KONSPEKT INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ
Temat: Jarzębinowe korale – zwijanie kulek z bibuły.
Data: 09.2010 r.
Czas zajęć: 2 x 45 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie wrażliwości dotykowej,
- dostarczanie wrażeń wielozmysłowych
Cele szczegółowe:
- zna i wymienia nazwy darów jesieni (liście, kasztany, żołędzie, jarzębina),
- potrafi rozpoznać dary jesieni za pomocą dostępnych zmysłów,
- potrafi rwać bibułę i formować kulki,
- potrafi nawlec kulki na nitkę
Metody pracy: polisensoryczna, praktycznego działania, elementy Porannego Kręgu
Środki dydaktyczne: liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, kartoniki z obrazkami, pojemnik, nitka, bibuła
Przebieg zajęć:
1. Powitanie elementami Porannego Kręgu. Przywitanie Adasia piosenką:
Witaj Adasiu, witaj Adasiu,
Jak się masz, jak się masz,
Wszyscy Cię lubimy, wszyscy Cię lubimy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. Zademonstrowanie darów jesieni – liście, kasztany, żołędzie, jarzębina:
- oglądanie darów – wąchanie, dotykanie, słuchanie np. szelestu liści,
- ustalenie nazw darów jesieni,
- zabawa przyniesionymi materiałami np. zdmuchiwanie ze stołu liści, gniecenie liści, chodzenie po liściach, podrzucanie kasztanów, wrzucanie żołędzi do pojemnika.
3. Oglądanie obrazków z darami jesieni, dobieranie obrazków w pary i ich nazywanie.
4. Zabawy ruchowe przy piosence „Jarzębinowa piosenka’’:
Na polanie w lesie, chodzi sobie jesieńRóżne dary niesie.Na polanie w lesie, chodzi sobie jesieńRóżne dary niesie. Koral, koral, sznur korali la, la, la, la ,la, la ,la.Koral, koral, sznur korali la, la, la, la ,la, la ,la. Las się cały mieni, złoci i czerwieni,Dary to jesieni.Las się cały mieni, złoci i czerwieni,Dary to jesieni. Koral, koral, sznur korali la, la, la, la ,la, la ,la.Koral, koral, sznur korali la, la, la, la ,la, la ,la.
5. Wykonanie korali z jarzębiny. Adaś rwie bibułę i formuje z niej kulki. Nawlekanie wykonanych kulek na nitkę (wspólnie z nauczycielem).
6. Porządkowanie miejsca pracy.
7. Pochwalenie za pracę i pożegnanie.