Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Prowadzący: KG
Grupa wiekowa: wszystkie grupy wiekowe
Temat dnia: Podróże małe i duże – środki transportu
Cele kształcące
- Rozwijanie znajomości otaczającego środowiska,
- Kształtowanie bezpiecznego korzystania ze środków transportu,
Cele operacyjne
Dziecko:
- umie nazwać i rozpoznać środki transportu (statek, samolot, pociąg, samochód, tramwaj, rower itp.),
- wie jak poruszają się te środki transportu,
- wie, czym jest myjnia samochodowa,
- potrafi naśladować kolejne etapy mycia samochodu,
- potrafi rozpoznać przedmiot za pomocą dotyku,
Metody pracy
- słowna – wypowiedzi dzieci,
- oglądowa – ilustracje i obrazki, pokaz
- czynna – zadań stawianych do wykonania, zagadka
Formy pracy
- indywidualna,
- zbiorowa,
Pomoce:
- ilustracje różnego rodzaju środków transportu, zabawki – środki transportu, magiczny woreczek, płyta CD z nagranymi odgłosami ulicy,
Przebieg:
1. Zabawa dydaktyczna „Magiczny woreczek” – wprowadzeniem do tematu pojazdy, dzieci rozpoznają ukryte w woreczku środki transportu (zabawki).
2. Wśród obrazków przedstawiających różne pojazdy dzieci wskazują i nazywają te, które poruszają się na kołach: rower, hulajnoga, samochód osobowy, ciężarowy, autobus, wóz strażacki, karetka. Dzieci określają ich przydatności: np. do zabawy, do podróżowania, do transportu, do przewożenia pasażerów, specjalne pojazdy ratownicze.
3. Zabawa ortofoniczna – dzieci słuchają odgłosów ulicy (przejeżdżającego pociągu, zapalanie silnika, karetka, klakson auta), odgadują ich pochodzenie oraz próbują je naśladować.
4. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Coś mi się śniło” – Śpiewające brzdące cz. I. – dzieci naśladują wszystkie wymienione w piosence środki transportu.
5. Zabawa integracyjna „Myjnia samochodowa” (wg M. Bogdanowicz). Dzieci dobierają się czwórkami. Troje dzieci ustawia się w szeregu i staje w rozkroku, tworząc myjnię (tunel). Czwarte dziecko jest samochodem, który wjeżdża do myjni – wchodzi na czworakach do tunelu. Dzieci naśladują delikatnymi ruchami:
- polewanie wodą (gładzenie po plecach),
- skrapianie szamponem (lekkie uderzanie opuszkami palców),
- szczotkowanie karoserii (lekkie drapanie szybkimi ruchami), przecieranie szyb i lusterek (okrężne ruchy masujące uszy),
- spłukiwanie wodą (lekkie uderzanie opuszkami palców),
- suszenie samochodu (pocieranie na przemian dłońmi). Zabawę powtarzamy trzykrotnie, aby każde dziecko mogło odegrać rolę samochodu
6. Zabawa dydaktyczna – 1) „Puzzle – pary” – połącz części, nazwij i powiedz czy podane środki transportu pływają, latają czy jeżdżą, 2) „Takie same” – połącz takie same obrazki i pokoloruj.