Scenariusz zajęcia w grupie
dzieci 5 – 6 letnich.
Temat tygodniowy: „Jesteśmy Europejczykami”.
Temat dnia: Podróżujemy po Europie – utrwalanie wiadomości na temat Unii Europejskiej oraz bliższe poznanie niektórych jej krajów.
Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i europejskiej,
- utrwalanie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter.
Cele operacyjne - dziecko:
- potrafi udzielać poprawnych odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące Unii Europejskiej,
- zna swoja tożsamość narodową i europejską,
- posiada podstawowe informacje o państwach europejskich,
- czyta ze zrozumieniem tekst z poznanych liter,
- wypowiada się w postaci zdań poprawnych gramatycznie,
- potrafi zilustrować przeczytany tekst,
- łączy muzykę z ruchem,
- prawidłowo współdziała w grupie,
- odczytuje w czasie zajęcia znaki umowne.
Forma organizacyjna: - praca z całą grupą,
- w zespołach,
- indywidualna.
Metody: - słowne,
- oglądowe,
- zadań stawianych do wykonania.
Środki dydaktyczne: fragmenty wiersza „Lubimy podróże” K. E. Dębska, płyta z hymnem „Oda do radości”, ilustracje obiektów architektury, kultury, literatury itp. mapa, flagi. Materiały inspirujące do nauki czytania: rozsypanka wyrazowa.
Literatura: „Najmłodsi w Europie” K. E. Dębska.
„Atlas świata dla dzieci” E. Miedzińska.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie.
2.Wysłuchanie hymnu Unii Europejskiej –„Oda do radości”, dzieci potrafią podać tytuł hymnu i odpowiedzieć na pytania dotyczące Unii Europejskiej.
Co to jest Unia Europejska?
Jaki był jej początek?
Ile państw należy do Unii Europejskiej?
Wymieńcie kilka państw należących do UE.
Jak wygląda flaga UE?
Kiedy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej?
3.Omówienie ilustracji przedstawiających miejsca i rzeczy oraz flagi związane z niżej wymienionymi państwami Unii Europejskiej.
Słuchanie fragmentów wiersza "Lubimy podróże" K. E. Dębskiej.
Zadaniem dzieci jest uważne słuchanie wiersza, odgadnięcie nazwy państwa, o którym mowa w wierszu, wskazanie państwa na mapie Europy, oraz odnalezienie jego nazwy i przyklejenie jej w konturach granic tego państwa.
Fragment wiersza "Lubimy podróże" K. E. Dębska
„Lubimy podróże małe i duże, a że jesteśmy ciekawi, wyruszamy na wyprawy.
Zwiedzamy dalekie kraje, poznajemy ludzi i ich zwyczaje.
Gdzie byliśmy?
Odgadniemy sami, te kraje dobrze znamy.
Z wysokiej wieży Eiffla spojrzę na Paryż uroczy,
tu jest moda, elegancja, bo ten kraj to... Francja.
A może lepiej powalczę z bykami, na arenie w gorącej... Hiszpanii.
Plecak na plecy zakładam i do mercedesa wsiadam
by się poznać z naszymi sąsiadami, a ten kraj nazywamy... Niemcami.
Już melodię Zorby słyszę i w tańcu się kołyszę,
promienie słońca mocno opalają, kraj ten... Grecją nazywają.
Herbatkę z Królową wypiję, gdy Big Ben godzinę szesnastą wybije.
Muszę uważać, by nie zjadł mnie z Loch Ness potwór nieznany,
bo jestem przecież w... Wielkiej Brytanii.
Po tak długiej podróży, każdy na odpoczynek zasłużył.
Żegnam więc wszystkie kraje na razie w... Polsce zostaję”.
4. Zabawa ruchowa "Podróż".
Podział grupy na 3 zespoły:
- pierwszy zespół podróżuje pociągiem (ustawienie dzieci jeden za drugim w tzw. pociąg),
- drugi zespół podróżuje samolotem (ramiona w bok-skrzydła samolotu),
- trzeci zespół podróżuje autobusem (ramiona przed siebie - trzymanie kierownicy).
Każdy z zespołów wtedy, gdy usłyszy dźwięk określonego środka lokomocji.
5. Układanie i odczytywanie zdań na temat wyżej wymienionych państw.
- Ułożenie z figur geometrycznych od największej do najmniejszej „wieży” – (dz – 5 letnie) i przeliczanie ich, następnie dzieci 6 letnie, odwracają figury na drugą stronę i odczytują zdanie („Oda do radości” to hymn Unii Europejskiej.).
- ułóż kwiaty od najmniejszego do największego (dz - 5 letnie), dzieci 6 letnie po odwróceniu odczytują zdanie (Jesteśmy mieszkańcami Europy.)
- ułóż zdanie z wyrazów (dz – 6 letnie); (To flaga Unii Europejskiej.) Zadaniem dzieci 5 letnich jest dopasowanie flagi do tego zdania.
6. Przerywnik muzyczny „Grek Zorba” – ilustrowanie melodii ruchem.
7. Praca przy stolikach:
- dzieci 5 letnie kolorują flagę Unii Europejskiej,
- dzieci 6 letnie odczytują opis flagi na karcie pracy, którą mają pokolorować w trzech zdaniach.
- Ta flaga ma tło niebieskie.
- Na jej środku w kole jest 12 gwiazdek.
- Jest to flaga Unii Europejskiej.
7. Ewaluacja: dzieci zadowolone przypinają swoją flagę na tablicy zielonej a dzieci niezadowolone przypinają na tablicy białej.
Opracowała
Dorota Jankowska