X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 11750
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szczecin - moje miasto. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć – 5 - 6 - latki
Opracowała mgr Anita Michałowska
Przedszkole Publiczne 46 w Szczecinie

TEMAT: Szczecin - moje miasto.

TEMATY DNIA:
1. Miasto Grafitów.
2. Szczecin wczoraj i dziś.
3. Legendy Szczecina.
4. Zabytki Szczecina.
5. Szczecin moich marzeń- guiz

CELE OGÓLNE:
• zapoznanie z historią Szczecina,
• poznanie legend związanych z miastem Szczecin,
• wzbudzenie patriotyzmu do miasta, w którym mieszkamy,
• zapoznanie z zabytkami Szczecina.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• dziecko zna historię Szczecina,
• dziecko wie, jak wygląda herb i flaga miasta Szczecina,
• dziecko zna niektóre legendy związane z miastem Szczecinem,
• dziecko wie, skąd pochodzi nazwa Szczecin,
• dziecko zna niektóre zabytki Szczecina,
• dziecko wie, jaka rzeka płynie przez Szczecin.


METODY PRACY: zadań stawianych przez nauczyciela, słowna, podająca, praktyczna.

FORMY PRACY: indywidualna, grupowa, zespołowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje, pocztówki przedstawiające Szczecin dawniej i dziś, ilustracje przedstawiające zabytki Szczecina, kredki pastelowe, szablon herbu Szczecina i zabytków Szczecina, wiersze Włodzimierza Scisłowskiego pt.,, Szczeciński wiatr” oraz ,,Przyjedź do Szczecina”, farby, krzesła, bilety, mikrofon, mapa Polski, płyta Cd z melodią piosenki pt. ,,Szczecińska cza – cza, ,,Dla Elizy” Ludwika van Beethovena,

PRZEBIEG ZAJĘĆ: Dzień I

1. Powitanie.

Nauczyciel wraz z dziećmi stoi w kole. Wszyscy witają się słowami piosenki M. Bogdanowicz pt.,, Witaj”. Śpiewając piosenkę na melodię piosenki pt. ,,Panie Janie”, dzieci machają do siebie nawzajem dłońmi.

Witaj, witaj
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy się witają, wszyscy się kochają.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.


2. Słuchanie wiersza pt. ,,Szczeciński wiatr” Włodzimierza Scisłowskiego. Po przeczytaniu wiersza pozostawienie dzieciom chwili na refleksje.

Szczeciński wiatr, wesoły wiatr
Z dalekich, zielonych przedmieści
Do pokoju oknem raz wpadł
I przeróżnych naznosił wieści!
Szczeciński wiatr, wesoły wiatr
znad Odry, z Pogodna, Krzekowa
Do śródmieścia frunął na zwiad -
Ciekawa z nim była rozmowa:
O banderach nad portem w Szczecinie,
O Głębokim, gdzie poszum drzew,
O kwiatami okrytymi jaśminie,
O wędrówkach bałtyckich mew.
Szczeciński wiatr, wesoły wiatr
Z odrzańskich rozłogów zawiał!
Szczeciński wiatr, wesoły wiatr
Zawsze na nas czeka w błękitach!

3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego wiersza.

- O jakim mieście jest ten wiersz?
- Kto niósł różne wieści?
- Co to jest Odra?
- Co to jest Krzekowo, Pogodno?
- Co to jest Głębokie?

4. Nauczyciel na mapie pokazuje dzieciom Szczecin i rzekę Odrę oraz napis Szczecin i Odra. Dzieci starają się globalnie odczytać wyrazy, dzielą je na sylaby, liczą ilość sylaba, a także wiedzą, na jaką literę rozpoczyna się słowo Szczecin i Odra.

5. Zabawa ruchowa pt. ,,Płynie łódź”.

Dzieci łącza się w czteroosobowe zespoły. Następnie siadają na dywanie z podkurczonymi nogami do klatki piersiowej jeden za drugim. Nauczyciel mówi dzieciom, co mają robić. Natomiast dzieci ruchem przedstawiają to, o czym mówi osoba prowadząca. Nauczyciel mówi np. wiosłujemy, uwaga zakręt, skręcamy w prawo, skręcamy w lewo itd. (zabawę można również przeprowadzić na stojąco.

6. Wyjaśnienie pojęć flaga, herb.

Flaga – oficjalny znak mówiący nam o danym mieści, państwie. Flaga Szczecina jest w paski w kolorach czerwono – niebieskie. (trzy paski czerwone i trzy paski niebieskie. Rozpoczynamy od koloru czerwonego).

Herb – ustalony według określonych reguł oznaka miasta. Herbem Szczecina jest koronowana głowa Gryfa w kolorze czerwonym na niebieskim polu tarczy. Dolna część w kształtce łuku. Korona i dziób są koloru złotego. Krawędź tarcz jest obramowana również kolorem złotym.

7. Zajęcia plastyczne.

Nauczyciel rozdaje dzieciom wzór herbu miasta Szczecina. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie herbu w takich samych kolorach jak jest w rzeczywistości.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: dzień II

1. Powitanie.
Nauczyciel wraz z dziećmi trzymając się za ręce stoją w kole i witają się słowami piosenki M. Bogdanowicz pt. ,,Dobrze, że jesteś”.

Dobrze, że jesteś, dobrze, że jesteś, dobrze, że jesteś,
Co by to było, co by to było, gdy by cię nie było?
Źle by to było, źle by to było, źle by to było.

2. Historia Szczecina.

Dzieci wraz z nauczycielem siadają w kole na dywanie. Następnie nauczyciel opowiada dzieciom historię Szczecina.

VII – V p.n.e. prawosłańska ludność kultury łużyckiej zbudowała gród obronny na miejscu obecnego Zamku Książąt Pomorskich, który zamieszkiwał książę Bogusław X i Anna Jagiellonka. Szczecin kiedyś nazywał się Stettin. Szczecin jest stolicą naszego województwa zachodniopomorskiego. Szczecin jest miastem portowym. Szczecin leży nad rzeką, która nazywa się Odra. W Szczecinie jest cmentarz Centralny, który jest największy w Polsce. (trzeci w Europie). Na cmentarzu rosną różne zabytkowe drzewa i krzewy z rejonów Ameryki Północnej) 26 kwietnia jest kolejna rocznica wyzwolenia Szczecina. (26 kwiecień 1945r.). Szczecin leży blisko granicy z Niemcami. Reprezentacyjną częścią miasta są Wały Chrobrego, które kiedyś nazywały się tarasami Hakena. Na Wałach Chrobrego odbywają się największe imprezy szczecińskie ,,Dni morza”, gdzie możemy oglądać pokaz sztucznych ogni. Szczecin prawa miejskie magdeburskie otrzymał ponad 750 lat temu. Herbem naszego miasta jest Gryf. Nazwa Szczecina pochodzi najprawdopodobniej od słowa,, szczyt”, ponieważ nasze miasto na początku leżało na szczycie wzgórza (Zamek książąt Pomorskich). W naszym mieście jest wiele zabytków np. ,,Barman Portowa”, Zamek Książąt Pomorskich” , ,,Wały Chrobrego”. W Szczecinie mamy Muzea, Filharmonie, kina, teatry, i różne wyższe uczelnie. Szczeci ma swoje dwie gazety ,,Kurier Szczeciński” oraz ,,Głos Szczeciński”. W naszym mieście jest również piękne jezioro Dąbie. W naszym mieście jest piękny i duży hotel Radisson. Sportowcy z klubu ,, Pogoń Szczecin reprezentują nasze miasto podczas meczy z innymi miastami. Na Jasnych Błoniach znajduje się pomnik Polskiego Papieża Jana Pawła II. Szczecin ma również w telewizji swój program informacyjny ,, Kronika” oraz Polskie Radio Szczecin. W naszym mieście jest także piękny Park Kasprowicza, w którym znajduje się Teatr Letni. Miasto Szczecin jest podzielone na różne dzielnice np. Krzekowo, Pogodno, Zawadzkiego – Kolonowica itd. W Szczecinie rosną słynne szczecińskie magnolie. Wiosną kwitną i mają piękne, jasne kwiaty w kolorze biało – różowym.

3. Zabawa ruchowa z opowieścią pt. ,, Spacer z rodzicami”.

Nauczyciel prosi, aby dzieci dobrały się w trzyosobowe zespoły. Następnie w zespołach przydziela dzieciom role mamy, taty i dziecka. Zadaniem dzieci jest ilustrowanie ruchem opowiadania nauczyciela. W tle może grać muzyka (,,Dla Elizy” Ludwika van Beethovena).

- Idziesz z mamą i tatą na spacer nad rzekę.
- Tata stawia bardzo duże kroki.
- Mama idzie w butach na wysokich obcasach małymi krokami, a dziecko podskakuje.
- Nad rzeką tata zbiera kwiaty dla mamy.
- Mama karmi kaczki.
- Dziecko łapie motyle.

4. Nauka piosenki pt. ,,Szczecińska cza – cza.” – słowa Ewa Woś, muzyka kompozytor nieznany oraz podstawowego kroku cza – czy.

I. Nudzi ci się, siedzisz sam,
Pomysł już dla ciebie mam,
Jakoś cię przekonać chcę,
Lepiej dzisiaj wybierz się.

Ref: Na spacerek po Szczecinie,
Ta przyjemność cię nie minie.
Poznaj swoje miasto Szczecin,
Zabierz z sobą dzieci.

II. Zobacz Pazim, zamek też,
Multikino, jeśli chcesz,
Ciuchcia w parku jedzie już,
Lody obok wiec się rusz:

III. Odra w słońcu pięknie lśni,
Szanta tutaj dobrze brzmi.
Statek gdzieś odpływa w dal,
Żegna miasto z szumem fal.

PRZEBIEG ZAJEĆ: Dzień III

1. Powitanie.
Nauczyciel wraz z dziećmi trzymając się za ręce stoją w kole i śpiewają słowa piosenki M. Bogdanowicz pt. ,, Jak się czujesz”.

Dzień dobry, witam cię
Jak się dzisiaj czujesz, pytam cię?

2. Legendy Szczecina.
Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kole na dywanie i zaczyna opowiadać legendy związane ze Szczecinem.

• Legenda o Zaklęciu Mariadny.

Dawno, dawno temu nasze ziemie zamieszkiwała piękna dziewczyna o jasnych i długich włosach oraz alabastrowej cerze i błękitnych oczach. A miała na imię Marianda. Była ona bardzo skromna i uczciwa. Jednak ojciec nie potrafił dostrzec jak wielką dumą i skarbem była dla niego córka. Liczyło się jedynie zapewnienie ciągłości rodu królewskiego oraz dobre kontakty z sąsiadującymi państwami. W związku, z czym dążył do szybkiego wydania Mariandy za syna władcy Królestwa Wiślańsko – Pomorskiego. Dziewczyna wiedziała, że przeznaczone jest jej małżeństwo z mężczyzną, którego nawet nie znała. Sprzeciwiała się, choć wcale nie wynikało to z nieposłuszeństwa czy braku szacunku. Jej bunt przeciw decyzji ojca miał swe przyczyny w sekrecie z dzieciństwa, który znała tylko i wyłącznie ona. Otóż, gdy była małą dziewczynką, czarownica rzuciła na nią czar, według którego Marianda do końca życia będzie żyła w smutku, a każdy mężczyzna, z którym się zwiąże, zginie zjedzony przez wielogłową jaszczurkę Trete żyjącą w wodach Bałtyku. Aby uwolnić się od tych zaklęć, dziewczyna musiała założyć miasto, wybudować w nim zamek, który przetrwałby wszystko i znaleźć rycerza, który pokonałby jaszczurkę. Ponadto zamek, który wybuduje powinien mieć wspaniałe zaklęcie. Tylko w ten sposób mogła oczyścić się z uroków rzuconych przez czarownice. Były to trzy warunki, jakie musiała spełnić, aby być szczęśliwą. Dlatego jej bunt przeciwko decyzji ojca był tak silny. Wiedziała, bowiem, że chłopak, który ma zostać jej mężem, zaraz po ślubie zginie w paszczy wielogłowej jaszczurki. Pogłębiona w smutku i bezsilności zdecydowała się na ucieczkę z pałacu. Bardzo długo wędrowała, aż wreszcie, wyczerpana i głodna, spotkała niezwykle postawnego i silnego rycerza, który zaopiekował się nią i wysłuchawszy jej smutnej opowieści, zgodził się na pomoc. Wespazy – bo tak miał na imię – zdobył się na odwagę, aby stawić czoła wielogłowej jaszczurce. Po wielu krwawych i zaciętych walkach zwyciężył i w ten sposób wypełnił jedna z trzech warunków. Pozostały jeszcze dwa: założenie miasta i budowa zamku, który przetrwałby długie lata. Do tego wszystkiego dowiedziała się o śmierci ojca, co bardzo ja przygnębiło. Dziewczyna była bezradna, jednak na pomoc przyszła jej Klara – dobra wróżka, która swą mocą wiele zdziałała. Po pierwsze zaproponowała jej, aby przejęła władze po swoim ojcu, w Królestwie Odrzan Pomorskich i tam założyła miasto, które stało się nową stolicą. Tam również powstać miał zamek, który przez wieki i tysiąclecia byłby siedzibą władców. Tak też się stało. Marianda została królową i postanowiła założyć miasto, któremu nadała nazwę Szczecin. Wybudowała również zamek, będący od tej pory siedzibą królewską. Pozostał jeszcze wymyślenie zaklęcia dla zamku. Marianda długo myślała, aż w końcu wyrzekła: ,,Wiejcie wichry, huragany, silne jak miasto moje, a ten zamek zaczarowany, przetrwa burze, wiatry, znoje.”
Ponadto wróżka Klara rzuciła pomyślny czar na miasto i zamek, który przetrwał wiele i do dziś jest ważnym miejscem Szczecina. Tak właśnie kończy się legenda o Zamku Książąt Pomorskich. Ten piękny budynek przetrwa wszystko i do końca świata będzie zdobił nasze miasto, bo jego fundamenty to przecież czary i niesamowite zaklęcia.

• Legenda o Gryfie.

Dawno, dawno temu, może 1000 lat a może więcej, z rozkazu księcia słowiańskiego z rodu Grafitów wojska księcia przemierzały dzikie lasy na wschód od Szczecina. Koło południa jeden z wojaków imieniem Żelisław wjechał na polanę, gdzie rósł wielki dąb. Na szczycie dębu znajdował się gniazdo, ale nie zobaczyłem tam ptaków, lecz przedziwne stworzenia: pół lwy, pół orły. Chodziły na czterech łapach zakończonych pazurami, lecz z grzbietu wyrastały im orle skrzydła a ich głowy uzbrojone były w potężny dziób i długie spiczaste uszy. To były żywe Gryfy mityczne stwory. Gdy wezwał księcia, ten zachwycił się ich siłą i dostojnością i zapragnął mieć je w swoim herbie. I od tej pory Gryf stał się symbolem i strażnikiem miasta Szczecina.

• Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy.

Działo się to, gdy ziemiami pomorskimi władała sprawiedliwie dynastia Grafitów. Książe Bogusław postanowił wybrać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, aby godnie się prezentować, zakupił kosztowny materiał od wschodnich kupców. Była to tkanina przecudna o wyjątkowym deseniu. Książe polecił swojemu nadwornemu krawcowi, aby uszył z niej siedem wspaniałych podróżnych płaszczy. Krawiec zabrał się do pracy. Gdy jednak szkicował projekt płaszczy książęcych, do pracowni weszła jego żona. Gdy tylko ujrzała cudny materiał zapragnęła mieć z niego suknie. Żona zaczęła płakać i błagać męża. Krawiec jednak był nie ugięty, aż do momentu, kiedy żona wywołała awanturę i wybiegła z pracowni. Krawiec postanowił dla świętego spokoju, że uszyje dla małżonki suknie. Kiedy książęce płaszcze były gotowe, księże wybrał się w podróż? Jednak, kiedy powróciła zobaczyła na zamku przechadzającą się kobietę ubraną w suknie z takiego samego materiału, co jego płaszcze. Natychmiast wezwał do siebie krawca, który przyznał się, że uszył swojej żonie ze skrawków książęcego materiału suknie. Za karę krawiec został uwięziony w baszcie, gdzie przez pół roku pracował o chlebie i wodzie, szyjąc dla księcia szaty. I nie otrzymywał za to zapłaty. W tym czasie żona krawca zdradziła go z młodym szewcem. Na pamiątkę tego wydarzenia wspaniałą ceglaną basztę nazwano Basztą Siedmiu Płaszczy.

• Legenda o Jeziorze Szmaragdowym.

W Zdrojach - to taka dzielnica Szczecina, znajduje się wyjątkowe jezioro. Kolor wody w tym jeziorze przypomina drogocenny kamień – szmaragd. Stąd też pochodzi jego nazwa. Setki lat temu w kopalni zamieszkał bardzo skąpy i chytry skrzat leśny zwany Skarbkiem. W tajemnej grocie pod jednym ze wzgórz gromadził liczne skarby: klejnoty, złote monety i wiele, wiele innych...Wyszukiwał je w lesie, pod ziemią, gdzie zostały ukryte przez okolicznych mieszkańców z obawy przed najazdami nieprzyjaciół. Ubodzy górnicy pracujący w kopalni kredy mieli nadzieje, że kiedyś odnajdą słynne kosztowności przebiegłego Skarbka i wzbogacą się. Jednak podejrzliwy skrzat zabezpieczył swoje klejnoty przed chciwymi ludźmi, tajemniczym zaklęciem. Po wielu latach górnicy natrafili na grotę wypełnioną po brzegi drogocennymi znaleziskami. Ujrzeli stosy złota i srebrnych monet, drogich kamieni, biżuterii i popadli w szaleństwo. Rzucili się na skarb szarpiąc się i tratując nawzajem. Wtedy też zaklęcie Skarbka zaczęło działać. Ze wszystkich ścian trysnęła woda. Jednak nawet to nie odstraszyło górników, którzy zaczęli wypełniać swoje kieszenie wspaniałymi kosztownościami. Obciążeni klejnotami z łatwością znikli w otchłań wody. Nie chcąc rozstawać się z bogactwem, rozstawali się z życiem. Jeden z górników chwycił pokaźny szmaragd i począł z nim uciekać przed żywiołem, który coraz szybciej wypełniał kopalnię. Dopłynął do brzegu, lecz nie potrafił się wspiąć na stromą ścianę. Wreszcie jedną ręką uchwycił długi bukowy korzeń, zwisający ze skarpy. Jednak nie mógł się wspiąć, gdyż w drugiej dłoni trzymał szmaragd. Nagle na korzeniu pojawił się Skarbek i zapyta groźnie ,,Skarb albo życie”?! Górnik puścił szmaragd i uchwycił korzeń drugą dłonią. Dzięki temu jako jedyny uratował swoje życie. A wielki szmaragd rozbił się na wiele drobnych części i wpadł do wody, stąd wziął się jej wyjątkowy, szmaragdowy kolor.

• Legenda o Upiorach z Zamku.

Od dawna na Zamku Książąt Pomorskich straszy. Kiedy nastaje noc, pojawia się gromada czarnych kotów, które bardzo szybko przemykają z kąta w kąt. Wygląd tych zwierząt jest tak niesamowity, że wystarczy jedno spojrzenie, aby wzbudzić w człowieku trwogę. Wiadomo jednak, iż nie są to zwyczajne koty – to dusze tych, których szczątki spoczęły niegdyś w podziemiach zamku. I to nie tylko członków rodu książęcego, ale i innych osób tu pochowanych. Dusze te poszukują spokoju, więc przybywają nocą i pod postacią kotów przemierzają dziedziniec zamkowy. Owe nocne mary nie zwracają uwagi na żyjących, lecz biada temu, który stanie na ich drodze. Dobrze o tym wiedzieli strażnicy zamkowi i z jak największej odległości przypatrywali się harcom czarnych kotów.

• Legenda o Sydonii

Symonia była piękną i urodziwą panną. Bardzo kochała się w księciu Ernesta Ludwiki, który jednak wybrał i pojął za żonę Zofię Jadwigę, księżniczkę niemiecką. Odrzucona i zraniona Symonia opuściła zamek i tak rozpoczęła się jej długoletnia tułaczka. Symonia zamieszkała w klasztorze w Marianowie, gdzie podejrzewano ją o kontakty z czarnymi mocami. Była również podejrzana o rzucenie klątwy na ród Gryfów, ponieważ zgony w tym rodzie był bardzo częste. Sydonia uprawiał ziołolecznictwo i była wielokrotnie oskarżana o czarnoksięstwo. Sydonia była poddawana torturom, w których przyznała się do rzekomo rzucanych czarów na ród Grafitów z zemsty. Sydonię skazano na karę śmierci i została spalona na stosie. 17 lat po tragicznej śmierć i Sydonii zamarł ostatni z rodu Grafitów. Tak skończył się czas panowania rodu Grafitów i zrodziła się legenda Symonii – kobiety, która ten ród zniszczyła. Co zaś dzieje się z samą Sydonią? Czy naprawdę odeszła? Niektórzy twierdzą, że w księżycowe noce snuje się w białych zwiewnych szatach po tarasie zamku wzdłuż murów... nazywają ją białą damą szczecińskiego zamku.

3. Rozmowa kierowana na temat poznanych legend o Szczecinie.

- Jakie legendy poznaliście dzisiaj?
- Która legenda podobała wam się najbardziej i dlaczego?
- Co czuliście jak czytałam wam legendy?
- Czy wszystkie legendy kończą się dobrze?

4. Zabawa ruchowo - ortofoniczna pt. ,, Stary zamek”.

Dzieci stoją rozproszone po całej sali. Nauczyciel wzbudza wyobraźnie dzieci opowiadając krótką historię o dzieciach, które zwiedzały bardzo, bardzo stary zamek i kiedy tak spacerowały po tym zamku słyszały różne dziwne odgłosy. Następnie nauczyciel wydaje przeróżne dźwięki, a zadaniem dzieci jest powtarzanie określonych dźwięków i dobranie ilustracji ruchowej wg własnego pomysłu.
Przykładowe dźwięki:
- fiu – fiu ( wiat za oknem),
- skrzyp, skrzyp (kroki na schodach lub strychu),
- kap, kap ( woda kapiąca z kranu),
- plum, plum ( plusk deszczu o szybę),
- szur, szur (zamiatanie miotłą),
- trach, trach(trzaskanie drzwiami),
- brzdęk, brzdęk ( stukanie garnków w kuchni),
- tup, tup ( bieganie myszki),
- bim bam, bim bam ( bicie starego zegara),
- świr – świr ( świerszcz za szafą),
- to tu, to tu ( szepty krasnali),
- szy, szy ( wiatr w kominie),
-łu, łu (duch spacerujące korytarzami zamku),

PRZEBIEG ZAJĘĆ: Dzień IV

1. Powitanie.

Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole i wszyscy razem witają się słowami wiersza.
Lewą rączkę kładę na serduszko
Prawą Tobie daje
Lewą robię nakładaczkę
Kółeczko powstaje
Hura, hura, hura.

2. Słuchanie wiersza pt. ,,Przyjedź do Szczecina” Włodzimierza Scisłowskiego.

Przyjedź, przyjedź do Szczecina,
Kiedy wiosna się zaczyna,
Gdy magnolii kwitnie kwiat!
Przyjedź, przyjedź w nasze strony –
Nie zapomnisz nigdy o nich,
Weźmiesz z sobą morski wiatr!
Przyjedź, przyjedź do Szczecina,
Kiedy żagle wiatr napina
I na Zalew prosi nas!
Przyjedź, przyjedź tu nad Odrę, by jeziora ujrzeć modre
I portowych świateł blask!

3. Rozmowa kierowana na temat wiersza.

- Do jakiego miast zaprasza autor wiersza?
- Co weźmiemy ze sobą jak przyjedziemy do Szczecina?
- Jak rzeka przepływa przez Szczecin?

4. .Zabawa dydaktyczno – refleksyjna pt. ,,Moje miasto”.

Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kole na dywanie. Przygotowuje klika obręczy z ilustracjami miasta. Następnie prosi dzieci, aby wybrały sobie jedną ilustracje. Zadaniem dzieci jest opowiedzenie tego, co widzą na ilustracji.

5.Zabawa ruchowo – dydaktyczna pt. ,, Zwiedzamy Szczecin”.

Nauczyciel w różnych miejscach sali rozmieszcza ilustracje miasta, zabytków Szczecina. Dzieci z krzesełek tworzą autobus (tramwaj). Następnie nauczyciel opowiada dzieciom, że wybierają się na wycieczkę. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie, co jest potrzebne, aby można był jechać autobusem (tramwajem) (bilety). Nauczyciel wyznacza kierowcę, kontrolera biletów, a sam wciela się w rolę przewodnika. Dzieci po wyjściu z autobusu (tramwaju) rozglądają się po mieście i podchodzą kolejno do każdej ilustracji. Natomiast nauczyciel opowiada dzieciom o zabytku, który przedstawia dana ilustracja. Dzieci mogą również zwiedzać muzea, zamki, naśladując np. wchodzenie krętymi schodami i podnoszenie wysoko kolan jeden za drugim czy podziwianie miasta z tarasu, balkonu jakiegoś zamku.

• Baszta Panieńska – Baszta Siedmiu Płaszczy.

Jest związana z legendą o nieuczciwym krawcu i siedmiu płaszczach. Jest fragmentem murów obronnych miasta Szczecina. Była wykorzystywana do różnych celów np. lodownia, stajnia, magazyn. Jest zbudowana z cegły. Grubość muru wynosi 3 m.

• Kamienica Loitzów.

W tym budynku była kiedyś prowadzona cukiernia. W wieży znajdują się charakterystyczne okna o skośnych parapetach. Na dachu chorągiewka z gryfem i data odbudowy zabytku.

• Urząd Wojewódzki – Wały Chrobrego.

Gmach składa się z trzech części, które są ze sobą połączone. Na wieży znajduje się chorągiewka z kupcem – żeglarzem, symbolem morskiego Szczecina.

• Brama Królewska

Jest to brama przejazdowa przedstawiająca mitycznych bogów Marsa i Herkulesa. Obecnie w Bramie Królewskiej znajduje się kawiarnia.

• Gmach Poczty.

Budynek został wybudowany dla poczty. Posiada ozdobne portale z cegły i piękne rozety.

• Ratusz Staromiejski.

Spełniał rolą ratuszu i siedziby sądu. Wejście główne posiada zawieszenie z głową gryfa. Obecnie mieści się tam Muzeum Historii Miasta Szczecina.

• Kościół św. Piotra i Pawła.

Najstarsza budowla sakralna w Szczecinie. Jeden z królów polskich Bolesław Krzywousty ochrzcił nasze miasto.

• Zamek Książąt Pomorskich.

Zamek był kilkakrotnie zniszczony i odbudowywany przez różnych władców, dlatego też w swoich budowlach ma zawarte różne style. W jednym ze skrzydeł zamku znajduje się zegar słoneczny. Zamek zamieszkiwali np. Bogusław X i Anna Jagiellonka. Obecnie w Zamku jest Dom Kultury, Opera i Operetka, Pałac Ślubów, kawiarnie czy kino ,,Zamkowe”.

• Brama Portowa.

Brama powstała jako budowla reprezentacyjna. Obecnie wewnątrz bramy znajduje się Cepelia z Galerią sztuki użytkowej.


6. Zabawa matematyczna pt. ,, Zabytek”.
Nauczyciel wraz z dziećmi siedzi w kole na dywanie. Zadaniem dzieci jest policzenie wszystkich ilustracji rozwieszonych w sali. Klasyfikowanie w/g kilku cech. Starsze dzieci mogą dodawać i odejmować w/g propozycji nauczyciela.

7. Zajęcia plastyczne.
Dzieci siedzą przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom szablony różnych zabytków. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie kredkami jednego szablonu wybranego przez siebie zabytku.

PRZEBIEG ZAJĘĆ: Dzień V

1. Przywitanie.
Nauczyciel wraz z dzieci siedzą w kole na dywanie. Następnie wszyscy witają się słowami wiersza
Dzień dobry, dzień dobry
Jak się masz, jak się masz?
Pora wstać pora wstać
i zajęcia zacząć czas, zacząć czas.

2. Rozmowa kierowana pt. ,, Szczecin moich marzeń”.

Nauczyciel z dziećmi siedzi na dywanie i chętne dzieci opowiadają o tym jak w/g nich będzie wyglądał Szczecin za 100 lat.

3. Zajęcia plastyczne
Dzieci siedzą przy stolikach. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki i farby. Zadaniem dzieci jest na malowanie wg nich jak Szczecin będzie wyglądał za 100 lat.

4. Guiz.

1. Na jaką literę rozpoczyna się słowo Szczecin? ( s,sz).
2. Co jest godłem Szczecina? (Gryf)
3. Od czego najprawdopodobniej pochodzi nazwa Szczecin? (szczyt)
4. Jest największy w Polsce, trzeci w Europie i odwiedzamy na nim naszych zmarłych? (cmentarz).
5. Jak nazywa się największy hotel w Szczecinie? (Radisson)
6. Jaka rzeka przepływa przez Szczecin? (Odra).
7. Jakie znasz legendy związane z miastem Szczecinem? (O Baszcie i siedmiu płaszczach, Gryfie, O jeziorze szmaragdowym).
8. Jakiego koloru jest Gryf? ( czerwonego na niebieskim tle i złotymi pazurami oraz złotą koroną).
9. Jak nazywa się klub sportowy w Szczecinie, w którym gra się w piłkę nożną ( Pogoń Szczecin).
10. Jak nazywa się gazeta wydawana w Szczecinie? (Głos Szczeciński, Kurier Szczeciński).
11. Jak nazywa się jezioro, które jest w Szczecinie? (Jezioro Dąbie, Głębokie, kąpieliska Arkońskie).
12. Jak nazywa się miejsce, w którym odbywa się największa impreza w Szczecinie i można tam oglądać pokaz sztucznych ogni.? (Wały Chrobrego).
13. Jak nazywa się miejsce, w którym stoi pomnik Papieża Jana Pawła II. Są tam również piękne fontanny, oraz można przejechać się ciuchcią dla dzieci? ( Jasne Błonia).
14. Podaj pełną nazwę Zamku do, którego jeździmy na koncerty? ( Zamek Książąt Pomorskich).
15. Jak nazywa się miejsce, w którym możemy zobaczyć pociągi i autobusy? (dworzec).
16. Wymień dzielnice Szczecina, jakie znasz? ( Krzekowo, Gumieńce, Bukowe, Pogodno).
17. Jak w Szczecinie nazywa się park, w którym jest Teatr Letni i Pomnik Trzech Orłów? ( Park Kasprowicza).
18. Jak nazywa się ulica, na której znajduje się nasze przedszkole? ( Zawadzkiego).
19. Jakie znasz największe sklepy w Szczecinie? (real, tesco,).
20. Na jakiej ulicy mieszkasz?
21. W jakim mieście mieszkasz? (Szczecin).
22. Na jakiej dzielnicy jest nasze przedszkole? (Zawadzkiego – Klonowica).
23. Jaki lasek znajduje się blisko przedszkola? (Arkoński).
24. Jak nazywa się miejsce, w którym mieszkają statki? (port).
25. Jakie pojazdy, które przewożą ludzi i kasujemy w nich bilety jeżdżą w Szczecinie? (autobusy, tramwaje).
26. Jak kiedyś nazywał się Szczecin? (Stettin).
27. Z jakiego programu informacyjnego dowiemy się, co się dziej w Szczecinie? (Kronika).
28. Jak nazywa się prezydent Szczecina? (Piotr Kszystek).
29. Jakie są urzędy w Szczecinie? ( Urząd Miasta, Urząd Wojewódzki).
30. Co to są magnolie? (słynne kwitnące wiosną szczecińskie drzewa).


Literatura:
1. Bogdanowicz M. ,,W co się bawić z dziećmi”.
2. Internet.
3. Pica R. ,,Świetne zabawy dla małych i dzieci”.
4. Pomysły własne.
5. Scisłowski W. ,,O czym Bałtyk opowiada”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.