Scenariusz zajęć
(dzieci 4-letnie)
Temat: Jesienne liście- zabawy przyrodnicze i ruchowe.
Cele szczegółowe:
• Kształcenie percepcji wzrokowej i słuchowej oraz orientacji przestrzennej;
• Nabywanie umiejętności obserwowania, wywoływanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie;
• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
• Regulowanie siły oddechu;
• Wprowadzenie nazw drzew: kasztanowiec; dąb i nazywanie ich owoców: kasztan, żołądź
• Wzmacnianie naturalnego rozwoju motoryki małej poprzez malowanie farbami;
• Badanie właściwości barw poprzez mieszanie kolorów żółtego i czerwonego.
Cele operacyjne:
• Dziecko wskazuje kolory charakterystyczne dla jesieni: żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy;
• Dziecko potrafi przeliczać elementy w zakresie 4;
• Dziecko prawidłowo umieszcza elementy w przestrzeni: na, pod.
Metody:
• badawcza;
• glottodydaktyka;
• pedagogika zabawy;
• ekspresja plastyczna
• ekspresja ruchowa
• zadaniowa
pomoce:
zawieszki- liście w 3 kolorach; zawieszone na lince suche naturalne liście; żołędzie, kasztany, orzechy włoskie; drzewka i emblematy liści; nagranie na płycie CD „Jesień” Vivaldiego; odgłosy wiatru; farby plakatowe; sznurek; naturalne suche liście; miski z wodą; drewniane spinacze.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci i usadzenie ich na dywanie wg klucza- każde ma zawieszony na szyi emblemat liścia w kolorach jesieni. Nauczycielka wita kolejno liście w kolorze: żółtym, czerwonym, brązowym, żółtym. Dziecko słysząc swój kolor siada na dywanie.
1. Rozwiązanie zagadki:
Porusza liście na wszystkich drzewach,
Czasami gwiżdże, szumi i śpiewa.
Nigdzie dłużej nie posiedzi,
Czy wiecie, kto nas dzisiaj odwiedził?
Wprowadzenie sylwety wiatru.
2. „Taniec jesiennych liści”- improwizacja ruchowa
-każde dziecko ma zawieszony na szyi liść w określonym kolorze: żółty, brązowy, pomarańczowy, czerwony.
• Na znak: uniesiony liść w określonym kolorze dzieci obracają się wokół własnej osi; pozostałe dzieci tańczą swobodnie w rytm muzyki.
• Imitowanie odgłosu wiatru- ćwiczenia artykulacyjne na głoskach z szeregu szumiących (glottodydaktyka);
• Taniec dwóch listków- utworzenie dowolnych par przez dzieci.
3. „Co pływa, co tonie?”- zabawa badawcza- zanurzanie w misce z wodą darów jesieni- liści, żołędzi, orzechów, kasztanów (praca w parach; każda z par ma swoją miskę i swoje przedmioty do zanurzania); próby wyciągania wniosków- lżejsze- cięższe. Rozmowa na temat gatunków drzew, rozpoznawanie liści i owoców.
4. „Dary jesieni”- zabawy matematyczne- przeliczanie w zakresie 4 i więcej z wykorzystaniem naturalnych okazów. Każde z dzieci otrzymuje torebkę, w której znajdują się żołędzie lub kasztany (4-6 sztuk).
5. „Ozdabiamy nasze drzewko”- zabawy utrwalające określanie położenia przedmiotów w przestrzeni- dzieci umieszczają liście na drzewie (każde z dzieci ma swoje drzewko i swoje liście- zalaminowane z wyciętą dziurką); pod nim kasztany lub żołędzie.
6. „Pomocnicy wiatru”- ćwiczenia oddechowe – dzieci dmuchają na zawieszone na sznurku liście z różnym natężeniem (ćw. pojemności płuc). Każde dziecko dmucha na swój liść. Liście przymocowane są drewnianymi spinaczami.
7. „Mój kolorowy liść”- malowanie farbami plakatowymi suchych liści i odbijanie ich na kartce; tworzenie mieszaniny barw jesiennych. Rozmowa na temat kolorów jesieni.