X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11889
Przesłano:
Dział: Języki obce

Rodzajniki i zaimki dzierżawcze - ćwiczenia gramatyczne. Konspekt lekcji

Metryczka scenariusza lekcji języka niemieckiego

Nauczyciel: mgr Magdalena Janik
Klasa: I A grupa podstawowa
Ilość godzin w tygodniu: 2
Podręcznik: Dachfenster 1 wyd. WSZPWN
Program nauczania języka niemieckiego w klasach I – III gimnazjum – poziom podstawowy
Zakres tematyczny: „Rodzina i przyjaciele”
Temat lekcji: Rodzajniki i zaimki dzierżawcze – ćwiczenia gramatyczne

Cele leksykalno – gramatyczne

1. Uczeń zna i używa rodzajnika określonego w mianowniku
2. Rozróżnia i stosuje zaimek dzierżawczy mój/moja, jej, jego (mein/meine, ihr/ihre, sein/seine) w mianowniku
3. Rozwija umiejętności selektywnego rozumienia tekstu
4. Formułuje regułę gramatyczną
5. Odmienia poprawnie czasownik

Ćwiczone sprawności

1. Globalne i selektywne rozumienie tekstu czytanego
2. Mówienie – uczeń potrafi poprawnie fonetycznie przeczytać fragment tekstu

Materiały dydaktyczne

1. Podręcznik
2. Karty pracy
3. Ćwiczenia

Cel ogólny

Uczeń potrafi wykorzystać rodzajnik określony i zaimek dzierżawczy w mianowniku w wypowiedziach na temat swojej rodziny

Przebieg lekcji, czas poszczególnych części lekcji, forma socjalna

1. Przywitanie, czynności organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej – na forum klasy (5 min.)

2. Faza początkowa lekcji (10 min.)
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy – tekst o rodzinie Evy. Zadaniem uczniów będzie przeczytanie tego tekstu i wskazanie w nim zagadnień gramatycznych, które będą podlegały systematyzacji w dalszej części lekcji. Załącznik 1

3. Rozwinięcie lekcji (20 min.)
Uczniowie rozwiązują zadania z podręcznika (GI, GII, GVI) dotyczące uzupełnienia rodzajników określonych oraz zaimków dzierżawczych. Załączniki 2, 3, 4
Zarówno przykłady, jak i reguły gramatyczne są czytane na forum klasy. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na poprawną wymowę i intonację.

4. Zakończenie lekcji (4 min.)
Uczniowie wykonują ostatnie polecenie z podręcznika, jakim jest zebranie wszystkich rodzajników określonych i zaimków dzierżawczych w jednej tabeli. Załącznik 5
Zadanie pracy domowej ćwiczenie 21 str. 16 w zeszycie ćwiczeń.

5. Ewaluacja zajęć: uczniowie określają, jakie umiejętności nabyli w trakcie zajęć i w jakich sytuacjach mogą zastosować poznane słownictwo i formy gramatyczne (1 min.)

Uwagi do przeprowadzonej lekcji i wnioski do kolejnych zajęć

........................................

Załącznik 1

Die Familie von Eva

Das ist die Familie von Eva. Der Vater heiβt Paul und die Mutter heiβt Petra. Der Bruder und die Schwester heiβen Thomas und Katrin. Die Geschwister haben drei Tiere. Das Kaninchen heiβt Egon und ist das Tier von Eva. Die Katze ist das Tier von Thomas. Seine Katze heiβt Mia. Der Hund ist das Tier von Katrin. Ihr Hund ist groβ und braun.

Prawidłowe tłumaczenie dokonane przez ucznia:

Rodzina Evy

To jest rodzina Evy. Tata ma na imię Paul a mama ma na imię Petra. Brat i siostra mają na imię Thomas i Katrin. Rodzeństwo ma 3 zwierzęta. Królik ma na imię Egon i jest zwierzęciem Evy. Kot jest zwierzęciem Thomasa. Jego kot ma na imię Mia. Pies jest zwierzęciem Katrin. Jej pies jest duży i brązowy.

Załącznik 2

G I

der Bruder + die Schwester =
der Vater + die Mutter =
der Opa + die Oma =
der Hund + die Katze =
Karo ist das Tier von .................
Mitzi ist das Tier von ................

Prawidłowe rozwiązanie podane przez ucznia:

der Bruder + die Schwester = die Geschwister
der Vater + die Mutter = die Eltern
der Opa + die Oma = die Groβeltern
der Hund + die Katze = die Tiere
Karo ist das Tier von Christian.
Mitzi ist das Tier von Silvia.

Załącznik 3

G II
Opa Opa
Vater Vater
Onkel Onkel
Oma Oma
Mutter Mutter
Familie Familie
Kaninchen Kaninchen
Eltern Eltern
Tanten Tanten
Groβeltern Groβeltern

Prawidłowe rozwiązanie podane przez ucznia:

der Opa mein Opa
der Vater mein Vater
der Onkel mein Onkel
die Oma meine Oma
die Mutter meine Mutter
die Familie meine Familie
das Kaninchen mein Kaninchen
die Eltern meine Eltern
die Tanten meine Tanten
die Groβeltern meine Groβeltern

Załącznik 4
G III

Nicole (sie) Jochen (er)
Name Name
Telefonnummer Telefonnummer
Hobby Hobby
Augen Augen

Prawidłowe rozwiązanie podane przez ucznia:

Nicole (sie) Jochen (er)
ihr Name sein Name
ihre Telefonnummer seine Telefonnummer
ihr Hobby sein Hobby
ihre Augen seine Augen

Załącznik 5 (praca domowa)


Zad. 21/16 zeszyt ćwiczeń

Uzupełnij tekst odpowiednimi zaimkami.

meine meine meine meine ihre ihr ihre ihre seine sein sein seine deine deine dein deine deine

1. Monika hat 2 Freunde: Anja und Sven. _____ Freunde wohnen auch in Wien. _____ Freundin Anja ist 13. ___ Freund Sven ist 14. Monika mag ___ Freunde.

2. Onkel Bernd wohnt in Salzburg. ___ Söhne sind schon groβ. ___ Sohn Alfred studiert Mathematik und ___ Sohn Wolfgang arbeitet am Theater. ___ Frau Sybile ist Lehrerin.

3. Max, wie alt sind ____ Schwestern? Wie ist ___ Mutter? Wo arbeitet ___ Vater? Was sind ___ Hobbys? Wie ist ___ Telefonnummer?

4. Ich heiβe Thea und das sind ___ Tiere. ___ Katze heiβt Fifi und ____ Hunde heiβen Rex und Tiger. Ich mag ___ Tiere sehr.

Prawidłowe rozwiązanie podane przez ucznia:

5. Monika hat 2 Freunde: Anja und Sven. Ihre Freunde wohnen auch in Wien. Ihre Freundin Anja ist 13. Ihr Freund Sven ist 14. Monika mag ihre Freunde.

6. Onkel Bernd wohnt in Salzburg. Seine Söhne sind schon groβ. Sein Sohn Alfred studiert Mathematik und sein Sohn Wolfgang arbeitet am Theater. Seine Frau Sybile ist Lehrerin.

7. Max, wie alt sind deine Schwestern? Wie ist deine Mutter? Wo arbeitet dein Vater? Was sind deine Hobbys? Wie ist deine Telefonnummer?

8. Ich heiβe Thea und das sind meine Tiere. Meine Katze heiβt Fifi und meine Hunde heiβen Rex und Tiger. Ich mag meine Tiere sehr.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.