Scenariusz lekcji w klasie V szkoły podstawowej
- Temat: W teatrzyku – poznajemy nazwy zwierząt
Cele lekcji
Uczeń:
- dopasowuje nazwy zwierząt do obrazków
- odpowiada na pytanie kto jest królem zwierząt
- umie wymienić podstawowe kolory
- dopasowuje kolor do zwierzęcia
Formy pracy
Praca indywidualna,
Praca w parach
z całą klasą
forma jednostkowa
Pomoce dydaktyczne
Podręcznik, karty pracy,
Metody
Metoda oglądowa
Metoda zajęć praktycznych
Elementy metody heurezji
Przebieg lekcji
Wprowadzenie
Na początku lekcji powtarzamy wiadomości z poprzedniej lekcji oraz sprawdzamy pracę domową.
Prosząc wybranych uczniów o przedstawienie wiadomości z poprzedniej lekcji oraz o wymienienie nazw podstawowych zwierząt informujemy, że na tej lekcji zdobędziemy nowe umiejętności oraz pogłębimy już posiadane.
Prezentacja i semantyzacja
Uczniowie powtarzają wymowę nazw poszczególnych zwierząt.
Nauczyciel czyta uczniom jakiego koloru są poszczególne zwierzęta i zapisuje na tablicy.
Faza ćwiczeń
Uczniowie otrzymują karty pracy i samodzielnie wycinają i wklejają do zeszytu sylwetki zwierząt. Następnie po zapoznaniu się z kolorami poszczególnych zwierząt dopasowują kolor do obrazka (praca indywidualna). Uczniowie pracują w parach i sprawdzają wzajemnie wykonaną pracę (praca w zespołach). Nauczycielka sprawdza poprawność i dokonuje ewentualnych korekt.
Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej
Jako pracę domową przewiduje się napisanie w zeszycie szkolnym nazwy ulubionego zwierzęcia. Ewentualnie dokańcza nie zrealizowany na lekcji materiał
Ewaluacja lekcji
Ewaluacja odroczona – przewidziana kartkówka na następnej lekcji.
scenariusz lekcji opracowała Mariola Mierkowska