KONSPEKT ZAJĘĆ WOKALNO – TANECZNYCH
Prowadzący : Janina Malicka
Grupa: uczniowie klas IV – VI
Celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień muzycznych uczniów. Doskonalona jest sama technika śpiewu poprzez: ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, emisyjne, poszerzanie skali głosu, naukę świadomego kierowania głosem; doskonalimy słuch harmoniczny. Pracujemy również nad rozwijaniem wrażliwości muzycznej a także interpretacją utworów wypływającą nie ze wzorców zewnętrznych ale własnego wnętrza.
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności aktywnego spedzania czasu wolnego.
• Umożliwienie młodym ludziom realizacji pasji i rozwijania zainteresowań.
• Rozwijanie umiejętności pracy w zespole.
• Przezwycięzanie nieśmiałości, rozwijanie wiary w siebie i kształtowanie poczucia własnej wartości.
• Podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z dziedziny tańca.
Umiejętności:
- kształtuje nawyk zdrowego stylu życia poprzez ruch,
- wyrabia poczucie słuchu, rytmu oraz harmonię ruchów,
- pokonuję barierę nieśmiałości, wyzwala postawę kreatywności twórczej,
- pogłębia wiarę we własne możliwości,
- nabywa wytrzymałości w dążeniu do własnego celu.
Faza wstępna:
1. Zabawa integrująca grupę:
• Budowa maszyny
Jedna osoba zaczyna zachowywać się tak, jakby była częścią maszyny, wydaje cichy dźwięk i porusza się w wybrany dla siebie sposób. Zespół dobudowuje do niej pozostałe części. Wkrótce wszyscy uczestnicy są ważnymi trybami w maszynie.
Następuje awaria maszyny i powoli każda część od końca zachowując kolejność odchodzi na swoje miejsce.
Faza właściwa
2. Ćwiczenia oddechowe
I Pozycja stojąca ( bezruch)
• Westchnij głęboko – 5 razy (żebra rozszerzają się na boki)
• Nabierz nosem niedużo powietrza, tak by powłoka brzucha lekko uwypukliła się, a następnie powoli wydmuchaj powietrze ustami (5 razy)
• Rozchyl lekko usta i bezszmerowo wciągnij powietrze tak, jakbyście wąchały duży bukiet kwiatów. Klatka piersiowa przy wdechy lekko unosi się i wysuwa do przodu, nie unoś przy tym ramion, dolne żebra rozszerzają się, a brzuch odrobinę się uwypukla. Wydychaj powietrze spokojnie i powoli, po wydechu odczekaj moment, zanim nabierzesz nowego powietrza. ( 5 razy)
• Całkowity, pełny wdech bezszmerowy, swobodny, przez usta i nos, (trójtorowo: brzuch, boki, klatka piersiowa – bez czynnego podnoszenia ramion), długi, powolny wydech połączony z artykulacją głoski fffffff...(dolna warga lekko dotyka górnych siekaczy). Chwila pauzy w pozycji bezdechu. (5 razy).
• Całkowity, pełny wdech, wydech 2,3,4,5, gwałtownymi dmuchnięciami. (5 razy)
II Pozycja stojąca (ręce w ruchu)
• Na 1 ręce wyprostowane unieś w bok do poziomu – wdech. Opuszczając powoli ręce na 2, 3, 4, 5, ...10 wydychaj wolniutko powietrze. Odpocznij chwilkę i powtarzaj ćwiczenie, wydłużając wydychanie do 15 – 20.( 5 razy)
• Na 1 wdech z jednoczesnym uniesieniem wyprostowanych rąk bokiem w górę, na 2, 3, 4....10 opuszczanie rąk i długi powolny wydech.( 5 razy)
• Stań w lekkim rozkroku, ręce w bok – wdech. Powoli przesuwaj ręce do przodu, aż do skrzyżowania ich, na długim wydechu. (5 razy).
3. Ćwiczenia oddechowe na tekście.
I Dynamika wydechu
// Śród / takich / pól / przed / laty / nad / brzegiem / ruczaju /*
// Na / pagórku / niewielkim /* we / brzozowym /gaju /*
// Stał / dwór / szlachecki / z drzewa / * lecz / podmurowany / *
// Świeciły / się / z daleka / * pobielane / ściany /
Śród takich pól przed laty / nad brzegiem ruczaju /
Na pagórku niewielkim / we brzozowym gaju /
Stał dwór szlachecki z drzewa / lecz podmurowany /
Świeciły się z daleka / pobielane ściany /
• Przeczytaj wersy z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Wykonuj wdechy torem dolnożebrowo – brzusznym. Pobieraj bardzo małe ilości powietrza w miejscach zaznaczonych kreską ukośną, potrzebne do wypowiedzenia tylko jednego wyrazu. Mięśnie klatki piersiowej powinny trzymać dolne
• Pobieraj taką ilość powietrza, byś mógł wypowiedzieć na nim połowę wersu. Wdech w miejscach zaznaczonych znakiem *. Tor i sposób oddychania, jak wyżej. Obydwa ćwiczenia powtarzaj na zmianę.
• Wdech (głębszy) tylko na początku wersu w miejscach zaznaczonych dwiema kreskami. Ćwicz w tempie wolnym. Po wypowiedzeniu wersu powoli pozbądź się resztek powietrza, zluźniając mięśnie klatki piersiowej. Odpocznij sekundę i równie spokojnie pobierz nową porcję powietrza.
• Tempo mówienia szybsze, wdech na dwa wersy.
• Tempo szybkie , wdech na trzy wersy.
II Natężenie głosu.
• Ćwicz w tempie wolnym, starannie wypełniając polecenia dotyczące zmiany natężenia, zaznaczone w tekście. Wdech zaznaczamy pionową kreską.
piano mezzoforte
Śród takich pól przed laty / nad brzegiem ruczaju / (p) piano – cicho, słabo
forte forte (f) forte – głośno, silnie
Na pagórku niewielkim / we brzozowym gaju / (mf) mezzoforte - półgłośno
mezzoforte mezzoforte
Stał dwór szlachecki z drzewa / lecz podmurowany /
piano piano
Świeciły się z daleka / pobielane ściany /
• Każdy kolejny wers rozpoczynaj od piano i wzmacniając stopniowo głos, kończ forte. Wdech na początku każdego wersu.
• Jak wyżej, rozpoczynając od forte i kończąc piano.
4. Ćwiczenia rozluźniające żuchwę:
- masowanie nosa,
- masowanie prawego i lewego policzka obiema rękami,
- rozsmarowywanie kremu na twarzy,
- wypychanie językiem policzków,
- liczenie językiem zębów dolnych,
- liczenie językiem zębów górnych,
- ziewamy,
- zagryzamy wargi raz dolną, raz górną,
- bezgłośne „a”
- bezgłośny szeroki uśmiech, (pełny)
- robimy dziobek,
- żujemy gumę,
- wypowiedzi typu:
I cóż, że ze Szwecji.
Król Karol podarował królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Chrząszcz brzmi w trzcinie, trzmiel w trzmielinie.
5. Rozśpiewka na gamie: Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si, Do, (n-l przygrywa na dzwonkach)
Miała baba koguta, O mój miły kogucie,
Wsadziła go do buta. Czy ci dobrze w tym bucie?
Wlazł na gruszkę, zjadł pietruszkę. Czarna krowa w kropki bordo,
Schodzi z gruszki, bez pietruszki. Gryzła trawę kręcąc mordą.
Nie znaleźli lali Neli, Listki lipy i kaliny,
Choć szukali od niedzieli Zaścieliły całą ziemię.
6. Śpiew poznanych piosenek:
Maleńka miłość
1. Do naszych serc do wszystkich serc uśpionych
Dziś zabrzmiał dzwon ,już człowiek obudzony.
Bo nadszedł czas i dziecię się zrodziło.
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.
Ref: Maleńka miłość w żłobie śpi,
Maleńka Miłość przy Matce Świętej.
Dziś cala ziemia i niebo lśni
dla tej Miłości maleńkiej.
2. Porzućmy zło przestańmy złem się bawić.
I czystą łzą spróbujmy serce zbawić.
Już nadszedł czas już dziecię się zrodziło.
A razem z Nim, maleńka przyszła miłość.
Ref: Maleńka Miłość zbawi świat,
Maleńką miłość chrońmy z lękiem
Dziś ziemia drży i niebo drży
dla tej Miłości maleńkiej.
O gwiazdo betlejemska
O gwiazdo betlejemska zaświeć na niebie mym.
Tak szukam Cię wśród nocy, tęsknię za światem Twym.
Zaprowadź do stajenki, leży tam Boży Syn.
Bóg – Człowiek z Panny Świętej, dany na okup win.
O nie masz Go już w szopce, nie masz Go w żłobku tam,
Więc gdzie pójdziemy Chryste, gdzie się ukryłeś tam.
Pójdziemy przed ołtarze wzniecić miłości żar
I hołd Ci niski oddać, to jest nasz wszystek dar.
Ja nie wiem, o mój Panie, któryś miał w żłobie tron,
Czy dusza moja biedna milsza Ci jest niż On.
Ulituj się nade mną, błagać Cię kornie śmiem,
Gdyś stajnią nie pogardził, nie gardź i sercem mym.
Maleńka gwiazdka
Na niebie wschodzi nowa gwiazda
By nocą blask swój ludziom dać.
Nikt dotąd jeszcze jej nie nazwał
Jest bezimienna tak jak łza.
Świetlistą smugą głaszcze ciemność
Dotyka bladym światłem chmur.
Jej srebrny warkocz lśni nade mną
Jak błyszczący pereł sznur.
Maleńka gwiazdko prowadź mnie
Bądź przewodniczką mą
Pokaż drogę we mgle
Żeglarzom dobry ląd.
Maleńka gwiazdko szukam cię
W ogrodzie gwiezdnych słońc.
W noc bezsenną nam świeć
księżyca siostrą bądź.
W szkarłatnej zorzy dzień zachodzi
Ptaki wracają do swych gniazd.
Księżyc wypływa w srebrnej łodzi
Zapala w mroku świece gwiazd.
W odwiecznym planet korowodzie
Wracają noce, gasną dni.
W kryształach czasu, tak jak w wodzie
Życie odbija nasze sny.
.”Aniołek najładniejszy”
Nad Betlejem gwiazdka / Pulchna i odświętna,/ /
Już umyła w chmurach / Rączki i oczęta, /
Żeby tam w żłobeczku, / Malec jak okruszek /
Spojrzał na nią pierwszy, / Jak na bratnią duszę /
Ref. No a ten aniołek najładniejszy /
Biegnie sam, / w ubranku swym najbielszym; /
Biegnie w dół, / rozchmurza ciemne chmury /
Nie chce już / na święta patrzeć z góry. /
A anioły starsze Strasznie roztargnione
Zakładają skrzydła Ot! Na lewą stronę,
Patrzą na zegary Pada na nie trwoga!
Bardzo są spóźnione, A daleka droga...
Ref. No a ten aniołek......
Za to wiatr szałaput W niebie wieść roznosi,
Że na ziemię nieba Wcale nikt nie prosił
I choć wie, że kłamie, Oczy ma niewinne
Mówiąc, że nie grzeszne Grzechy wigilijne.
7. Zapoznanie z tekstem i melodią nowej piosenki:
• Czytanie rytmiczne tekstu z uwzględnieniem prawidłowego oddechu.
Dzień jeden w roku
Jest taki dzień, / bardzo ciepły choć grudniowy /
Dzień, / jeden dzień, w którym gasną wszelkie spory /
Jest taki dzień, / w którym radość wita wszystkich /
Dzień, / który już każdy z nas zna od kołyski /
Niebo - ziemi, / niebu - ziemia /
Wszyscy wszystkim ślą życzenia /
Drzewa -/ ptakom, / ptaki - / drzewom /
W niebie wiatry - / płatkom śniegu
Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku Niebo - ziemi, niebu - ziemia
Dzień, zwykły dzień, który liczy się od zmroku Wszyscy wszystkim ślą życzenia
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem A gdy wszyscy usną wreszcie
Dzień, zwykły dzień. Dziś nam rok go składa w darze Noc igliwia zapach niesie
• Śpiew grupowy na podkładzie wokalno – instrumentalnym.
• Śpiew solowy na podkładzie wokalno – instrumentalnym.
• Śpiew grupowy na podkładzie instrumentalnym.
• Śpiew solowy na podkładzie instrumentalnym.
8. Taniec integracyjny – „Swing w uliczce”
Taniec żywy
Ustawienie: parami naprzeciwko siebie.
Odchodzimy trzy kroki od siebie, tworząc uliczkę z dwóch równoległych rzędów.
Część I
1 – 3 trzema krokami podchodzimy do siebie
4 - na cztery klaszczemy w ręce partnera krzycząc „hej!”
5.--8 trzema krokami odchodzimy od siebie do tyłu
Część II
1 – 8 zmiana miejscami w parze – mijamy się prawym ramieniem
1 – 8 wracamy na swoje miejsce
Część III
Powtarzamy część pierwszą
Część IV
Para, która jest na początku tańcząc przez uliczkę w trzymaniu zamkniętym, a za nią następna aż do czwartej pary. Pozostali klaszcząc w dłonie przesuwają się do przodu.
Powtarzamy wszystkie części kilka razy.
9. Krok „Dwa na jeden” – utrwalenie podstawowych ruchów (nóg, rąk, całej sylwetki) przy nowych piosenkach z lat 80 – tych. ( „Sto lat czekam na twój list”).
10. Taniec integracyjny – „Sally Gardens”
Taniec wolny i spokojny
Ustawienie: zamknięte koło. Zwracamy się w prawą stronę
Trzymanie: za dłonie
Taniec: tańczy się wolno i spokojnie
Taniec rozpoczynamy wraz ze śpiewem.
• 8 kroków od prawej nogi w prawą stronę, na ostatni krok zwracamy się do środka koła,
• 4 kroki do środka koła, na ostatni krok ramiona unosimy w górę,
• 4 krokami w miejscu robimy ¼ obrotu w lewą stronę, przekładając jednocześnie unosimy ręce, przekładając prawą rękę nad głową i kładąc ją ( z lewą ręką sąsiada ) na swoje lewe ramię. [połączone ręce przez głowę i kładąc je na lewych ramionach ( swoją prawą rękę kładziemy na swoim lewym ramieniu, a lewą na ramieniu osoby stojącej przed nami)].
• w tym trzymaniu idziemy 8 małych kroków w lewą stronę, zaczynając od prawej nogi,
• 4 krokami w miejscu zwracamy się do środka koła zdejmując jednocześnie ręce z ramion tą samą drogą jaką je założyliśmy,
• 4 kroki od prawej nogi do tyłu (na zewnątrz koła), następnie zwracamy się znów w prawą stronę ( w kierunku tańca).
• ponownie zaczynamy cały układ i tak kilka razy, aż do skończenia melodii.
11. Zakończenie zajęć – uścisk dłoni – „Iskierka”
12. Odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto tańczyć”
Dlaczego warto tańczyć?
Taniec w grupie rozwija umiejętność współpracy, stwarza możliwość wzajemnej pomocy, daje poczucie radości z osiągniętego wspólnie rezultatu. Pomaga w pokonywaniu nieśmiałości a u wielu wyzwala postawę kreatywności, otwiera na twórcze poszukiwania. Jeśli ruch jest dla ucznia przyjemnością, to jest to bez wątpienia bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Poprzez taniec, uczeń wyrabia w sobie poczucie rytmu, słuchu, swobodę i elastyczność oraz harmonię ruchów, znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie i relaksuje. Ponadto kształtuje w młodym człowieku systematyczność, odpowiedzialność, wiarę we własne możliwości i wytrzymałość w dążeniu do celu.