X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11959
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zestaw ćwiczeń prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne

Scenariusz zajęć dla dzieci 5-letnich, grVIII
Prowadząca: mgr Magdalena Jarzębska- Kopka

Temat: Zestaw ćwiczeń prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne .

Cele główne:
- Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie,
- Stworzenie okazji do relaksu i wspólnej zabawy,
- Odreagowanie stresów,
- Rozwijanie wyobraźni i naśladownictwa.
- Kształcenie świadomości w przestrzeni.
- Wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziećmi,
- potrafi wykorzystać pozytywnie emocje i nadmiar energii,
- stopniowo rozwija poczucie wzajemnego zaufania poprzez nawiązywanie bliskiego kontaktu z partnerem.
-odczuwa radość wspólnej zabawy,
- doskonali zręczność i zwinność,
- odczuwa stan relaksu i odprężenia

Metody:
- zadaniowa
- ruchowej ekspresji twórczej
- zabawowo - naśladowcza

Formy:
- z całą grupą
- z partnerem
- indywidualnie

Środki dydaktyczne: płyta CD


Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci. Wszyscy stoją w kole - witają się dłonie, witają się stopy. Następnie dziecko wita poszczególne części własnego ciała.

2. “Wałeczki”, “Krokodyle” i “Bączki” - ćwiczenia indywidualne pozwalające poczuć możliwości własnego ciała.

3. “Samochody” - dzieci poruszają się po sali na siedząco. Poznają przestrzeń.

4. “Lekarz”- dzieci w parach. Jedno dziecko leży bezwładnie a drugie klęczy nad nim i bada (poznanie ciała partnera). Zmiana ról (2x).

5. “Kołyska”. Jedno dziecko w siadzie płaskim, pomiędzy jego nogami siedzi partner opierając głowę na jego ciele. Partner siedzący z tyłu kołysze partnerem z przodu. Zmiana ról (2x). (Przełamywanie barier, poczucie bezpieczeństwa).

6. “Rowerek” - dzieci w parach, leżą na plecach naprzeciw siebie, ich stopy dotykają się. W takiej pozycji wykonując naprzemienne ruchy nóg “jadą rowerem” (rozwijanie współpracy z partnerem - ćwiczenie “z“).

7. ”Paczka” - dzieci w parach. Jedno dziecko w pozycji skulnej, spina mocno swoje ciało jakby było “paczką”, a drugie dziecko próbuje tą paczkę rozpakować. Zmiana ról. (2x). (ćwiczenie “przeciw”).

8. ”Przepychanie”. Dzieci w parach, siad płaski, plecami do siebie - zadanie polega na przepchnięciu partnera (próba sił).(3x)

9. ”Relaks” - w tej samej pozycji co poprzednio dziecko kładzie głowę na ramieniu partnera i odpoczywa.

10. “Kołysanie” - dzieci w trójkach. Dwie osoby stoją naprzeciwko siebie, po między nimi leży trzecie dziecko. Stojący unoszą delikatnie za ręce i nogi leżącego, a następnie bardzo ostrożnie nim kołyszą. Zmiana ról. (3x)-

11. “Tunel” - (ćwiczenie “razem”) z całą grupą. Dzieci stoją w rzędzie z szeroko rozstawionymi nogami. Pierwsze dziecko przechodzi pod nogami partnerów i ustawia się na końcu. To samo wykonują następne osoby (współpraca i partnerstwo).

12. Relaks przy muzyce. Podziękowanie za wspólne ćwiczenia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.