Scenariusz zajęć w kl. „0”
Temat dnia: Potrafię liczyć.
Cele operacyjne:
· Zna kolejność liczb w zakresie 10.
· Rozpoznaje podstawowe figury geometryczne
· Potrafi uważnie słuchać i wykonywać polecenia.
· Porządkuje zbiory według ich liczebności wzrastającej i malejącej.
· Odwzorowuje liczebność zbioru poprzez klaskanie, tupanie itp.
· Doskonali liczenie i znajomość liczb w zakresie 0-10.
· Rozwija logiczne myślenie.
· Odwzorowuje liczebności zbiorów.
· Potrafi bezpiecznie zachowywać się podczas zabaw.
Formy:
Praca indywidualna, zbiorowa
Metody:
Ćwiczenia praktyczne, pokaz, zabawa dydaktyczna, zabawa ruchowa, zadaniowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik, przewodnik metodyczny, karty pracy, pomoce demonstracyjne, kartoniki z zadaniami, obrazki ze zbiorami zabawek od 1 do 10, kartoniki z liczbami od 1 do 10, kredki ołówkowe.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu:
„Wyliczanka- rymowanka” - zabawa dydaktyczna- utrwalanie umiejętności liczeni w zakresie od 1 do 10. Nauka uważnego słuchania i wykonywania poleceń.
2. „Figury geometryczne”- zabawa dydaktyczna. Losowanie kartonika z zadaniem do wykonania, np.: 6 narysowany prostokąt, 8 narysowane koło, figury geometryczne. Układane odpowiedniej liczby właściwych figur geometrycznych.
„Jaka to figura?”- zabawa ruchowa (Dzieci biegają po sali, nauczyciel pokazuje im znane już figury, kiedy pokaże koło, dzieci kucają.). Kształcenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.
2. „Liczymy zabawki”- zabawa dydaktyczna. Nazywanie zabawek na obrazkach. Liczenie zabawek i określanie ich liczby za pomocą liczebnika. Porządkowanie obrazków według liczebności wzrastającej i malejącej. Umieszczanie pod obrazkami liczb odpowiadających liczbie zabawek na obrazku. Odtwarzanie liczby zabawek na wskazanym przez nauczycielkę obrazku poprzez klaskanie, tupanie, podskoki, przysiady itp.
3. Wykonanie zadania- karty pięciolatka (cz. 5, s. 32). Łączenie po śladzie liczby z prostokątem. Rysowanie n każdym prostokącie tylu kresek, ile wskazuje liczba, z którą prostokąt jest połączony linią.
4.„Umiem liczyć”- wykonanie zadania w kartach pięciolatka (cz. 5, s. 37).
Globalne czytanie wyrazu Ala. Opowiadanie, co robi Ala.
Rysowanie w ramce tylu lalek, ile ma ich Ala.
Globalne czytanie wyrazu As. Opowiadanie co robi As.
Rysowanie w ramce tylu piłek, ile ma ich As.
Liczenie kresek na prostokątach i łączenie każdego prostokąta z odpowiednią cyfrą. Kolorowanie cyfry kolorem kresek, którym ona odpowiada.
5. „Wakacyjne zabawki”- zabawa dydaktyczna. Nauczycielka pokazuje dzieciom obrazek przedstawiający zbiór zabawek, np. 8 piłek. Nazywanie zabawek, liczenie i określanie ich liczby za pomocą liczebnika. Chowanie obrazka i odwzorowywanie przez dzieci zbioru za pomocą liczmanów z wyprawki pięciolatka (cz. 5, s. 23). Powtarzanie ćwiczenia z kolejnymi obrazkami.
Zadania dodatkowe:
1. „Domino liczbowe” – gra dydaktyczna- wyprawka pięciolatka, (cz.5, s26). Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu domino. Przypomnienie, na czym polega gra. Wypychanie elementów z tekturki. Samodzielne układanie ich według zasady gry w domino. Stworzenie zespołów. Gra w domino.
· Przestrzega zasad gry w domino liczbowe.
·Radzi sobie z przegraną.
2. Utrwalenie liczb i cyfr w zakresie 10.
Jaka liczba jest mniejsza o dwa od 8?
Pokaz kartonik z cyfrą 6.
Jaka liczba jest większa o 3 od 2 ?
Pokaż kartonik z cyfrą 5.
Jaka liczba jest mniejsza o 1 od 3 ?
Pokaż kartonik z cyfrą 2.
Jaka liczba jest większa o 2 od 1?
Pokaż kartonik z cyfrą 3.
Masz już ułożone kartoniki z cyframi: 2,3,5,6,. Ułóż brakujące cyfry od 1 do 8 tak, aby wzrastały kolejno o 1.
Przeczytaj zapis od 1 do 8 i od 8 do1.