X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11957
Przesłano:

Aby dzieci były szczęśliwe, to... - piszemy list do Świętego Mikołaja

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW KLAS 4 – 6
ZWIĄZANY Z PRAWAMI DZIECKA

CELE:
• Uświadomienie potrzeb (materialnych i psychicznych) oraz praw dzieci na całym świecie
• Uwrażliwienie na krzywdę, wykorzystywanie dzieci na całym świecie
• Rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości społecznej dziecka
METODY:
• Burza mózgów – stosuje się przy rozwiązywaniu konkretnego problemu. Dzieci zgłaszają pomysły, jakie przyjdą im do głowy. Po zapisaniu dokonuje się analizy wspólnie z dziećmi, oceniając przydatność każdego pomysłu.
• Analiza przypadku – nauczyciel przedstawia konkretną sytuację z życia lub wymyśloną. Dzieci analizują sytuację i same formułują wnioski.
• Rozmowa kierowana – nauczyciel wszczyna rozmowę i tak nią kieruje, by dzieci doszły w jej trakcie do tego, że nie wszystkie dzieci są szczęśliwe i nie dla wszystkich ważne są rzeczy materialne.
• Pisanie listu
FORMY ORGANIZACJI:
• Praca zbiorowa (jednolita)
• Praca indywidualna (jednolita)


PRZEBIEG:
• Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że to, o czym będzie mowa na tych zajęciach dotyczy dzieci na całym świecie. Zapisuje na tablicy zdanie: „Aby dzieci były szczęśliwe, to...”. Dzieci metodą „burza mózgów” zgłaszają pomysły na zakończenie tego zdania. Wszystkie pomysły uczniów są zapisywane na tablicy, następnie nauczyciel odczytuje po kolei każdą propozycję, a klasa ją analizuje i weryfikuje.
• Następnie nauczyciel opowiada uczniom historię dziesięcioletniego chłopca, który żył w biednej rodzinie pięcioosobowej (babcia, rodzice, chłopiec i jego siostra). Jego rodzice nie mieli pracy, utrzymywali się wszyscy tylko z zasiłków. Nikt w tej rodzinie nigdy nie otrzymywał żadnych prezentów, ponieważ pieniędzy starczało ledwie na zakup chleba i podstawowych produktów spożywczych. Jednak przed kolejnymi Świętami Bożego Narodzenia chłopiec zapragnął, by i jego rodzina cieszyła się chociaż raz z podarunków świątecznych i postanowił zrobić wszystkim członkom swej rodziny niespodziankę. „Zatrudnił się” do pomocy w sklepie, gdzie sprzątał, przynosił towar, wynosił śmiecie. Pieniądze, które zarobił dzięki tej ciężkiej pracy wystarczyły mu do kupienia dużej paczki zwykłych kruchych ciastek. Chłopiec po kryjomu przyniósł te ciastka do domu i schował je. W nocy, kiedy wszyscy spali chłopiec wstał, poszedł na strych, tam porozdzielał równo i sprawiedliwie wszystkie ciastka dla każdego członka swej rodziny. Zapakował te ciastka do zwykłych foliowych woreczków. W wigilię zniósł te podarunki do domu i wręczył po paczuszce ciasteczek babci, mamusi, tatusiowi, siostrzyczce i sobie. Cała rodzina bardzo ucieszyła się z tych niespodziewanych skromniuteńkich prezentów.
• Uczniowie omawiają tę historię i wysuwają wnioski dotyczące tego, co w życiu jest najważniejsze i najbardziej potrzebne do szczęścia.
• Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki i zapisuje na tablicy temat pracy pisemnej: „Piszemy list do Świętego Mikołaja” i tłumaczy dzieciom na czym ona ma polegać. Każde dziecko pisze list do Świętego Mikołaja mając na uwadze nie tylko swoje zachcianki, ale też i to, co potrzebne jest wszystkim dzieciom do szczęścia. Przy okazji wywiązuje się rozmowa kierowana o dzieciach chorych, kalekich, o dzieciach nie kochanych przez rodziców, w domach dziecka, o afrykańskich dzieciach głodujących i ciężko pracujących, walczących itp.
• Każdy uczeń samodzielnie pisze list do Świętego Mikołaja.

EWALUACJA ZAJĘĆ:
Nauczyciel zbiera wszystkie prace, analizuje je fragmenty listów – anonimowo - wywiesza na gazetce ściennej zatytułowanej: „Aby dzieci były szczęśliwe, to... - listy do Świętego Mikołaja”. Można również zamieścić fragmenty listów w szkolnej gazetce lub na szkolnej stronie internetowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.