Scenariusz
spotkania integracyjne z okazji Dnia Leśnika
Osoby odpowiedzialne : Edyta Berbecka, Bożena Kowalko,
Przygotowanie nagród i upominków : osoby odpowiedzialne
Zaproszenie gości: Bożena Kowalko
Upominek dla gości: Edyta Berbecka + wychowanki grupy I
Przygotowanie poczęstunku: osoby odpowiedzialne
Termin:13.04.2011r.
Godzina: 16:30
Miejsce : sala gier
Cel ogólny:
- przedstawienie wychowankom specyfiki pracy leśnika
-wdrażanie do życia w zgodzie z przyrodą-ekosystemem oraz uświadomienie znaczenia lasów w naszym życiu
Cele szczegółowe:
- wychowankowie wiedzą, czym zajmuje się leśniczy;
- potrafią rozpoznać leśniczego po jego stroju;
- potrafią w skupieniu słuchać opowieści o lesie i zwierzętach;
- wiedzą, jakie zwierzęta mieszkają w lesie;
- recytują wiersz
-śpiewają piosenkę
Metody:
- oparte na słowie,
- oparte na obserwacji,
- oparte na praktycznym działaniu.
Forma:
* zbiorowa,
* grupowa
* indywidualna
Pomoce i środki dydaktyczne:
1. sprzęt nagłaśniający + mikrofon, płyta CD z piosenką
2. nagrody – lizaki, cukierki, dyplomy
3. 2 stoliki
4. 3 kosze na śmieci
5. worki + szyszki
6. markery
7. szary papier
8. sztaluga
9. Quiz z pytaniami i numerki do losowania
10. krzyżówka
11. fotografie zwierząt leśnych
12. prezenty dla gości
13. poczęstunek: kawa, herbata, ciasto
Przebieg:
1. Powitanie zgromadzonych i podanie celu spotkania.
2. Powitanie gości przez Panią dyrektor Elżbietę Szczypek
3.Powitanie gości piosenką przez wychowanków placówki. Wychowankowie wstają i śpiewają piosenkę (na melodię „Panie Janie”):
Witamy Was, witamy Was
Dzień dobry, dzień dobry.
Bardzo się cieszymy, bardzo się cieszymy.
Witamy, witamy.
3.Wychowankowie próbują rozwiązać zagadkę:
Kto to jest: Ma zielony mundur, dba o las i zwierzęta mieszkające w lesie?
Odp.: leśniczy.
4. Słuchanie opowieści gości na temat ich pracy, zwierząt i lasu. (myśliwy, leśniczy)
(Głos zabierają goście)
Oglądanie ilustracji ze zwierzętami.
Oglądanie atrybutów związanych z leśniczym i lasem: lornetka,
trąbka, kły dzika, poroże jelenia, itp.
5. Recytacja wierszy przez wychowanki Gr I pt. „Leśniczy”, „Rozmowa z leśniczym”
(Załącznik Nr 1 – wiersz pt. „Leśniczy”.
6. Zabawa naśladowcza – „zgadnij co to za zwierzę” , jednemu z dzieci pokazujemy obrazki przedstawiające zwierzę, a ono naśladuje zachowanie tego zwierzęcia mieszkającego w lesie, o których opowiadał leśniczy (zając, wiewiórka, sarna, sowa) – reszta dzieci odgaduje CO TO ZA ZWIERZĘ.
7. Quiz pt. „Czy jesteśmy Leśnymi Skrzatami”. - Osoba prowadząca wybiera 4 chętne osoby (dzieci), po czym dobiera w pary po 2 osoby. Prosi, aby stanęli przy stolikach. Do każdego stolika zaprasza po jednej osobie z gości. Każda drużyna będzie losowała po 5 pytań. Dorosła osoba znajdująca się przy danej drużynie będzie odczytywała wylosowane pytanie, na które dzieci samodzielnie będą odpowiadały poprzez zaznaczenie kółkiem prawidłowej odpowiedzi. Druga osoba prowadząca na kartce zapisuje wyniki odpowiedzi drużyn : prawidłowy – 1 ptk, nieprawidłowy – 0 ptk. Na koniec sumujemy punkty i zwycięska drużyna otrzymuje dyplom „Leśnego Skrzata” i słodkości. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Quizu otrzymują słodkości.
(załącznik Nr 2 – Quiz pt. „Czy jesteśmy Leśnymi Skrzatami” )
8. Zabawa ruchowa z elementami rzutu „Rzucamy szyszkami do celu”
Dzieci szukają „w lesie” szyszek, po znalezieniu próbują trafić do celu (kosz).(3 drużyny po 6osób)
9. Zebranie zdobytych wiadomości na temat pracy leśnika i życia w lesie. Krzyżówka . (Załącznik Nr 3. Krzyżówka).
10. Słuchanie bajki „Czerwony Kapturek” w wykonaniu leśniczego, jako... leśniczego i Pani Dyrektor , jako Czerwonego Kapturka oraz prowadzącej imprezę, jako narratora
( Załącznik Nr 5 Bajka pt. „Czerwony Kapturek” z podziałem na role).
11. Wręczenie gościom upominków wykonanych wspólnie przez wychowanki Gr I
12.Pożegnanie gości piosenką pt. „ Gajowy ” w wykonaniu wychowanek Gr I (Załącznik Nr 4)
13.Zaproszenie gości na kawę i ciasto, a wychowanków na kolację.