KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat: Śpiewamy piosenkę babci i dziadkowi
Data: 11.01.2011r
Grupa: II, 3-latki
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kasprzak
Cele ogólne:
- rozwijanie możliwości wokalnych, poczucia rytmu i poruszania się przy muzyce
- zachęcanie do publicznego wypowiadania się na temat swoich bliskich
- rozwijanie pamięci
Cele szczegółowe: Dziecko:
- opowiada o swoim dziadku i babci
- śpiewa piosenkę, rytmicznie klaszcze i porusza się przy piosence
- odgaduje zagadki słuchowe
- wypowiada się na temat piosenki
- uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody:
- Słowna- rozmowa nt bliskich osób, omówienie piosenki
- Oglądowa- oglądanie zdjęć babć i dziadków
- Czynna- śpiewanie piosenki, zabawy ruchowe „Sto życzeń”, „Tańczymy przy piosence”, „Ukłony dla babci i dziadka”
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
zdjęcia przyniesione przez dzieci, magnetofon, płyta CD,
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu zajęć
II Realizacja założonych celów
1. Oglądanie zdjęć babć i dziadków przyniesionych przez dzieci-
Zachęcanie dzieci do opowiadania o swojej babci i o swoim dziadku (jak mają na imię, gdzie mieszkają, co lubią najbardziej robić, gdzie (i jak często) spotykają się z wnukami, w jaki sposób spędzają wtedy czas i co sprawia im największa przyjemność). Każde dziecko wypowiada się indywidualnie. Cała grupa przestrzega ustalonych wcześniej zasad pogadanki.
2. Zagadki słuchowe
Dzieci słuchają narań głosów babci i dziadka czytających fragmentów baśni. Odgadują, które z nich czyta w danym momencie.
3. Nauka piosenki „Droga babciu, drogi dziadku”
- słuchanie piosenki „Droga babciu, drogi dziadku”
- rozmowa na temat piosenki (określenie tempa, nastroju, omówienie tekstu)
- nauka piosenki fragmentami, metodą słuchu
4. Zabawa rytmiczna „Sto życzeń”
Dzieci poruszają się po sali przy melodii piosenki. Podczas przerwy rytmicznie klaszczą i powtarzają tekst refrenu (najpierw o babci, a podczas powtórzenia zabawy – o dziadku)
5. Zabawa „Tańczymy przy piosence”
Dzieci stoją parami w półkolu. Podczas zwrotek piosenki poruszają się w parach w kółeczko, podczas refrenu opierają ręce na biodrach, rytmicznie wystawiają do przodu raz jedną nogę, raz drugą.
6. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Ukłony dla babci i dziadka”
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze wykonują ukłon.
III Podsumowanie zajęć
Przypomnienie najważniejszych wiadomości, omówienie postępowania dzieci, pochwały.