SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU AKTYWIZOWANIA ROZWOJU MOWY I MYŚLENIA DZIECKA W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH
Opracowała: mgr Małgorzata Kuduk
Temat: Zwierzęta egzotyczne.
Cel główny:
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych przez wnioskowanie na podstawie zaobserwowanych związków przyczynowo – skutkowych.
- Poszerzenie wiadomości dotyczących zwierząt: zapoznanie ze zwierzętami egzotycznymi, ich wyglądem,sposobem odżywiania.
Cele szczegółowe:
- Wdrażanie do aktywnego i twórczego działania
- Poznawanie różnorodnych utworów literackich o wartościach zawierających elementy humoru
- Odgadywanie zagadek obrazkowych
- Odczytywanie i nazywanie czynności wykonywanych za pomocą ruchów ciała i gestów
- Rozwijanie wyobraźni i fantazji przy tworzeniu samodzielnych opowiadań.
Metody pracy: aktywizująca, czynna, słowna, oglądowa, zadań stawianych do wykonania, twórczego myślenia- burza mózgów.
Środki dydaktyczne: sylwety zwierząt, teatrzyk, kartki z zagadkami, obrazki do omawiania, taśma z muzyką, maski do zabawy ruchowej, medale.
Literatura: „Hipopotam”- Wanda Chotomska.
Przebieg:
1. Powitanie siebie wierszykiem integracyjnym:
„Jesteśmy”
Dzień dobry witam was
Zaczynamy to już czas
Jestem ja jesteś ty
Razem to jesteśmy my
2. Prezentacja bajki „Hipopotam” w formie teatrzyku. Rozmowa na temat oglądanego teatrzyka. Rozpoznawanie i nazywanie występujących zwierząt oraz ich charakterystycznych cech.
3. Próby opowiadania własnych opowiadań z wykorzystaniem sylwet.
4. Zabawa ruchowa „Taniec dzikich zwierząt”. Poruszanie się w rytm słuchanej muzyki z założonymi na twarzy maskami zwierząt. Próba całkowitego odizolowania się od otoczenia i skupienia się na ruchach danego zwierzęcia.
5. Zagadki pantomimy. Dziecko losuje kartkę z napisem jakiegoś zwierzęcia (wąż, kangur, małpa, pingwin, tygrys). Nauczycielka odczytuje, a dziecko ruchem naśladuje dane zwierzę. Pozostałe dzieci odgadują.
6. Zagadki obrazkowe: para dzieci, jedno dziecko ma na plecach rysunek zwierzęcia drugie dziecko opowiada swoimi słowami tak, aby pierwsze dziecko mogło odgadnąć.(Pierwsza para- słoń, druga para- żyrafa, trzecia para- lew).
7. Dokończ zdanie: „Lubię zwierzęta,bo...”- metoda twórczego myślenia – burza mózgu Limonta.
8. Ewaluacja. Czy podobało wam się zajęcie? Otrzymanie przez dzieci medali- „Jestem przyjacielem zwierząt”.