g.Dzieci, które dokuczają kolegom
7. Słuchanie wiersza W. Badalskiej: „Ballada o uprzejmym rycerzu”
Dzieci po wysłuchania wiersza określają jego nastrój: wesoły, żartobliwy, radosny.
Wypowiadają się na temat zabawnych sytuacji w utworze.
Oceniają postępowanie rycerza, sposób w jaki wypędził smoka.
Wymieniają zwroty grzecznościowe jakich używał bohater.
Przypominają inne bajki w których występował smok.
8.Zabawa integracyjna „Życzliwe słowa”
Dzieci poruszają się rytmicznie do muzyki. Podczas przerwy w muzyce podchodzą do kolegi wymieniają uprzejmości, uśmiechy.
9.Karta pracy: „Zgadnij czym podróżują....”
Dzieci otrzymują karty z postaciami: Królowej Śniegu, Aladyna, Kopciuszka, Baby-Jagi oraz pojazdów: karoca, miotła, dywan, sanie. Zadanie polega na połączeniu pojazdu i postaci.
10. Ewaluacja
Dzieci dokonują oceny zajęcia poprzez wybór kolorowego lub czarnego kwiatka.