KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Dary jesieni
Data: 23.09.2010r
Grupa: II, 3-latki
Prowadzący zajęcia: Katarzyna Kasprzak
Cele ogólne:
- Zapoznanie z charakterystycznymi dla jesieni owocami i roślinami
- Uświadomienie jakie zagrożenia płyną z samodzielnego zbierania i jedzenia grzybów
- Rozwijanie zmysłów ze szczególnym uwzględnieniem zmysłu dotyku
- Zapoznanie z treścią i melodią piosenki „Niesie wrzesień”
- Doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej
Cele szczegółowe: Dziecko:
- Uczestniczy w pogadance na temat „darów jesieni”
- Swobodnie wypowiada się na dany temat
- Rozpoznaje za pomocą dotyku określony przedmiot
- Aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- Słucha piosenki, ilustruje ją ruchem
Metody:
- Słowna- pogadanka, słuchanie piosenki i rozmowa na temat jej treści
- Oglądowa- obserwowanie darów jesieni przyniesionych w koszyku przez n-la
- Czynna- Zabawa ruchowa ”Zbieramy grzyby”, rozpoznawanie poprzez dotyk darów jesieni
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD, kosz, kasztany, żołędzie, jarzębina, orzechy, jabłka, gruszki, grzyby, szyszki, liście, chusta, papierowe grzyby
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie do tematu zajęć
II Realizacja założonych celów
1. Pogadanka na temat darów jesieni
Wspólne wyjaśnienie terminu „Dary jesieni’, swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego jakie owoce, warzywa i rośliny są charakterystyczne dla pory roku jaką jest jesień. Uświadomienie dzieciom jakie zagrożenia płyną z samodzielnego zbierania i jedzenia grzybów.
2. Poznawanie za pomocą wszystkich zmysłów „darów jesieni”
Nauczyciel przynosi kosz w którym zgromadzone są kasztany, żołędzie, orzechy, jabłka, gruszki, grzyby, szyszki, liście. Dzieci po kolei wspólne z nauczycielem nazywają przedmioty przy czym określają jego wygląd, wielkość, kształt, smak, zapach, itp.
3. Rozpoznawanie za pomocą dotyku „darów jesieni”
Chętne dzieci mają zawiązane chustą oczy. Ich zadaniem jest przy pomocy dotyku nazwać wybrany przedmiot. Przy trudnościach w określeniu nazwy, inne dzieci pomagają.
4. Słuchanie piosenki „Idzie wrzesień”
Dzieci słuchają piosenki pt. „Idzie wrzesień”, po czym odpowiadają na pytania n-la z zachowaniem wcześniej ustalonych zasad, omawiaj treść piosenki oraz tempo. Wspólnie z nauczycielem ilustrują piosenkę ruchem.
5. Zabawa ruchowa „Zbieramy grzyby”
Dzieci spacerują swobodnie po sali, gdy usłyszą piosenkę „Niesie wrzesień” zbierają papierowe grzyby znajdujące się na podłodze i wkładają do koszyka, gdy muzyka ucichnie ponownie spacerują po sali. Zabawa trwa do momentu aż wszystkie grzyby zostaną zebrane.
III Podsumowanie zajęć
Przypomnienie najważniejszych wiadomości, omówienie postępowania dzieci, pochwały.