Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców – 6 - latki
Opracowały mgr Anita Michałowska, Krystyna Wituszyńska
Przedszkole Publiczne nr 46 w Szczecinie
TEMAT: Szczecin - moje miasto.
CELE OGÓLNE:
• Rozwijanie umiejętnościami dzieci w zakresie inteligencji językowej,
• Rozwijanie umiejętnościami dzieci w zakresie inteligencji matematycznej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
• zna słowa i melodię piosenki o Szczecinie,
• dziecko zna niektóre legendy związane z miastem Szczecinem,
• dziecko wie, skąd pochodzi nazwa Szczecin,
• dziecko zna niektóre zabytki Szczecina,
• dziecko wie, jaka rzeka płynie przez Szczecin,
• wybrzmiewa głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie,
• dzieli wyrazy na sylaby,
• czyta globalnie i przyporządkowuje napis od obrazka,
• składa pocięty obrazek w całość,
• orientuje się w kierunkach przestrzeni,
• rozpoznaje figury geometryczne,
• dodaje i odejmuje w zakresie 10 oraz zapisuje działanie za pomocą liczb i znaków matematycznych.
METODY PRACY: zadań stawianych przez nauczyciela, słowna, praktyczna.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta CD z melodią piosenek pt. ,,Szczecińska cz-cz”, ,,Wstawaj słoneczko”, muzyka relaksacyjna wg uznania nauczyciela (,,Dla Elizy” – Ludwika van Beethovena) podpisy (Katedra, Baszta, Brama Królewska, Brama Portowa, Gryf, Zamek, Flaga, Cmentarz, Wały Chrobrego, Pomnik, Magnolie), obrazki przedstawiające w/w podpisy, dla każdego dziecka obrazek ,,herb” w kopertach, naklejki z literami, dywaniki matematyczne, zestaw figur geometrycznych np. 16 sztuk (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt), kartki przedstawiające liczby i znaki matematyczne, klej, kartka, ołówek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie rodziców słowami piosenki pt. ,,Szczecińska cza – cza.” – słowa Ewa Woś, muzyka kompozytor nieznany. Dzieci śpiewają piosenkę oraz poruszają się krokiem cza – czy.
I. Nudzi ci się, siedzisz sam,
Pomysł już dla ciebie mam,
Jakoś cię przekonać chcę,
Lepiej dzisiaj wybierz się.
Ref: Na spacerek po Szczecinie,
Ta przyjemność cię nie minie.
Poznaj swoje miasto Szczecin,
Zabierz z sobą dzieci.
II. Zobacz Pazim, zamek też,
Multikino, jeśli chcesz,
Ciuchcia w parku jedzie już,
Lody obok wiec się rusz:
III. Odra w słońcu pięknie lśni,
Szanta tutaj dobrze brzmi.
Statek gdzieś odpływa w dal,
Żegna miasto z szumem fal.
2. Rozmowa kierowana pt. ,,Co wiem, o Szczecinie?”
• W jakim mieście mieszkamy? (Szczecin).
• Co jest godłem Szczecina? (Gryf)
• Od czego najprawdopodobniej pochodzi nazwa Szczecin? (szczyt)
• Jaka rzeka przepływa przez Szczecin? (Odra).
• Jak kiedyś nazywał się Szczecin? (Stettin).
• Jak nazywa się miejsce, w którym stoi pomnik Papieża Jana Pawła II. Są tam również piękne fontanny, oraz można przejechać się ciuchcią dla dzieci? ( Jasne Błonia).
• Jak nazywają się słynne kwitnące wiosną szczecińskie drzewa? (magnolie).
• Jakie znasz legendy związane z miastem Szczecinem? (O Baszcie i siedmiu płaszczach, Gryfie, O jeziorze szmaragdowym).
3. Zabawa dydaktyczna pt. ,,Głoska – sylaba.”
Nauczyciel pyta dzieci na jaką głoskę rozpoczynają się wyrazy: Szczecin, Gryf, Odra, Zamek, Brama, Magnolie. Następnie dzieci dzielą te wyrazy na sylaby.
4. Zabawa dydaktyczna pt. ,,Podpis”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie różne podpisy. Zadaniem dzieci jest wyszukanie i przypięcie na tablicy podpisu pod odpowiednim obrazkiem (Katedra, Baszta, Brama Królewska, Brama Portowa, Gryf, Zamek, Flaga, Cmentarz, Wały Chrobrego, Pomnik, Magnolie).
5. Ćwiczenie koordynacji wzrokowej pt. ,,Pocięty obrazek.”
Dzieci siadają przy stołach. Zadaniem dzieci jest poskładanie obrazka pociętego na 6 części i przyklejenie go na kartkę papieru. Dzieci również muszą przykleić (litery samoprzylepne) podpis ,,Herb” oraz swoje imię.
6. Zabawa ruchowa z opowieścią pt. ,, Spacer z rodzicami po Szczecinie”.
Nauczyciel prosi, aby dzieci dobrały się w trzyosobowe zespoły. Następnie w zespołach przydziela dzieciom role mamy, taty i dziecka. Zadaniem dzieci jest ilustrowanie ruchem opowiadania nauczyciela. W tle może grać muzyka ( ,,Dla Elizy” Ludwika van Beethovena).
- Idziesz z mamą i tatą na spacer nad rzekę.
- Tata stawia bardzo duże kroki.
- Mama idzie w butach na wysokich obcasach małymi krokami, a dziecko podskakuje.
- Nad rzeką tata zbiera kwiaty dla mamy.
- Mama karmi kaczki.
- Dziecko łapie motyle.
7. Zabawa dydaktyczno - ruchowa pt. ,,Lewa i prawa.”
Nauczyciel prosi, aby dziewczynki ustawiły się po prawej stronie, a chłopcy po lewej. Następnie dzieci wykonują polecenia nauczyciela np. podnieść prawą rękę do góry, opuść prawą rękę w dół, podnieść lewą rękę do góry, opuść lewą rękę w dół. Podnieść prawą nogę do góry, opuść prawą nogę w dół. Podnieść lewą nogę do góry, opuść lewą nogę w dół.
8. Zabawa matematyczna pt. ,,Piankowe figury.”
Dzieci siedzą na dywanie. Przed każdym dzieckiem rozłożony jest dywanik matematyczny. Otrzymują zestaw figur geometrycznych oraz liczb i znaków matematycznych. Nauczyciel wydaje dzieciom polecenia np.
• Podnieść do góry koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt,
• Połóż kwadrat w prawym górnym rogu,
• Weź dwa trójkąty i połóż koło kwadratu – ile masz razem figur? (4)
• Zapisz to teraz za pomocą liczb i znaków matematycznych,
• Zabierz jeden trójkąt – a teraz ile masz razem figur (3)
• Zapisz to teraz za pomocą liczb i znaków matematycznych,
9. Ćwiczenie graficzne - karty pracy pt. ,,Dodaj i połącz.”
10. Piosenka pt. ,,Wstawaj wstań słoneczko.”
I. Na poduszce z białej chmurki spało słonko
spało smacznie i nie chciało wstać
Nagle krzyknął mały żuczek wraz z biedronką
pora wstawać pani wiosna zbliża się.
Ref: Wstawaj, wstawaj, wstań słoneczko
I na niebie świeć nam świeć
Nad polaną i nad rzeczką
Wstań już nie daj prosić się.
II. Wszystkie ptaki z ciepłych krajów już wróciły
Brzęczą pszczoły jest wiewiórka nawet jeż
z motylami w rytm melodii zatańczyły
dając znać, że pani wiosna zbliża się.
III. A słoneczko otworzyła wreszcie oczka
Ze zdziwieniem rozejrzało wokół się,
Wszędzie kwitną już żonkile i kaczeńce
Zatem wstaje pani wiosna już tu jest.
Ref: la, la, la.........