X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11986
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze z wodą

Scenariusz zajęcia

Prowadząca: Weronika Loster
Data: 10.11.2010
Grupa: 5-6 latki
Temat: „Czary - mary z wodą”- zabawy badawcze.
Cele ogólne:
- wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole, komunikowania się
- tworzenie pozytywnych relacji w grupie
- dostrzeganie związków przyczynowo- skutkowych
- rozwijanie zainteresowań technicznych i przyrodniczych poprzez wykonywanie doświadczeń

Cele operacyjne:
DZIECKO:
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują
- przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
- przewiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
- odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;
- ma poczucie sprawstwa (“potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy;

Metody: czynne, słowne

Formy: praca grupowa

Pomoce: kolorowe kartki, obrazek pocięty na części, historyjka obrazkowa, płyta cd, menzurki, miseczki, mąka, cukier, sól, jajko, farby

Przebieg:

1. „Jak przyjemnie maszerować”- zabawa integrująca grupę;
2. Podział na 4 grupy poprzez odliczanie; każde dziecko otrzymuje kartonik z cyfrą (cyfry w czterech kolorach): 1- białe, 2- różowe,3- niebieskie, 4- czerwone. W różnych częściach sali rozmieszczone są kartoniki w 4 kolorach (takich samych jak cyfry), każda grupa zajmuje miejsce przy odpowiednim kolorze kartonika:
1- Wspólnie ułóżcie obrazek z części; 2- przedstawcie gestem padający deszcz;
3- ułóżcie historyjkę obrazkową; 4- wspólnie narysujcie co słyszycie? ( zagadka dźwiękowa). Rozmowa z dziećmi: Czy wspólna zabawa sprawiła wam przyjemność? Czy szybko dochodziliście do porozumienia?
3. Rozmowa: Kto to jest naukowiec? Co to jest zespół badawczy? Czy pracuje sam?
4. „Czary- mary z wodą”- zabawy badawcze w czterech zespołach. Każdy zespół wykonuje inne doświadczenie związane z wodą.
- „Co pływa, co tonie?”
- „Woda jako rozpuszczalnik”
- „Co ułatwia pływanie”
- „Przelewanie”
5. Losowanie pytań- jedno dziecko z każdej grupy losuje pytanie, na które grupa stara się odpowiedzieć: Do czego służy woda?, Jaka jest woda?, Jak można oszczędzać wodę?, Jaką wodę lubią ludzie i zwierzęta? Wspólne podsumowanie doświadczeń.
6. Wspólne utworzenie koła, podawanie szklanki z wodą tak, aby nie wylać ani kropli. Dla chętnych dzieci (również w grupach) praca plastyczna połączona z ćwiczeniami oddechowymi - „Kropelki” (rozdmuchiwanie kropli farby)
7. Podziękowanie za zajęcia

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.