X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11833
Przesłano:
Dział: Logopedia

Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć logopedycznych dla dzieci z nieprawidłową realizacją głosek detalizowanych.

Temat – Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych.

Cele ogólne:
- usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych, szczególnie w zakresie ruchów precyzyjnych języka,
- automatyzacja głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych,
- kształtowanie umiejętności stosowania poprawnych form gramatycznych,
- doskonalenie autokontroli słuchowej,
- rozwijanie percepcji słuchowej i słuchu fonematycznego,
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia,
- doskonalenie pamięci.

Cele szczegółowe:
Uczeń;
- wykona serię ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne przygotowujące do prawidłowej artykulacji głoski [sz],
- wskaże wyrazy , w których występuje głoska [sz],
- dobierze w pary pasujące do siebie wyrazy, uzasadni swój wybór,
- utworzy poprawnie wyrażenia z użyciem liczebników trzy i sześć.

Metody: logopedyczne: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia usprawniające motorykę narządów mowy, ćwiczenia autokontroli słuchowej, lingwistyczne: metoda słów kluczowych.

Formy pracy: indywidualna praca z dzieckiem.

Czas trwania zajęć: 45min.

Środki dydaktyczne: lustro, ilustracje z wyrazami zawierającymi głoskę [sz]-karty do gry „Zgadnij co zginęło”, karta pracy „Dopasuj co do czego pasuje”, karty do tworzenia zestawów dwuwyrazowych z liczebnikami 3 i 6 (ilustracje przedstawiające: szafę, szalik, koszulę, szufelkę, mysz, kosz, szablę)


Przebieg zajęć:

1. Sprawdzenie zadania domowego.

2.Ćwiczenia narządów mowy:
- ćwiczenia języka w celu wzmocnienia jego pionizacji,
- ćwiczenia mięśnia okrężnego warg,
- przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów artykulacyjnych podczas realizacji głoski [sz].

3. Zabawa „Posłuchaj” – logopeda wypowiada różne wyrazy zawierające i nie głoskę [sz], kiedy dziecko usłyszy głoskę [sz] klaśnie w ręce.

4. Zabawa „Zgadnij co zginęło” –rozkładamy przed uczniem kilka obrazków . Prosimy , aby powiedziało, co one przedstawiają, czy zna te przedmioty. Następnie prosimy, aby uczestnik zabawy zamknął oczy i chowamy jeden obrazek. Po otwarciu oczu uczeń ma zgadnąć czego brakuje.

5. Zabawa „Dobierz parę” – uczeń nazywa przedstawione ilustracje, dobiera je w pary, uzasadnia swój wybór.
Uczeń dobiera pary:
szafa – szuflada,
koszula – wieszak,
koszyk – gruszki,
poduszka – łóżko,
ptaszek - okruszki

6. Ćwiczenia artykulacji głoski [sz] w zestawach dwuwyrazowych – uczeń powtarza pary słów za logopedą:

szkolna szatnia
szklana szyba
szalony szakal
szkodliwy szampon
szeroka szuflada
najlepszy szef
szlachetne szkło
szare kalosze
szkolny afisz
blaszana puszka
koszyk szpinaku
blaszany daszek
paluszek maluszka
powiększona naszywka
lepszy pasztet
kosztowna broszka
kusza Łukasza
wyszywana poduszka
wasza szalupa
pyszna szynka
koszula Szymona
kapelusz muszkietera

7.Zabawa „Koło fortuny” – uczeń losuje kartę, nazywa przedstawiony na ilustracji przedmiot, tworzy z jego nazwą zestaw dwuwyrazowy z liczebnikami 3 i 6.

8.Podsumowanie zajęć i pochwała dziecka. Zapisanie pracy domowej.
Połącz w pary pasujące do siebie wyrazy:

szara szkolna
szary szerokie
trzy koszyk
blaszany kapelusz
myszka szatnia
kasztany daszek
gruszek szyny


Bibliografia:
1. Chrzanowska A., Szoplik K., Zabawy i ćwiczenia logopedyczne, Wydawnictwo Akademickie, Białystok 2006.
2. Wrzesińska M., Chcę poprawnie wymawiać, Abdelik – Poznań, Poznań 1999.
3. Górnicka M., Kulbacka M., Zeszyt logopedyczny nr 2 z cyklu: Możemy mówić poprawnie.


Opracowała:
Joanna Szalewicz – Wiszniowska
nauczyciel - logopeda

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.