SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: 3 - latki
Temat kompleksowy: JESIENNY PARK I LAS - ROŚLINY
Temat zajęć: Jesienne drzewa
Cel ogólny:
- poznanie nazw i wyglądu drzew jesiennych
Cele szczegółowe – dziecko:
- zaobserwuje zmianę zjawisk zachodzących w przyrodzie jesienią: zmiana koloru liści, ich usychanie i opadanie
- zbierze „skarby jesieni” do kącika przyrody: liście drzew, jarzębiny, kasztanów, żołędzi
- pozna wybrane środowisko przyrodnicze – las; charakterystyczna roślinność: drzewa, krzewy, rośliny
Metoda: czynna, oglądowa, słowna
Forma: zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
- wiersz „Jesień” H. Bechlerowej
- piosenka „Jarzębina”
- karta pracy z konturem jarzębiny
- listka wycięte z kolorowego papieru koloru zielonego
- plastelina czerwona
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wiersza o jesieni. Rozmowa na temat darów jesieni. Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie. Co dzieje się z drzewami ?
„Jesień” H. Bechlerowej.
Chodzi po lesie pogodna jesień,
rozchyla niskie gałęzie.
Liczy na ścieżkach spadłe orzeszki,
liczy na dębach żołędzie.
I na mchu siada, z klonami gada,
z brzozą w złocistej sukience...
Patrzy ciekawie, ile na trawę
spadłych się liście ściele.
Ile kasztanów niosą w koszyku
Kasieńka i Marcelek.
2. Oglądanie darów jesieni przyniesionych przez nauczyciela: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina itp.
3. Nauka piosenki pt.: „Jarzębina” sł. A. Chodrowska, muz. A. Markiewicz (dop. red)
1. Już lato odeszło i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w słońcu się mieni.
To w polu i lesie czerwienią się, spójrzcie,
korale, korale jesieni.
Ref. Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczmy na niteczkę,
2. Włożymy korale, korale czerwone
i biegać będziemy po lesie.
Będziemy śpiewali piosenkę jesienną,
niech echo daleko ją niesie.
Ref. Idzie lasem pani jesień...
4. Wykonanie pracy plastycznej. Na karcie pracy z konturem jarzębiny przyklejamy czerwone kulki z plasteliny czerwonej i naklejamy zielone listki z kolorowego papieru wycięte przez nauczyciela.
5. Słuchanie bajki pt. „Przygody Martynki”.