Scenariusz zajęć dla dzieci 4-letnich o tematyce wiosennej.
Temat: Wiosna to pora radosna.
Cele:
-Twórcza interpretacja muzyki klasycznej,
- Integracja grupy, wspólna zabawa
-Budzenie zainteresowań przyrodniczych,
-Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywania problemów,
-Doskonalenie sprawności manualnych,
-Wzbogacanie dziecięcych przeżyć estetycznych,
-utrwalenie nazw i wyglądu pierwszych wiosennych kwiatów.
Metody pracy:
- czynne- zadania stawiane do wykonania
- oglądowe- pokaz, obserwacja
- słowna- wyjaśnienia nauczyciela
-problemowa: zagadki
Formy pracy:
- zbiorowa, w grupach
Środki dydaktyczne:
Kolorowe ilustracje przedstawiające pierwsze wiosenne kwiaty, nagranie utworu „Wiosna”-Vivaldiego, kolorowe wstążki dla każdego dziecka, treść zagadek o wiosennych zwiastunach.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie
Witam łapki,
Witam prawą,
Witam lewą,
Brawo, brawo.
2.Zabawa ruchowa do piosenki „Rozruszajmy ręce”(powtarzamy kilka razy, można śpiewać w różnym tempie)
Rozruszajmy ręce (machanie rękami)
Rozruszajmy nogi (tupanie)
Rozruszajmy głowy (Kiwanie głową)
Raz dwa trzy (klaskanie )
3.Rozmowa na temat wiosny.
Pytania do dzieci: Jak nazywa się pora roku, którą mamy obecnie?
Co dzieje się z przyrodą gdy jest wiosna?
Jakie są oznaki wiosny?
Kto potrafi wymienić pierwsze wiosenne kwiaty?
4.Pokaz wiosennych kwiatów. Głośne powtarzanie nazw kwiatów, podział nazw kwiatów na sylaby.
5.Zabawa słowna- Dzieci najpierw głośno, później cicho i na końcu szeptem mówią zdanie: WIOSNA TO PORA RADOSNA.
6.„Czapka niewidka”- zabawa dydaktyczna; dzieci siedzą w kole, na dywanie rozłożone są sylwety wiosennych kwiatów. Dzieci przyglądają się dokładnie kwiatom, starając się zapamiętać ich wygląd, rozpoznają, nazywają i przeliczają. Następnie zasłaniają oczy i pochylają głowy. Nauczycielka przykrywa „czapką niewidką” jeden kwiat. Po odsłonięciu oczu dzieci próbują odgadnąć, który kwiat został ukryty, głośno wypowiadają jego nazwę. Zabawę powtarzamy kilka razy.
7. Zabawa ruchowa. Taniec z kolorowymi wstążkami do utworu „Wiosna”.
8.Rozwiązywanie zagadek o tematyce wiosennej.
Jeszcze śpi wszystko co żyje,
jeszcze nic nie rośnie,
a on śnieg przebija,
opowie nam o wiośnie.
(przebiśnieg)
Gdy ciepły marzec powróci z wiosną,
Białe puchate na wierzbach rosną.
(bazie)
Młody juhas w górach,
chwycił się za głowę.
Gdy zobaczył w śniegu
kwiaty fioletowe.
(krokusy)
9.Wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu.
Ozdabianie wazonu z baziami. Dzieci pracują w parach lub w grupach kilkuosobowych.
10.Stworzenie galerii prac. Podziękowanie za wspólną zabawę.
11.Ewaluacja.
Na małych karteczkach dzieci rysują minę; smutną gdy zajęcia się nie podobały lub wesołą gdy zajęcia się podobały.