X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11953
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta chronione - niedźwiedź brunatny. Scenariusz zajęć

Temat; Zwierzęta chronione- niedźwiedź brunatny.

Cele ogólne – zapoznanie dzieci ze zwierzętami chronionymi
-rozwijanie mowy i myślenia u dzieci
-zapoznanie dzieci ze zwyczajami i życiem niedźwiedzia brunatnego
-rozwijanie percepcji wzrokowej
- umiejętność współpracy w zespole

Czas trwania; ok. 30 minut
Rekwizyty: opowiadanie, ilustracje niedźwiedzia, karty (las, góry, jagody, miód, niedźwiedź, grzyby, pszczoła, ryba, marchewka, buda, kość ) książki przyrodnicze, kolorowe koła


PRZEBIEG:

1.Wysłuchanie opowiadania o niedźwiedziu brunatnym czytanego przez nauczyciela , z pozycji .M. Barańskiej i A. Jurkiewicza pt. „Zwierszyki na patyki, czyli co zwierzęta chronione mówią o sobie. ”

2.Omówienie treści opowiadania-dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
O kim było opowiadanie?
Kogo spotkał przyrodnik?
Czego przyrodnik chciał się dowiedzieć o niedźwiedziach brunatnych?
Co opowiedział przyrodnikowi niedźwiedź o sobie?
Co niedźwiedzie robią w zimie?
Kiedy rodzą się małe niedźwiadki?
Dlaczego niedźwiedź jest niebezpieczny dla człowieka?
Kiedy niedźwiedź może zaatakować?
3 Umieszczenie plakatu z postacią niedźwiedzia na tablicy. Wyjaśnienie dzieciom znaczenia pojęcia zwierząt chronionych i dlaczego niedźwiedź brunatny jest pod ochroną.

4. Nauczyciel demonstruje dzieciom karty z obrazkami ( las, góry, marchewka, miód, jagody, pszczoła buda, niedźwiedź, grzyby, kość, ryba ) Zadaniem dzieci jest wybrać z pośród tych kart te właściwe i umieszczenie ich na tablicy obok postaci niedźwiedzia. i uzasadnić swój wybór.

5.Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi.”
Dzieci ustawiają się w kole. Jedno wybrane dziecko siada w środku koła i naśladuje śpiącego niedźwiedzia .Dzieci stojące w kole poruszają się dookoła śpiącego niedźwiedzia śpiewając piosenkę: Stary niedźwiedź mocno śpi
My się go boimy, na palcach chodzimy
Jak się zbudzi to nas zje .
1 godzina- niedźwiedź śpi
2 godzina- niedźwiedź chrapie
3 godzina – niedźwiedź łapie !
Obudzony niedźwiadek łapie stojące dzieci . Dziecko złapane wchodzi do środka koła.

6.Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły. Każdy zespół dostaje zestaw kolorowych kół, z których ma ułożyć postać niedźwiedzia. Wygrywa ten zespół, który pierwszy ułoży niedźwiedzia z wszystkich kół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.