autor: Olga Sobieraj
data realizacji: 17. 12. 2010r.
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO – przykład wykorzystania elementów zabawy w nauce języka obcego.
Temat: Christmas – pisanie listu do świętego Mikołaja i kartki świątecznej.
CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut
WIEK UCZNIÓW: 7 – 9 lat ( I – III kl. Szkoły podstawowej )
POZIOM : Elementary
Cele główne ( terapeutyczne ):
Ř Budowanie dobrej atmosfery na lekcji w relacji uczeń – nauczyciel i tworzenie warunków sprzyjających do osiągania sukcesu oraz zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej nauki,
Ř Wzmacnianie pozytywnych stron osiągnięć uczniów ( oceny, plusy ).
Cele operacyjne:
UCZEŃ:
- zna słownictwo związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- rozumie różnice występujące w zwyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych w Anglii i w Polsce,
-. potrafi przeczytać lub zaśpiewać piosenki bożonarodzeniowe,
- potrafi napisać po śladzie list do św. Mikołaja i kartkę świąteczną.
Metody: pogadanka, gra dydaktyczna, praca pod kierunkiem ( piosenki ):
· metody oparte na posługiwaniu się słowem: pogadanka, rozmowa kierowana, sugestia słowna,
· metody zajęć praktycznych: rozwiązywanie krzyżówki, gra dydaktyczna ‘ Bingo ‘, łączenie rysunków z ich znaczeniami w j. angielskim, kolorowanie i wklejanie rysunków bożonarodzeniowych z podpisami do zeszytu.
Formy: grupowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- krzyżówka,
- teksty piosenek bożonarodzeniowych,
- kartki z ćwiczeniami,
- naklejki,
- rysunek choinki,
- kartki z listem do św. Mikołaja i kartką świąteczną,
- plansza z grą ‘Bingo”.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe; powitanie dzieci.
2. Nawiązanie do tematu lekcji:
a). Nauczyciel informuje uczniów o temacie.
b).Warm up ( rozgrzewka językowa ) - Nauczyciel odtwarza z płyty dwie piosenki bożonarodzeniowe i wprowadza dzieci w klimat i temat lekcji, dzieci próbują śpiewać ( czytać )
c) Nauczyciel rozmawia z uczniami o zwyczajach i tradycjach świątecznych ( różnicach ) w Polsce i w Anglii.
II. Część zasadnicza:
1. Uczniowie piszą po śladzie list do św. Mikołaja i rysują lub piszą, co chcieliby dostać od niego
2. Uczniowie uzupełniają kartkę świąteczną
3. Uczniowie grają w grę ‘Bingo’
4. Uczniowie kolorują rysunki i łączą je podpisami, następnie wycinają i wklejają z podpisami do zeszytu
5. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę ze słownictwem bożonarodzeniowym
III. Podsumowanie:
1. Nauczyciel podsumowuje lekcję – pyta o to, czego uczniowie dowiedzieli się podczas lekcji i wystawia oceny lub plusy za aktywność – wzmacnianie pozytywnych stron osiągnię uczniów,
2. Nauczyciel zadaje pracę domową – rozdaje rysunek choinki i naklejki do jej przyozdobienia