X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11832
Przesłano:

Szycie bez igły - walentynkowe serca. Scenariusz zajęć

Prowadzący zajęcia: I CZ- P
Obserwator zajęć: A W
Klasa: ZB
Data: 14.02.2011r.
Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna
Przedmiot: zajęcia rewalidacyjne - reedukacja

Temat zajęć: Szycie bez igły – walentynkowe serca.

Cel główny:
doskonalenie umiejętności zapamiętywania i skupiania uwagi
rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej
usprawnianie manualne dłoni i palców

Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
współdziałać z nauczycielem podczas zajęć
właściwie reagować na polecenia nauczyciela
zna zwyczaje święta zakochanych
omówić pod względem kształtu, koloru walentynkowe upominki
odbić od szablonu i wyciąć kształt serca
dziurkować kartkę papieru dziurkaczem
szyć bez igły tzn. potrafi przeplatać wstążki przez otwory wykonane w kartce papieru
bezpiecznie posługiwać się nożyczkami
ozdabiać i łączyć elementy za pomocą kleju
wyszukać powtarzające się elementy w wykonanych pracach innych osób

Forma pracy:
zbiorowa
jednostkowa

Metody:
metody oparte na słowie: rozmowa kierowana, instrukcja słowna, opis czynności, udzielanie odpowiedzi, uzasadnienie celowości
praktycznego działania
wzmocnień pozytywnych

Środki dydaktyczne:
kolorowy papier, szablon serca, dziurkacz, kolorowe wstążki, błyszczące ozdoby, klej, nożyczki.


Przebieg zajęć:

I.Zajęcia wstępne:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
powitanie uczniów
sprawdzenie listy obecności
przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
2. Wprowadzenie odpowiedniej oprawy tematycznej:
a) przypomnienie tradycji związanych ze świętem zakochanych
Z czym kojarzy wam się data 14 luty?
Kogo jest to święto?
Co w takim dniu robimy?
b) swobodne wypowiedzi uczniów na temat walentynkowych upominków (serca, aniołki, amorki, kwiatki)

II.Zajęcia właściwe
1. Omówienie techniki – szycia bez igły – celem wykonania walentynkowego serca.
2. Pokazanie i oglądanie gotowych serc ozdobionych za pomocą błyszczących wstążek.
3. Odbijanie od szablonu i wycinanie kształtu serca (pomoc nauczyciela).
4. Dziurkowanie serca za pomocą dziurkacza (pomoc nauczyciela).
5. Wykonanie walentynkowego upominku techniką szycia bez igły
przeplatanie wstążki przez otwory w kartce papieru
ozdabianie walentynkowego upominku błyszczącymi ozdobami

III.Zajęcia końcowe:
1. Ocena pracy uczniów.
2. Podsumowanie lekcji
- szukanie powtarzających się elementów w pracach kolegów
3. Porządkowanie miejsca pracy.
4. Podziękowanie uczniom za pracę na lekcji. Pożegnanie.

Opracowała:
I CZ – P


Literatura:
1.Edukacja uczniów. Przewodnik dla nauczycieli, CMPPP MEN, Warszawa 2000.
2.Jak pracować z dzieckiem niepełnosprawnym? B. Szczygieł, wyd. IMPULS. Kraków 2003r.
3. Wspomaganie rozwoju umysłowego trzylatka i dzieci starszych wolniej rozwijających się. E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska, wyd. WSiP, W- wa 2000r.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.