SCENARIUSZ FESTIWALU NAUKI KLAS I – III/ dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych/
„ A TO CIEKAWE...!” kwiecień’ 11
Czas trwania: 14, 15 kwiecień 2011
Cele główne:
- kształcenie u dzieci umiejętności obserwowania, spostrzegania, wnioskowania i zaciekawienia otaczającym światem,
- nabywanie umiejętności wykorzystania zdobytych wiadomości i umiejętności w praktyce,
- podnoszenie wiary każdego dziecka we własne siły, możliwości i umiejętności,
- integrowanie się zespołów klasowych i szkoły na poziomie kształcenia zintegrowanego,
- zainteresowanie rodziców działaniami szkoły i postępami ich dzieci.
Metody :
- praktyczne działanie
- pokaz, prezentacja
- zabawy ruchowe, rytmiczne i zręcznościowe
I.WSTĘPNE DZIAŁANIA ORGANIZACYJNE:
1.przygotować z klasami pokazy, wystawki prac, zabawy i zadania dla innych dzieci
2.przygotować dzieci do prowadzenia spotkania,
3.przygotować kolorowy plakat o festiwalu / zapraszający rodziców na imprezę i innych uczniów na wystawę/,
4. festiwalowy transparent,
5.zaproszenia,
6.przygotować sztalugi do prezentacji wytworów dzieci.
II. PRZEBIEG:
14, 15 kwiecień- wystawa w holu szkolnym : zdjęć, plakatów, plansz, prac plastycznych i innych
wytworów dzieci,
15 kwiecień – Festiwalowe spotkanie z udziałem rodziców dzieci
III. PROGRAM SPOTKANIA:
Kl. I a
1.Zabawy rytmiczne dla wszystkich dzieci- wystukiwanie rytmu przy pomocy rąk, nóg i instrumentów perkusyjnych
2. Doświadczenia laboratoryjne- Kolorowa lawa
3.Odegranie melodii” Kurki trzy” na szklankach napełnionych cieczą
4.Zabawa w mieszanie kolorów
Kl. I b
1.Recytacja wierszyka „Wiosna” z użyciem ilustracji do treści tekstu
2.Prezentacja „Sztuk magicznych”:
- wciąganie jajka do butelki
- robimy tęczę za pomocą kartki z brązowym paskiem i wody
- herbaciane cuda- rozwijanie się kwiatka w gorącej wodzie
3.Mydlane zabawy dla wszystkich dzieci- nadmuchiwanie baniek
Kl. I c
1.Zabawa muzyczno- ruchowa/ wykonywanie ruchów do słów piosenki/
2.Zabawa muzyczno- ruchowa „ Pajączek”
Kl. III a
1.Pokaz prezentacji multimedialnej i opowieści dzieci o „przygodach” klasy z nauką
2.Pokaz „Sztuk magicznych” – doświadczenia nt. „Właściwości powietrza”:
- nadmuchiwanie balonika ciepłym powietrzem
- napór powietrza na kartkę na szklance z wodą
- gaśnięcie świeczki nakrytej słoikiem
3.Zorganizowanie zabaw zręcznościowych dla wszystkich dzieci:
- zawody w nawijaniu sznurka na szpulę
- wyścigi w toczeniu koła hula-hop.