Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców opracowany wg metody E. Gruszczyk-Kolczyńskiej dla dzieci 5-6 letnich przeprowadzonego w dniu 27 listopada 2009r.
przez mgr Lucynę Ziętek
Temat:
LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
CELE OGÓLNE:
- przygotowywanie do korzystania z kalendarza
- utrwalenie znajomości własnego adresu
- doskonalenie umiejętności prezentowania się na forum
- doskonalenie umiejętności poruszania się w przestrzeni wg podanej instrukcji
CELE OPERACYJNE
- wie, że w kalendarzu są zaznaczone ważne daty
- zna swój adres
- potrafi „zaprezentować się” przed rodzicami
- zapamiętuje podaną instrukcję
- pokonuje tor przeszkód zgodnie z poleceniem nauczyciela
POMOCE:
- listy obrazkowe do Mikołaja wykonane wcześniej przez dzieci,
- koperty zaadresowane do Mikołaja,
- kartki z wypisanymi adresami dzieci,
- klej,
- mokra ściereczka,
- podest,
- tor przeszkód: 2 stoliki, ławeczka gimnastyczna, 2 krzesełka, dywanik, 3 obręcze, szarfa, stojak,
- skrzynka pocztowa
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Oglądanie kalendarza, odgadywanie co oznacza data wskazana przez nauczycielkę (6 grudnia).
Przeliczanie, ile dni zostało do spotkania z Mikołajem.
Odpowiadanie na pytanie, skąd Mikołaj będzie wiedział, co dzieci chciałyby dostać w prezencie.
Ustalenie, że listy trzeba wysłać odpowiednio wcześnie, aby zdążyły dojść do Mikołaja i aby Mikołaj miał czas przygotować wymarzone przez dzieci prezenty.
Ustalenie, co powinien zawierać list, aby dotrzeć do adresata : koperta z adresem, znaczek, kartka z listem, adres zwrotny czyli adres nadawcy – osoby, która wysyła list.
2. Sprawdzanie czy każde dziecko zna swój adres – dzieci po kolei wchodzą na podest, podają swój adres, nauczycielka wyszukuje odpowiedni kartonik, który następnie dzieci naklejają na swoim liście, wkładają go do koperty i zaklejają. Dzieci, które przygotują swój list, cierpliwie oczekują na swoich kolegów.
3. Ustalanie, co należy zrobić z przygotowanym już listem – wrzucamy go do skrzynki pocztowej.
Nauczycielka wyjaśnia, że aby wrzucić list trzeba pokonać różne przeszkody, jakie na drodze do skrzynki poustawiały złe trolle, które nie lubią Św. Mikołaja, bo nie dostają od niego prezentów. Jak myślicie, dlaczego ?
4. Uważne słuchanie, zapamiętywanie i powtarzanie instrukcji, jak należy pokonywać tor przeszkód, aby nie pomylić się, bezpiecznie dojść do skrzynki i wrzucić do niej list:
a) przesuwanie się na brzuchu po stolikach (Droga do skrzynki prowadzi tuż obok domu trolli, ale trolle wokół domu poustawiały różne pułapki, więc trzeba bardzo cicho przejść po dachu domu, w którym mieszkają trolle, najlepiej przesuwając się na brzuchu, to wtedy trolle nas nie usłyszą),
b) przejście po ławeczce gimnastycznej (to jest kładka nad przepaścią, trzeba stawiać stopy dokładnie i iść powoli, bo inaczej wpadnie się w przepaść),
c) czołganie się na brzuchu pod krzesełkami (teraz trzeba przeczołgać się przez tunel, który jest wykopany pod ogrodem trolli, trzeba czołgać się na brzuchu, aby tunel się nie rozpadł i trolle nas nie złapały),
d) przeskakiwanie obunóż z obręczy do obręczy (to są bezpieczne wysepki, wokół wysepek trolle rozsypały zaczarowany, gryzący piasek, trzeba się skupić, aby wskoczyć na wysepkę i nie wpaść do piasku),
e) przewlekanie szarfy (następnie trzeba odczarować złe zaklęcie, które po drodze rzucają trolle – trzeba to zaklęcie zdjąć przesuwając czarodziejską szarfę od stóp do głowy),
f) skakanie na jednej nodze do stojaka wyznaczoną ścieżką (do skrzynki prowadzi tylko jedna droga – wąska ścieżka, którą trzeba przejść skacząc na jednej nodze, trzeba bardzo uważać, bo wokół ścieżki czyhają trolle),
g) dotarliśmy do skrzynki, możemy teraz wrzucić nasze listy; na pewno dojdą do Mikołaja; teraz musicie wypełnić jeden ostatni warunek, aby dostać wymarzony prezent – trzeba być grzecznym.
(Po zajęciu nauczycielka przekazuje listy rodzicom, aby w miarę możliwości mogli spełnić marzenia swoich dzieci. )