SCENARIUSZ ZAJĘĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W KL.I
Temat: Nazwy zwierząt.
Czas zajęć: 45 min.
Grupa: 26 uczniów
Cele:
- znają nazwy zwierząt: a crocodile, a snake, a leopard, a monkey, an elephant
-śpiewają piosenkę ‘In the jungle’
-używają wcześniej poznanych nazw kolorów
-zgodnie współpracują w zespole
Pomoce dydaktyczne:
-ilustracje zwierząt
-prezentacja multimedialna ‘Wild animals’
-kontury zwierząt do kolorowania
-nagranie piosenki ‘In the jungle’
Metody: TPR, metoda audiolingwialna
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozgrzewka językowa:
-Clapping game:
Uczniowie w parach klaszczą rytmicznie raz w swoje dłonie, raz w dłonie kolegi, recytując rytmicznie tekst:
How are you? I’m fine, thank you.
-Nauczyciel mówi: Look throught the window. Zachęca dzieci, by spojrzały przez okno. What’s the weather like?
Dzieci odpowiadają: It’s windy. It’s rainy. It’s cloudy.
2.Wprowadzenie nowego słownictwa
-N. pokazuje ilustracje, mówiąc: look and repeat. Dz. oglądają kolejne ilustracje i powtarzają za nauczycielem: the jungle, a tiger, a snake, a monkey, an elephant, a crocodile, a lion. N. przypina ilustracje do tablicy.
-Zabawa ‘What’s missing?’ N. mówi: Close your eyes. W czasie, gdy dzieci mają zamknięte oczy, N. odwraca jeden z obrazków i pyta: ‘What’s missing?
Dzieci odpowiadają: A tiger. N. podobnie postępuje z kolejnymi obrazkami.
3.Ćwiczenia z nowym słownictwem.
Piosenka.
( wykorzystana piosenka pochodzi z płyty dołączonej do podręcznika ”Here’s Patch the Puppy 2” wyd. Macmillan)
-N. włącza nagranie piosenki. Dzieci słuchając mają zwrócić uwagę, jakie zwierzęta występują w piosence.
Deep in the jungle
What can you see?
What can you hear?
What can it be?
A snake, a snake come with me. ( itd. W kolejnych zwrotkach występuje inna nazwa zwierzęcia: aleopard, a monkey, an elephant, a crocodile, a lion)
-N. pyta: What animals are there in the song? Dz. wymieniają nazwy zwierząt.
-N. mówi: Let’s sing a song. Dzieci 2-3 krotnie śpiewają piosenkę razem
z nagraniem.
N.dzieli klasę na 6 grup. Każda grupa ma za zadanie naśladować głosem i ruchem inne zwierzę w trakcie śpiewania odpowiedniej zwrotki piosenki. W tym samym czasie pozostałe dzieci śpiewają piosenkę w wersji
z akompaniamentem.
Naśladowanie odgłosów zwierząt.
N. pyta: What do lions do?. Zachęca dzieci do naśladowania odgłosów wydawanych przez lwy. N. następnie zadaje pytania dotyczące innych zwierząt.
Dz. Naśladują odgłosy zwierząt.
Praca z prezentacją.
(Prezentacja zawiera 6 slajdów, każdy z innym zwierzęciem, którego nazwa została wprowadzona na początku lekcji. Możliwe jest odtworzenie odgłosów wydawanych przez zwierzęta oraz drukowanych napisów oznaczających nazwy zwierząt)
1.N. mówi: Look, what animals can sou see?
Dz. oglądają kolejne slajdy i nazywają zwierzęta.
2.N. mówi : Close your eyes and guess the animals.
Dz. zasłaniają oczy i po wysłuchaniu z prezentacji odgłosu wydawanego przez zwierzę, odgadują jego nazwę. Następnie odsłaniają oczy i sprawdzają poprawność odpowiedzi
Kolorowanie konturów zwierząt.
N. mówi: Look and colour.
Colour the leopard black and orange.
Colour the snake black and red.
Colour the elephant grey.
Colour the monkey brown.
Colour the crocodile green.
Dz. Przed kolorowaniem pokazują odpowiednią kredkę, a następnie kolorują zgodnie z poleceniami nauczyciela.
4.Pożegnanie
N. mówi: let’s sing the goodbye song.
Dz. śpiewają piosenkę
It’ s time to finish now and say goodbye. Goodbye!
It’s time to finish now and say goodbye. Goodbye!